۲۲ مرداد ۱۳۹۳

مزایای چندزبانه بودن

۲۲ مرداد ۱۳۹۳ 4148 بازدیدکننده 1 نظر
مزایای چندزبانه بودن در این مقاله می خوانید

در این مقاله با برخی از مزایای یادگیری زبان‌های مختلف و چندزبانه بودن آشنا می‌شوید. ...

مزایای چندزبانه بودن

مقدمه

آموختن چند زبان می‌تواند تأثیر مثبتی بر پیشرفت شغلی، جهان‌بینی و سلامت داشته باشد. علاوه بر این، بر اساس تحقیقات دپارتمان خدمات انسانی و سلامت آمریکا، کودکانی که به آن‌ها از سنین کم چند زبان آموزش داده می‌شود، از نظر تحصیلی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. اگرچه هنوز درباره اینکه چه سنی برای آموزش زبان خارجی مناسب است، اختلاف نظر وجود دارد، اما به جز یک اقلیت محدود، همه بر این باورند که آموزش زبان برای همه مفید است.

 

مزایای شغلی

مسلط بودن به چند زبان احتمال استخدام شدنتان را افزایش می‌دهد. شما می‌توانید با افرادی که به زبان شما سخن نمی‌گویند، حرف بزنید. این مورد مخصوصاً در این دوره که جهانی شدن و تجارت جهانی به سرعت در حال پیشرفت است، ضروری است. برخی زبان‌ها که به دلیل پیشرفت اقتصادی کشورهایشان اهمیت ویژه‌ای دارند، چینی، عربی و هندی می‌باشند.

 

دورنمای جهانی

در طی آموختن یک زبان جدید، شما با فرهنگ‌هایی که با آن زبان سخن می‌گویند نیز ارتباط برقرار می‌کنید. بدین ترتیب، با مردم و فرهنگ‌های مختلفی از سرتاسر دنیا آشنا می‌شوید. این دورنمای وسیع می‌تواند بر دیدگاه‌های سیاسی تأثیر گذاشته و همدلی جهانی را افزایش بدهد و مردم را تشویق کند تا بیشتر سفر کنند. هرکدام از این‌ها چه به صورت فردی و چه کلی، تأثیر سیاسی و اقتصادی بسزایی بر جامعه خواهند داشت.

 

عادت‌های مغزی کودکان

دانشمندان شروع به بررسی چگونگی عکس‌العمل مغز کودکان به آموختن زبان کرده‌اند. برای مثال هرچه کودک بزرگ‌تر می‌شود، یادگیری یک زبان دیگر برایش مشکل‌تر می‌شود، اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آموختن زبان‌های زیاد در سنین پایین می‌تواند توانایی کودک را برای برقراری ارتباط مؤثر با این زبان‌ها را دچار مشکل کند. تحقیقات دکتر گلادیز در سال 1998 نشان داد کودکانی که در سنین دبستان یک زبان خارجی را یاد می‌گیرند، در امتحانات استاندارد شده در قسمت خواندن، هنر، و ریاضی، نسبت به آنهایی که زبان خارجی یاد می‌گیرند نمرات بهتری کسب کردند. آن‌ها همچنین در خلاقیت، حل مسئله و انعطاف پذیری ذهنی، رشدِ شناختی پیشرفته‌تر و حس اعتماد به نفس بیشتری داشتند.

 

سلامت

تحقیقات انجام‌شده در مرکز مطالعات سلامتی مرکز تحقیقات عمومی سلامت در لوکزامبورگ نشان داد که افرادی که می‌توانند به سه، چهار، یا تعداد بیشتری زبان صحبت کنند، احتمال کاهش حافظه مربوط به افزایش سن در آن‌ها بسیار کمتر است. این تحقیق همچنین نشان داد افرادی که چند زبان به یاد می‌گیرند، اغلب توانایی شناختی بالایی دارند که با بالا رفتن سن آن‌ها، از ایجاد اختلالات شناختی متداول در آن‌ها جلوگیری می‌کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040