۱ مهر ۱۳۹۳

ده موجود شگفت‌انگیزی که در غارها زندگی می‌کنند

۱ مهر ۱۳۹۳ 6418 بازدیدکننده 0 نظر
ده موجود شگفت‌انگیزی که در غارها زندگی می‌کنند در این مقاله می خوانید

در این مقاله با حیوانات عجیبی که در غارها زندگی می کنند آشنا می شوید. ...

ده موجود شگفت‌انگیزی که در غارها زندگی می‌کنند

سمندر غار (اولم) 

سمندر غار

این دوزیست بدون چشم سفید رنگ اولم نام دارد. توصیف این سمندر به عنوان اژدها در حقیقت چندان عجیب نیست. هنگامی که برای اولین بار سمندر غار در قرن هجدهم کشف شد بسیاری از مردم معتقد بودند این حیوان بچه اژدها است. این باور با این واقعیت که اولم تنها در غارهای آبی و تاریک زندگی می‌کند، تقویت می‌شد. اولم احتمالاً اولین غار زی کشف‌شده بوده و تا به امروز بزرگ‌ترین آن‌ها نیز هست. برخی از انواع اولمها به بزرگی سی سانتیمتر می‌رسند. 

 

عقرب دروغین Pseudoscorpion 

عقرب دروغین

عقرب دروغین شبیه یک دو رگه حاصل از عنکبوت و عقرب به نظر می‌رسد، اما در واقع متعلق به راسته‌ای از عنکبوتیان است که تنها همین حیوان جزء آن است. 

با وجود اینکه همه عقرب‌های دروغین منحصراً در غارها زندگی نمی‌کنند، اما بسیاری از آن‌ها چنین هستند. برای مثال دانشمندان اخیراً یک گونه جدید از آن‌ها را کشف کرده‌اند که  چنگال‌های پر از سم داشته و در اعماق غارهای گرانیتی پارک ملی یوسمتی ( Yosemite  ) شرق کالیفرنیا زندگی می‌کنند. 

 

عنکبوت گرگی غار کائای (Kaua'i) 

عنکبوت گرگی غار کائای

عنکبوت گرگی تنها در چند تونل گدازه‌ای در کائای (ازجزایر هاوایی ) زندگی می‌کند. محلی‌ها این شکارچی هشت پا را عنکبوت گرگی کور می‌خوانند که یکی از کمیاب‌ترین جانوران در دنیا است. در حقیقت محققان هرگز در یک زمان تعداد بیشتر از سی عنکبوت گرگی را شناسایی نکرده‌اند. 

نزدیک‌ترین خویشاوند عنکبوت گرگی که در سطح زندگی می‌کند، همانند بیشتر انواع عنکبوت‌های گرگی چشمان بزرگی دارد اما عنکبوت گرگی کائای به طور کامل چشمان خود را از دست داده است، چون محیطی که در آن زندگی می‌کند ایزوله و تاریک است. 

شکار مورد علاقه این عنکبوت، جانور غارزی دیگر آمفی پود یا دوجورپای غار کائای است که مشخص شده است که تنها 90 عدد از آن‌ها وجود دارد. 

 

عنکبوت خرمن غاری 

عنکبوت خرمن غاری

عنکبوت‌های خرمن ظاهری شبیه به عنکبوت دارند، اما عنکبوتیانی هستند که به راسته خود تعلق دارند. 

اگر چه بسیاری از گونه‌ها روی زمین زندگی می‌کنند - مانند حشره‌های پادراز - اما این حیوانات به خوبی با زندگی در غار سازگاری یافته و از جمله متداول‌ترین نوع غار زی شناخته‌شده هستند. 

 

حلزون غار  Tumbling Creek 

حلزون غار

حلزون آب زی غاری در زیر سنگ‌های درون غار زندگی می‌کند. این حلزون تنها در چند ناحیه در منطقه Tumbling Creek جنوب میسوری یافت می‌شود. همانند بسیاری از حیوانات غار زی، این حلزون‌های کوچک در صورتی که در معرض دنیای سطحی قرار بگیرند، بسیار آسیب‌پذیر می‌شوند. 

اگر چه تصور می‌شود تعداد آن‌ها در زمان کشفشان بیش از 15000 حلزون بوده است، اما بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که بیش از 40 عدد از آن‌ها زنده نمانده‌اند. 

 

ماهی پاپ گودال شیطانی 

ماهی پاپ گودال شیطانی

این ماهی به قدری نادر است که تنها در یک آبگیر زیرزمینی در غار بزرگ سنگ آهکی پارک ملی Death Valley یافت می‌شود. 

علیرغم اینکه این ماهی برای تخم‌ریزی، به یک محوطه سنگ آهکی کم عمق با ابعاد تنها 2 در 4 متر متکی است، به مدت حداقل 22000 سال به عنوان یک گونه بقا یافته است. 

 

خرچنگ خاردار غاری 

خرچنگ خاردار غاری

موجودات غار زی برای زندگی با غار سازگاری یافته‌اند و اغلب با محدودیت غذایی مواجه هستند. در نتیجه معمولاً متابولیسم آهسته و کارامدی دارند. 

شاید هیچ مثالی بهتر از خرچنگ خاردار غار زی در این زمینه وجود نداشته باشد، که یکی از کهن‌ترین موجودات زنده روی زمین است. مشخص شده است که خرچنگ خاردار غاری تا 175 سال می‌تواند زندگی کند. 

 

سوسک غار 

سوسک غار

سوسک غار یا Leptodirus hochenwartii  با تغذیه از لاشه حیوانات مختلف غار و مواد ارگانیک دیگر زندگی می‌کند. احتمالاً این سوسک چیزی نیست که دوست داشته باشید در ماجراجویی‌های غار گردی با آن مواجه شوید. 

این‌گونه سوسک (beetle) اولین حشره غاری بود که توصیف شد و پیش از کشف آن دانشمندان نمی‌دانستند آیا اصلاً حشرات می‌توانند در غار زندگی کنند یا نه (البته این مربوط به سال‌ها پیش از کشف بیشتر موجودات غارزی دنیا است). 

 

ماهی تترای مکزیکی 

ماهی تترای مکزیکی

این ماهی به ویژه به خاطر دو نوع متفاوتی که دارد، جالب توجه است. یک نوع آن ظاهر ماهی کاراسین طبیعی دارد که در آب‌های سطحی شنا می‌کند و نوع دیگر زال (بدون رنگدانه) و بدون چشم است که تنها در غارهای آبی تاریک زندگی می‌کند. از آنجا که این انواع ماهی تترای مکزیکی می‌توانند با یکدیگر زادوولد کنند یک گونه محسوب می‌شوند با این حال این حیوانی است که در شرف گونه زایی قرار دارد (تغییری که ناشی از زیستگاه غاری درافتاده محل زندگی نوعِ کورِ این ماهی است). 

 

سمندر کور تگزاس

سمندر کور تگزاس

این سمندر تنها در آب‌های زیرزمینی فلات ادواردز در تگزاس زندگی می‌کند. این سمندر غارزی دیگر دوزیست آبی است که به سادگی ممکن است با یک بچه اژدها (اولم) اشتباه گرفته شود.اندازه سمندر کور تگزاس کمتر از 15 سانتیمتر است و برای اولین بار در سال 1895 از چاهی که آب را از اعماق 58 متری زیر زمین بالا می‌کشید، جمع‌آوری شد. همانند بیشتر حیوانات غارزی این سمندر نیز حس بینایی خود را در سازگاری با زیستگاه تاریک خود، از دست داده است.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040