۲ تير ۱۳۹۳

گرم‌ترین کشورهای جهان

۲ تير ۱۳۹۳ 12746 بازدیدکننده 0 نظر
گرم‌ترین کشورهای جهان در این مقاله می خوانید

کره زمین از نظرآب و هوا بسیار متنوع است.جایی معتدل جایی گرم و سوزان و جایی سرد و یخبندان، ما اکنون گرم ترین نقاط و کشورها را به شما معرفی می کنیم. ...

گرم‌ترین کشورهای جهان

 

 

از این که در تمام طول روز قطرات عرق از پشت و پیشانی‌تان می‌چکد و دائماً مجبورید خودتان را در وان آب سرد غوطه‌ور کنید خسته شده‌اید؟ وقتی دیگران نزدیکتر از نیم متری شما قرار می‌گیرند، خلقتان تنگ می‌شود؟ چیزی که توصیف کردم یک تابستان بسیار گرم و جهنمی است. اگر چه در کشورهای سرد، تابستان یک موهبت است اما برای کشورهایی که سردترین شب ها به حدود 17 درجه سانتی‌گراد می‌رسد، تابستان می‌تواند واقعاً جهنم باشد. اما این فقط تابستان است و می‌گذرد، مگر نه؟ تصور کنید کشوری هیچ فصلی به جز تابستان نداشته باشد. تابستان ابدی شاید برای شما یک کابوس باشد، اما کشورهایی وجود دارند که دمای آن‌ها تقریباً در تمام طول سال بالا است و میتوان لقب داغ‌ترین کشورهای دنیا را به آن‌ها داد. بالاترین دما در سرتاسر دنیا، دائماً در این کشورها ثبت می‌شود. در اینجا با ده کشور داغ دنیا بر اساس دمای متوسط روزانه و دمای حداکثری، آشنا شوید:

 

 مکزیک | Mexico

مکزیک

به خاطر فیلم‌های هالیوودی زیادی که دیده‌ایم، مکزیک را به عنوان سرزمینی خشک و خطرناک می‌شناسیم و متأسفانه تقریباً همین طور نیز هست. این کشور امریکای مرکزی که به سواحل، غذا، فرهنگ و میراث غنی‌اش می‌بالد، دماهای بالایی در تمام طول سال به خود می‌بیند. مکزیک پوشیده از علف‌زارهای خشک است. در گرم‌ترین روزهای تابستان، دما تا 50 درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. البته مردم مکزیک برای خنک شدن راهکارهایی مثل سواحل و نوشیدنی‌های خنک دارند. مردم از کشورهای سرد به مکزیک می‌آیند تا از گرمای تابستان لذت ببرند. سواحل مکزیک که با ماسه سفید و آب کاملاً شفاف مشهور است، در تابستان مملو از افرادی است که می‌خواهند از شر گرما خلاص شوند.

 

 سومالی

سومالی

سومالی ممکن است یکی از امن‌ترین کشورهای دنیا نباشد، اما یکی از داغ‌ترین کشورها در دنیا است. سومالی در شاخ آفریقا که در شمال شرق آفریقا قرار دارد، واقع شده است و در کل سال در آن باران نمی‌بارد، یا به مقدار بسیار کمی می‌بارد. دمای متوسط آن تا 50 درجه سانتی‌گراد بالا می رود. مردم این کشور به دلیل فقدان آبیاری و در نتیجه عدم رویش هیچ محصول غذایی، در مرز شدید گرسنگی قرار دارند. به علت همین فقدان تسهیلات آبیاری، قحطی و خشک سالی‌های شدید در این کشور وجود داشته است.

 

 هند | India

هند

کوه‌های شکوهمند هیمالیا در ناحیه شمال و شمال شرق هند، بادهای داغ اقیانوس هند را که دمای متوسط این شبه‌قاره را افزایش می‌دهد، متوقف نمی‌کنند. دمای هند در تابستان‌ها، در بخش‌های مرکزی، غربی و جنوبی کشور، به متوسط 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. با این حال زمستان‌ها در هند مساعد هستند. در این کشور بارندگی و زمستان خوب وجود دارد، بنابراین تابستان‌ها موقتی هستند. اگر چه در نواحی ساحلی هند مانند کرالا و گوار هوا کاملاً گرم است، اما این مناطق در زمستان‌ها مورد توجه گردشگران زیادی قرار می‌گیرد .

 

 سودان | Sudan

سودان

با فیلم‌هایی که دیده‌ایم میدانیم کشورهای آفریقایی سرزمین‌های بیابانی یا علف‌زارهای خشک هستند. سودان که کشوری است که در ناحیه شمال آفریقا واقع شده است ، از همین سرزمین‌ها به شمار می‌رود . سودان با داشتن متوسط دمای 52 درجه سانتی‌گراد، یکی از گرم و خشک‌ترین کشورهای دنیا است. کویر زایی مشکل اصلی در این کشور است که به علت دمای رو به افزایش آن می‌باشد . امروزه کشور سودان با قحطی‌ها و خشک‌سالی‌های شدید مواجه شده و زندگی بسیاری از انسان‌ها، حیوانات و گیاهان در خطر قرار گرفته است . در این کشور تقریباً هیچ بارندگی وجود ندارد.

 

عمان | Oman

عمان

عمان از کشورهای عربی است که به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا شناخته می‌شود اما یکی از داغ‌ترین کشورهای دنیا نیز هست. تقریباً 5 تا 6 ماه در سال، دمای عمان به حدود 50 تا 53 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. چون این کشور ثروتمند است تسهیلات زیادی در اختیار مردم قرار داده تا با چنین گرمایی مقابله کنند، مثلاً اتوبوس‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، قطارها و غیره همه به سیستم سرمایشی مجهز هستند. مقداری بارندگی در سال در عمان وجود دارد، اما آن هم تنها در نواحی محدود کوهستانی عمان مانند کوه‌های ظفار (Dhofar) اتفاق می‌افتد.

 

 ایران | Iran

ایران

بسیاری از کشورها آب و هوایی دارند که در زمستان‌ها بسیار سرد و در تابستان‌ها بسیار گرم است. ایران یکی از این کشورها است که در خاورمیانه قرار گرفته است. ناحیه شمال ایران که با کوهستان‌ها احاطه شده است، معمولاً خنک بوده و دما در آن‌، از 29 درجه سانتی‌گراد در تابستان‌ها تجاوز نمی‌کند، اما بخش‌های جنوبی ایران بسیار گرم است. دما در این مناطق تا 50 درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد و دمای 40 تا 45 درجه در تابستان این نواحی طبیعی است. قسمت‌های بزرگی از ایران بسیار خشک و لم یزرع است، بنابراین برخی از مردم برای زندگی روزمره در تابستان‌ها متحمل برخی مشکلات می شوند.

 

 عراق | Iraq

عراق

کشور جنگ‌زده عراق با مشکلات زیادی به جز جنگ مواجه است و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات، گرما است. این کشور خاور میانه‌ای، با تابستان‌هایی رو به رو است که دمای بالاتر از 48 درجه تا تقریباً 54 درجه در آن طبیعی است . دمای عمومی در بیشتر بخش‌های سال نیز بالای 40 درجه باقی می‌ماند. همانند ایران، نواحی شمالی این کشور نیز کوهستانی است و در زمستان برف می‌بارد، اما در بقیه کشور بدون وقفه تابستان است.

 

عربستان سعودی | Saudi Arabia

عربستان سعودی

عربستان سعودی به دلیل داشتن گستره پهناور بیابان‌ها و سبک زندگی ثروتمند و راحت، شبیه هیچ کشور دیگری نیست. عربستان یکی از داغ‌ترین کشورها و درعین‌حال یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا است. پادشاهی عربستان برای شهروندان تسهیلات رفاهی برای دور ماندن از گرما فراهم کرده است. دماهای شدیداً بالا در عربستان ثبت شده و دمای متوسط در تابستان می‌تواند تا 54 درجه سانتی‌گراد افزایش یابد. این کشور اکثراً از بیابان‌های عربی تشکیل‌شده که آن را برای کشاورزی خشک و بی‌استفاده می‌سازد.

 

لیبی | Libya

لیبی

به داغ‌ترین کشور دنیا خوش‌آمدید: لیبی. دما در لیبی به قدری بالا است که بیماری یا تاول‌های پوستی ناشی از گرما ، در آن طبیعی است. رکورد بالاترین دمایی که تا کنون در دنیا ثبت شده به لیبی تعلق دارد. در سال 1922 دما به 57.8 درجه سانتی‌گراد رسید. در چنین دمایی کسی قادر نیست به سادگی زندگی کند. بیابان لیبی بیش‌ترین خشکی این کشور را تشکیل می‌دهد و خشک و بی‌آب و علف است.

 

الجزایر | Algeria

الجزایر

داغ‌ترین کشورها و کشورهای آفریقایی، در ذهن بسیاری از افراد با هم یکی هستند و الجزایر (کشوری در شمال افریقا) نیز از این قاعده مستثنا نیست. به خاطر بیابان‌ها، دما در این کشور در طول سال بالا است. در برخی از نواحی این کشور کوه‌های پوشیده از برف وجود دارند اما اکثراً این کشور از بیابان‌ها تشکیل‌شده که وسعت زیادی را به خود اختصاص داده‌اند. متوسط دما حدود 50 تا 53 درجه سانتی‌گراد است و گرم‌ترین دماها در ناحیه صالح (Salah) ثبت شده است. نواحی ساحلی از بارش باران بهره می‌برد اما نواحی مرکزی بسیار خشک است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040