۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳

10 بنای تاریخی که پیش از مرگ حتما باید آن‌ها را ببینید

۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4307 بازدیدکننده 2 نظر
10 بنای تاریخی که پیش از مرگ حتما باید آن‌ها را ببینید در این مقاله می خوانید

تاریخ ما گواهی بر فرهنگ قابل‌توجه و گذشته‌ی مرتبط با آن است. تاریخ مطالب زیادی را به ما یاد می‌دهد. تاریخ اشتباهاتی که به عنوان یک تمدن انجام داده‌ایم را به ما نشان می‌دهد. ...

10 بنای تاریخی که پیش از مرگ حتما باید آن‌ها را ببینید

مقدمه

می‌گویند تاریخ مسئله‌ی مورد علاقه‌ی همه نیست. می‌گویند همه دوست ندارند بدانند در گذشته چه اتفاقی افتاده و گذشته‌ها دیگر گذشته و باید آن را فراموش کنیم. بعضی تا حدی پیش می روند که می‌گویند دانستن تاریخ کاملاً بی‌فایده است. اما چیزی که آن‌ها متوجه نمی‌شوند این است که اگر به خاطر تاریخ نبود، ما به عنوان یک تمدن تا این حد جلو نمی‌رفتیم. تاریخ ما گواهی بر فرهنگ قابل‌توجه و گذشته‌ی مرتبط با آن است. تاریخ مطالب زیادی را به ما یاد می‌دهد. تاریخ اشتباهاتی که به عنوان یک تمدن انجام داده‌ایم را به ما نشان می‌دهد تا دوباره آن را تکرار نکنیم. بهترین راه برای شناخت تاریخ این است که خودتان مکان‌هایی که تاریخ در آن ایجاد شده است را ببینید. مکان‌ها، بناهای تاریخی، ساختمان‌ها یا هر چیزی که روی تاریخ جهان تأثیر داشته و مهم است. امروزه تمامی بناها و سایت های تاریخی در سراسر جهان قابل‌مشاهده هستند. اما عظمت مطلق، زیبایی، برتری و احساس برخی از آثار تاریخی جهان آنقدر عالی و متفاوت است که ما از دیدن آن شگفت‌زده می‌شویم. در اینجا لیستی از 10 بنای تاریخی برتر در جهان آورده شده است.

 

10 – تیکال | Tikal

 

تیکال

تیکال شهر بزرگی است که در گواتمالا قرار دارد و یک دولتشهر بوده که معبد تیکال در آن قرار گرفته است. معبد تیکال توسط قبیله‌ی مایا در آمریکای میانه به خدای خورشید اختصاص داده شده بود. در این منطقه چندین کاخ نیز وجود دارد. این شهر پایتخت دولت پیروز در زمان سلطنت تمدن مایا بود. گفته می‌شود این بنا در حدود سال 732 پس از میلاد ساخته‌شده و 47 متر ارتفاع دارد . در داخل معابد ، می‌توانید مجسمه و وسایل هنری ای ببینید که به ما درباره‌ی فرمانروایان مایا و زندگی آن‌ها اطلاعاتی می‌دهد. مردم از سراسر جهان برای تحسین این ساختار معماری به خوبی باقی‌مانده، به اینجا می‌آیند .

 

9- استون هنج | Stone Henge

 

 استون هنج

بناهای تاریخی همیشه تعجب‌برانگیزند. اما این مورد باستان‌شناسان را بیشتر از بقیه متعجب کرده است. استون‌هنج یک ساختار سنگی است که در نزدیکی سالزبری در انگلیس قرار دارد. امروزه برای کسی که آن را ببیند تنها سنگ است. اما چیز عجیب این است که این بنا در 3000 سال قبل از میلاد ساخته‌شده و سنگ‌های بسیار سنگین تمام مسیر از ولز به آنجا آورده شده‌اند . حتی فکر کردن به این که انسان‌های عصر نوسنگی توانسته‌اند همچین بنایی ایجاد کنند، باعث الهام بخشی به انسان می‌شود. امروزه این دایره‌ی سنگی یک محوطه‌ی با دسترسی محدود است اما مردم به آنجا می روند تا غروب و طلوع خورشید را در سایه‌های این بنای بزرگ مشاهده کنند.

 

8- جزیره ایستر | Easter Island

 

جزیره ایستر

جنوب آفریقا، پر از آثار تاریخی برجسته و شگفت انگیز است و یکی از این آثار، مجسمه‌های موآی در جزیره‌ی ایستر (با نام بومی راپانوئی) می باشد. سال‌ها قبل در این جزیره‌ی کوچک و عجیب در اقیانوس آرام، قبیله‌ی موآی زندگی می‌کردند. آن‌ها برای اشاره به فرهنگ و وجود خود، مجسمه‌ی سرهای افراد قبیله‌ی موآی را ساختند. این مجسمه‌ها از خاکسترهای آتش‌فشانی ساخته شده بود. این برای کسانی که به عنوان انسان‌های اولیه شناخته می‌شدند یک شاهکار بود. محوطه‌ای که مجسمه‌ها در آن قرار دارند، امروزه یک سایت میراث جهانی  یونسکو می‌باشد.

 

7- انگکور وات | Angkor Wat

 

 انگکور وات

انگکور وات زمانی مرکز مهم فعالیت و تجارت امپراتوری خمر بوده است و امروزه یکی از قدیمی‌ترین گروه معابد در جهان است. طراحی و ساخت این معبد در قرن 12 آغاز شد. به دلیل سال‌ها جنگ، امروزه از بسیاری از بخش‌های معبد تنها سنگ و ویرانه باقی مانده است. اما طراحی پیچیده‌ی دیوارهای هر معبد در این مجتمع، هرساله یک میلیون توریست را به آنجا می‌کشاند. این بنای نفس‌گیر امروزه به عنوان بزرگ‌ترین بنای مذهبی جهان شناخته می‌شود. باید صبح زود و قبل از آمدن توریست ها به آنجا رفت تا از زیبایی آن لذت برد.

 

6- پترا | Petra

 

پترا

پترا در واقع یک بنای تاریخی نیست، بلکه یک شهر است. اما بناهای تاریخی‌ای که در جای‌جای پترا وجود دارند، از نظر تاریخی آن‌قدر اهمیت دارند که پترا به عنوان یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی جهان شناخته می‌شود. این بنا (شکل فوق) که در حدود سال 309 قبل از میلاد ساخته شده است، در سال 1812 توسط دنیای غرب کشف شد. این حقیقت که این بنا که در داخل دره‌ی عربه قرار دارد، به طور کامل در کوه کنده شده، در کنار سیستم کانال کشی اعجاب آور آن، باعث شده است که مردم از هر جا به این منطقه سرازیر شوند تا این خلاقیت شگفت‌انگیز عظیم را مشاهده کنند. امروزه این شهر یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان است.

 

5- پارتنون | Parthenon

 

پارتنون

هیچ‌چیز خوبی از جنگ به دست نمی آید ، و پارتنون باشکوه، که امروزه چیزی شبیه به خرابه است، این مطلب را با صدای بلند و شفاف می‌گوید. این بنا در قرن 5 پیش از میلاد به عنوان گواهی بر قدرت آتن و قدرت کلی امپراتوری یونان ساخته شده و به الهه‌ء‌ عقل‌ و زيبايي‌ یونان (آتنا) اختصاص داده‌شده بود. طراحی کلاسیک از سنگ مرمر بی‌عیب و نقص به همراه معماری زیبای آن باعث می شود  زمانی که در زیبایی این بنا غوطه‌ور می  شوید، داستان هایی از یونان باستان را در ذهن خود مرور کنید. امروزه این اثر در حال تغییرات و نوسازی است و به عنوان یکی از مهم‌ترین ساختمان‌های یونان و جهان باقی خواهد ماند.

 

4- اهرام جیزه | Pyramids of Giza

 

 اهرام جیزه

این اهرام که در حدود 3000 سال قبل ساخته‌شده‌اند، هنوز از مهم‌ترین آثار مرموز در جهان به شمار می‌روند. چیزی که ما نمی‌دانیم این است که چگونه مصریان هر کدام از این هرم‌ها را با دقت و به درستی و هم تراز با ستارگان و انقلابين ( زمانی که خورشید به بالاترین و پایین‌ترین نقطه می‌رسد، بلندترین و کوتاه‌ترین روزهای سال ) طراحی کرده‌ و ساخته‌اند و چند اتاق در این اهرام وجود دارد که هنوز کشف نشده است. در شهر اموات جیزه، هرم بزرگ جیزه، ابوالهول و عجایت بسیار دیگری وجود دارد . هر کدام از هرم‌ها داستانی برای گفتن دارد. مقبره‌ها، مجسمه‌ها و کنده‌کاری‌ها، همه گواهی از گذشته‌ی باشکوه مصر است.

 

3- کولوسئوم | Colosseum

 

کولوسئوم

امپراتوری روم بسیار عظیم بود و زمانی تقریباً به همه‌ی نقاط شناخته‌شده حکومت می‌کرد. امروزه ما آثار تاریخی آن‌ها را داریم که به ما تجربه‌ی آن را می‌دهد تا بفهمیم زندگی در آن زمان چگونه بوده است. کولوسئوم که در رم ایتالیا واقع شده است، حدود 70 سال پس از میلاد ساخته شد. این مکان آمفی‌تئاتری بود که در آن گلادیاتورها برای زنده ماندن باهم مبارزه می‌کردند. در آن زمان مردم بنایی ساختند که می‌توانست بین 50 هزار تا 80 هزار تماشاگر را در خود جای دهد. معماری، طراحی و ایده‌ی این بنا همگی آن‌قدر زیبا هستند که شما را طلسم می‌کنند. این بنا به عنوان برجسته‌ترین نمونه معماری رم در نظر گرفته می‌شود. زمانی که اطراف کولوسئوم قدم می‌زنید یک احساس ترس در شما ایجاد می‌شود و فکر می‌کنید که گلادیاتورها چه احساسی داشته‌اند. این تجربه‌ای است که هرکس باید آن را داشته باشد.

 

2- تاج‌محل | Taj Mahal

 

 تاج‌محل

خلاصه‌ی معماری زیبای مغول، خلاصه‌ای از عشق نیز هست. تاج‌محل در دهه‌ی 1960 تحت فرمان شاه جهان به یاد همسرش ممتاز محل ساخته شد.  طرح‌های ظریف و زیبای حک شده بر روی سنگ مرمر سفید این بنا، به دلیل زیبایی محض و ظاهر دست‌نخورده آن، شما را گیج و حیرت‌زده می‌کند. گفته می‌شود شاه جهان دستور داد تا دست مردانی که این بنا را ساخته‌اند قطع شود تا دیگر نتوانند بنای مشابهی بسازند. تاج‌محل یکی از عجایب هفتگانه‌ی جهان است و جزء میراث جهانی یونسکو می‌باشد. هر ساله این بنا شاهد میلیون‌ها گردشگر است.

 

1- ماچو پیچو | Machu Picchu

 

ماچو پیچو

تمدن‌های فراموش‌شده همیشه داستان‌های زیادی برای گفتن دارند. ماچو پیچو که در پرو واقع شده است، یک مرکز اصلی فرهنگی در تمدن اینکا بوده است. این بنا حدود سال 1450 ساخته‌شده و در اوایل 1900 شهرت جهانی به دست آورد. قله‌های کوهستانی و دره‌های عمیق آن چیزی بسیار گران‌بها هستند. سبک معماری آن سبک اینکا است، که در آن از دیوارهایی سنگ چین، با سنگ‌های جلا داده‌شده استفاده شده است. این شهر در زمان غلبه‌ی اسپانیا متروک شد. اما گفته شده است که این شهر، بسیاری از رازهای تمدن اینکا را فاش کرده است. اگر کسی بخواهد از زیبایی این محل لذت ببرد ، باید یک سفر 4 روزه‌ی سخت را پشت سر بگذارد ، اما با قطار نیز می‌توان به آنجا رفت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040