۲۲ مهر ۱۳۹۳

چگونه در زمستان با امنیت رانندگی کنیم

۲۲ مهر ۱۳۹۳ 3218 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه در زمستان با امنیت رانندگی کنیم در این مقاله می خوانید

با رسیدن فصل زمستان و یخبندان جاده ها لغزنده می شوند. در این شرایط باید هشیار بوده و بدانید چگونه رانندگی کنید تا امنیت شما برقرار شود. ...

چگونه در زمستان با امنیت رانندگی کنیم

 

هیچ شکی وجود ندارد که رانندگی در زمستان، چالش‌های خاصی در پی دارد. بارندگی، کولاک، و قسمت‌های یخ‌زده جاده، می‌توانند مسافرت روزانه شما را کمی مشکل تر کنند. خرس‌ها احتمالاً از این مشکلات باخبر هستند - آن‌ها تا زمانی که بهار، جهان را کمی ملایم تر کند، به گوشه‌ای خزیده و به خواب زمستانی فرو می روند. آن شیوه برای آن‌ها خیلی مناسب است، ولی برای بقیه ما که کار و خانواده و تکالیف خودمان را داریم، در اینجا راهکارهایی برای رانندگی امن در زمستان آورده شده است:

 

کمی صبر کنید.

رانندگی در زمستان

 

در صورت امکان، رفتن به جاده پس از یک کولاک را تا زمانی که ماشین‌های برف‌روب و کامیون‌های نمک، فرصت باز کردن راه‌ها را پیدا کنند، به تعویض بیندازید. 

 

پیشاپیش برنامه‌ریزی کنید.

در صورتی که می‌خواهید یک رانندگی طولانی داشته باشید، حتماً گزارش‌های آب و هوایی را بررسی کرده و طبق آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. اگر حتماً باید سفر کنید، در هوای بسیار سرد برای خود زمان مسافرت بیشتری در نظر بگیرید. 

 

ماشین را تمیز کنید.

رانندگی در زمستان

 

قبل از خارج شدن، حتماً همه پنجره‌ها و چراغ‌ها را کاملاً از برف و یخ پاک‌کنید. پاک کردن فقط بخش کوچکی از شیشه‌های جلو و عقب به هیچ عنوان کافی نیست. 

 

مسیر خود را روشن کنید.

شرایط برفی و پر از مه، می‌توانند به میزان زیادی دید شما را کاهش دهند. از چراغ‌های جلویی خود استفاده کنید تا حضور خود را به اطلاع رانندگان دیگر برسانید. 

 

سرعت خود را کم کنید.

حتی اگر از ماشین دو دیفرانسیل استفاده می‌کنید. ممکن است بتوانید بهتر از ماشین‌های دیگر در جاده برفی حرکت کنید، ولی توانایی شما در ایستادن بهتر از بقیه نیست.

 

کمی فضا به آن‌ها بدهید.

رانندگی در زمستان

 

بیش از حالت معمول احتیاط کنید و فاصله بیشتری بین خود و ماشین جلویی رعایت کنید. شرایط یخی و لغزنده حتماً مسیر ترمز شما را طولانی می‌کنند. طول توقف در یک جاده یخی، تا 3 برابر یک جاده معمولی است. 

 

با احتیاط حرکت کرده و بپیچید.

دو مورد از متداول‌ترین زمان‌هایی که ماشین شما ممکن است سر بخورد، زمانی است که از حالت توقف حرکت می‌کنید و زمانی که می‌پیچید. هر دو کار را به آرامی انجام بدهید تا  احتمال سرخوردن به کنار به کمترین میزان کاهش پیدا کند. اگر متوجه شدید که ماشین در حال سر خوردن است، پای خود را از روی پدال گاز برداشته و ماشین را با احتیاط (بدون حرکت سریع) در مسیری که می‌خواهید بروید هدایت کنید.

 

انتظار غیرمنتظره را داشته باشید.

حتی اگر جاده خیلی تمیز به نظر می‌رسد، زمانی که دما زیر صفر است، بهتر است این احتمال را بدهید که بخش‌های یخ زده‌ای وجود خواهند داشت. پوشش‌های نازک برف تازه معمولاً یخ‌های محکم را می‌پوشانند، پس نهایت احتیاط را به خرج بدهید. 

 

یخ سیاه می‌تواند کشنده باشد.

رانندگی در زمستان

 

زمانی که یخ ذوب‌شده و مجدد یخ می زند، بعضی از مواقع یک لایه خیلی لیز به اسم "یخ سیاه" تولید می‌کند. بزرگ‌ترین مشکل در مورد یخ سیاه این است که برخلاف لایه‌های ضخیم برف و یخ، یخ سیاه اغلب برای رانندگان نامرئی است. به همین دلیل، اولین زمانی که بیشتر رانندگان متوجه می‌شوند که روی یخ سیاه هستند، موقعی است که ماشین آن‌ها خارج از کنترل شروع به چرخیدن می‌کند. زمانی که دما نزدیک دمای انجماد باشد، احتمال وجود یخ سیاه را بدهید و سرعت رانندگی خود را کم کنید.  

 

ترمز کنید.

خیلی اهمیت دارد که روش درست ترمز کردن را بدانید. در صورتی که ترمزهای ضد قفل (ای بی اس) دارید، ترمز را بالا و پایین نبرید. باید پای خود را محکم روی ترمز فشار داده و این فشار را درحالی‌که با دقت ماشین را هدایت می‌کنید و خود را به نقطه توقف می‌رسانید، ادامه دهید. اگر در مورد نوع ترمز وسیله نقلیه خود مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کرده و یا از فروشنده یا شرکت عرضه‌کننده سؤال کنید. 

 

لاستیک‌ها مهم هستند.

رانندگی در زمستان

 

فشار هوای داخل لاستیک‌ها، با کاهش دما کاهش پیدا می‌کند. پس حتماً طبق توضیحات سازنده، لاستیک‌های خود را باد کنید. 

همچنین، شاید خوب باشد که از لاستیک‌های گل/برف برای فصل‌های زمستان استفاده کنید. این لاستیک‌ها به صورت دوتایی نصب می‌شوند و جای لاستیک‌های پیشران ماشین را می‌گیرند. برای ماشین‌های دو دیفرانسیل، باید هر چهار لاستیک را عوض کنید. 

استفاده از لاستیک‌های میخی هم می‌تواند مفید باشد، ولی همه جا قانونی نیستند. اگر مطمئن نیستید، با اداره پلیس تماس بگیرید و بپرسید که آیا امکان استفاده از این لاستیک‌ها در منطقه شما وجود دارد یا خیر. 

یک مورد دیگر، استفاده از زنجیر چرخ است. زنجیرها باید روی چرخ‌های پیشران نصب شوند، پس باید مطمئن شوید که ماشین شما دیفرانسیل جلو است یا عقب. در مناطق خیلی برفی و کوهستانی، استفاده از زنجیر چرخ ممکن است لازم باشد. این را نیز از مقامات مسئول جویا شوید و همچنین مطمئن شوید که خودتان یا یکی از افراد سرنشین می‌تواند زنجیرها را به درستی روی چرخ‌ها نصب کند.

 

به ماشین خود رسیدگی کنید.

از مکانیک خود بخواهید که میزان شارژ باطری، وضعیت برف‌پاک‌کن، و پر بودن مخزن شیشه شور با مایع ضد یخ شوینده، را بررسی کند. 

 

کمربند خود را ببندید.

رانندگی در زمستان

 

با وجود اینکه بستن کمربند ایمنی در تمام شرایط رانندگی مهم است (و از نظر قانونی واجب است)، ولی استفاده از حفاظت کمربند در شرایط سخت رانندگی زمستان‌ها، اهمیت ویژه و خاصی دارد. 

 

آماده‌باشید.

هر چقدر هم که مراقب باشید، ممکن است در برف گیر بیفتید. حتماً یکسری از ملزومات اضطراری را در فصل زمستان به همراه داشته باشید. یکی دو عدد پتوی گرم، یک بیل کوچک، سیم‌های باتری به باتری، مشعل‌های جاده، بطری آب، و یکسری غذاهای مغزی و خراب نشدنی، ممکن است واقعاً به کار شما بیاید. 

 

توصیه‌های سریع

روگذرها، زیرگذرها، تونل‌ها، و پل‌ها، قبل از قسمت‌های دیگر جاده یخ می‌زنند. در این‌ها بیش‌ترین احتیاط را به خرج دهید. 

قبل از اینکه حرکت خود را شروع کنید، وضعیت جاده را از اینترنت یا مسئولان محلی جویا شوید. 

اگر مجبورید که در یک شرایط بسیار بد آب و هوایی مسافرت کنید، مطمئن شوید که یک نفر از مسیر برنامه‌ریزی‌شده و زمان رسیدن شما اطلاع داشته باشد. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040