۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

10 ترن هوایی هیجان انگیز در دنیا

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 18412 بازدیدکننده 14 نظر
10 ترن هوایی هیجان انگیز در دنیا در این مقاله می خوانید

قطار هوایی یک وسیله‌ی سواری در شهربازی‌هاست که بعضی ها عاشق این هستند که از آن دوری کنند و بعضی ها از اینکه عاشق آن شده‌اند متنفر هستند. ...

10 ترن هوایی هیجان انگیز در دنیا

مقدمه

بعضی‌ها آن را دوست دارند، بعضی از آن متنفرند، بعضی از آن می‌ترسند و تقریباً همه روی آن جیغ می‌زنند. قطار هوایی یک وسیله‌ی سواری در شهربازی‌هاست که بعضی ها عاشق این هستند که از آن دوری کنند و بعضی ها از اینکه عاشق آن شده‌اند متنفر هستند. ثابت‌شده که این ماشین‌های نیرومند، تستی برای بزرگ‌سالی است. افرادی که شهامت این کار را دارند، از این تست سربلند بیرون آمده و افرادی که نمی‌توانند آن را تحمل کنند، مشاهده شده است که غذایی که در روز خورده‌اند را روی نزدیک‌ترین پیاده رو خالی می‌کنند! این دستگاه‌های منعقد کننده‌ی خون، بیرون زننده چشم، و منبسط کننده‌ شش، با سرعت هایی که مغز را بی حس کرده، و در ارتفاعاتی که ترس را در تمام اعضای فرد وارد می کند حرکت می کنند. البته فیلم‌هایی که در مورد حوادثی که در قطارهای هوایی اتفاق می افتد هم ترس افراد از سوار شدن به آن را افزایش داده و ممکن است باعث شود حتی دلیرترین افراد هم برای سوار شدن به آنها دودل باشند.

ترس از ترن هوایی با نام ترس از ترن (coaster phobia ) شناخته می‌شود که ریشه در ترس از ارتفاع acrophobia)) دارد. این ماشین‌های تولید جیغ که در عرض چند ثانیه به سرعت های بیش از 90 تا 100 کیلومتر در ساعت می‌رسند حتی می‌توانند در قلب هرکول هم ترس ایجاد کنند. آیا می‌دانید ترن هوایی نمونه‌ی تکامل‌یافته از سورتمه یخی روس‌هاست؟ و اینکه اولین ترن هوایی کاملاً از چهارچوب چوبی ساخته شده بود؟ و اینکه اولین ترن هوایی در پاریس فرانسه ساخته شد و نام آن " کوه‌های روسیه" بود؟ اما این موارد مربوط به گذشته است. ما برای شما لیستی از بدترین و ترسناک‌ترین ترن های هوایی جهان را آماده کرده‌ایم.

 

10 – کوه فضایی – دیزنی لند – آمریکا

 

کوه فضایی Space Mountain

این قطار هوایی با طرح فضایی که در محیطی بسته قرار دارد، در مکانی قرار دارد که همه‌ی کودکان دوست دارند به آنجا بروند: دیزنی لند در آناهیم کالیفرنیا. این قطار در 27 می 1977 افتتاح شد. کوه فضایی دومین نوع از 5 سری کوه‌های فضایی است که در دیزنی لند قرار دارند و یکی از علایم مشخصه آن جا است . این قطار فضایی به دلیل بسیاری از محدودیت‌های مکانی در پارک، و اینکه طرحی که دیزنی در سر داشت به دلیل کمبودهای تکنولوژی در آن زمان قابل اجرا شدن نبود، تقریباً هیچ‌گاه ساخته نشد . از زمان افتتاح قطار، تغییرات زیادی در سیستم صوتی و تصویری آن به وجود آمده که باعث شده است که سوار شدن به آن بیش از پیش مفرح شود.

 

9- ستاره‌ی نقره‌ای  – روست – آلمان

 

 ستاره‌ی نقره‌ای Silver Star

ما به شما این تضمین را می‌دهیم که صندلی و بالش‌های این قطار هوایی بسیار مجلل باشد، زیرا حمایت کننده مالی آن شرکت مرسدس بنز است. ستاره‌ی نقره‌ای که در اروپا – پارک که یک شهربازی در آلمان است قرار گرفته است، بدترین و ترسناک‌ترین قطار هوایی در اروپاست. ارتفاع این قطار 73.15 متر است و سقوط اولیه‌اش 220 متر می‌باشد. سرعت قطار 127 کیلومتر در ساعت بوده و طولش 1620 متر است. در این مسیر هیچ حلقه یا حالت وارونه وجود ندارد ( خوشبختانه ) اما دارای مارپیچ، پیچ‌های قوز مانند و سقوط‌هایی است که در نوع خود برای توقف قلب بسیاری از افراد  کافی می‌باشد! فراموش نکنید وقتی قطار به ارتفاع خیره‌کننده‌اش می‌رسد منظره‌ی پارک را ببینید.

 

8- دروازه‌بان سیدر پوینت – اوهیو 

 

دروازه‌بان Gatekeeper

دربازه بان در می 2013 شروع به کار کرد و به سرعت تبدیل به یکی از مخوف‌ترین قطارهای هوایی در این سیاره شد. این قطار بال‌دار در نوع خود بهترین است ( یعنی برای افرادی که قلبی ضعیف دارند از همه بدتر است ). این قطار که سرعت 108 کیلومتر در ساعت و سقوط حدود 49.98 متر دارد، مطمئناً سبب می‌شود از ته دل فریاد بزنید. با 6 بار وارونه شدن در 2 دقیقه و 40 ثانیه، شما خواهش می‌کنید که از این قطار پیاده شده و روی زمین سفت بایستید. سیدر پوینت برای قطارهای هوایی دیگری مانند Millennium Force (نیروی هزاره)، Top Thrill ( هیجان زیاد ) و Dragster (ماشین سرعت) نیز مشهور است، اما اگر قضیه ترساندن باشد، دربازه بان از همه پیشی می‌گیرد.

 

7- زومرنگ، بریستول – کنتیکت

 

Zoomerang

همه‌ی ما می‌دانیم بومرنگ چیست، اینطور نیست؟ خوب حالا تصور کنید که یک بومرنگ با سرعت 76 کیلومتر در ساعت حرکت کرده و دوباره به همان مسیر برگردد. این دقیقاً کاری است که زومرنگ (zoomerang) انجام می‌دهد. این ترن در دریاچه‌ی کاکپونس در بریستول، کنتیکت قرار دارد. ارتفاع آن 35.66 متر و طول 284.98 متری دارد. در سراسر جهان تنها 45 ترن هوایی بومرنگی وجود دارد و زومرنگ یکی از آن‌هاست. این ترن هوایی بومرنگی فلزی پس از کامل کردن مسیر، به سمت عقب رفته و قبل از توقف و قطع شدن صدای جیغ و فریاد مسافران، کل مسیر را دوباره طی کند. بسیاری از افراد نمی‌توانند یک قطار هوایی که به سمت جلو حرکت می‌کند را تحمل کنند، حال تصور کنید که این قطار به سمت عقب هم حرکت می‌کند.

 

6-جواهر جدید، دانمارک | Nyhed Juvelen

 

Nyhed Juvelen

نیهد جوولن، طولانی‌ترین قطار هوایی دانمارک و تنها قطار هوایی در اروپا که دارای شروع دوتایی است. نوهد اوولن که به معنای "جواهر جدید" است، در رتبه پنجم این لیست قرار دارد. این قطار که در زمین تابستانی دیواوس (Djurs Sommerland) قرار دارد، به سرعت 85 کیلومتر در ساعت و زاویه حاشیه ای حدود 80 درجه می‌رسد. علاوه بر این، برخلاف قطارهای هوایی معمول که منظره‌ای از آسمان و یا دریاچه به شما می‌دهد، این ترن هوایی شما را از میان جنگل‌های قدیمی مایایی، آبشارها و معابد عبور می‌دهد. بنابراین روی صندلی نشسته و دل و جرات این سفر را داشته باشید تا از رمز و راز این سرزمین‌های باستانی را کشف کنید.

 

5- اژدهای فولادی ، استان میه، ژاپن

 

اژدهای فولادی Steel Dragon

اژدهای فولادی که در شهربازی ناگاشیما قرار دارد، در سال 2000 به مناسبت سال اژدها افتتاح شد. اژدهای فولادی طولانی‌ترین ترن هوایی از نظر طول مسیر است و حدود 2.46 کیلومتر طول دارد. این مسیر با سرعتی نفس‌گیر طی شده و سه یا چهار دقیقه طول می‌کشد تا به پایان برسد. این قطار واقعاً سریع است. مسیر دارای حلقه‌های زیادی نیست و شاید تنها ترن هوایی ای است که در بعضی جاها از میان تونل عبور می‌کند. بالا رفتن آهسته قطار که حدوداً یک دقیقه و 15 ثانیه طول می‌کشد، باعث می‌شود حتی قبل از شروع حرکت آن از ارتفاع 96 متری، آدرنالین شما به طرز عجیبی افزایش پیدا کند.

 

4- لبخند زن، پارک آلتون، نیو انگلند

 

The Smiler

با دیدن اسم این ترن اشتباه نکنید. ترن هوایی "لبخندزن" که اسم آن در رتبه چهارم لیست آورده شده است، باعث می‌شود که شما در زمان حرکت با آن، هر کاری انجام دهید به جز لبخند زدن. مسیر این ترن هوایی که با تعداد بسیار زیاد و حیرت‌انگیز از حلقه‌ها ساخته شده است باعث می‌شود در عرض چند ثانیه خسته و گیج شوید.ترن هوایی لبخندزن که دارای تعداد 14 حلقه می‌باشد، با کمک روان‌شناسان ساخته شده و باعث شود شما تا ورطه جنون پیش بروید. طرح‌های وحشتناکی که در زمان حرکت قطار می‌بینید نیز کمک می کند که قبل از به پایان رسیدن این سواری، استخوان‌های شما ذوب‌شده و قلبتان سرد شود.

 

3- تاکابیشا، فوجی یوشیدا، ژاپن | Takabisha

 

Takabisha

تاکابیشا که در زبان ژاپنی هم به معنی " ماشین بالا پرواز " است، در شهربازی فوجی-کیو هایلند در دامنه‌ی کوه فوجی قرار گرفته و جواهر گران‌بهای دیگری از این شهربازی می‌باشد. شما ممکن است بپرسید چرا؟ جواب این سؤال این است که تاکابیشا دارای شدیدترین شیب سقوط در بین تمام ترن های هوایی در دنیاست: سقوط از ارتفاع 42.97 متر با زاویه‌ی 121 درجه و با سرعت 100 کیلومتر در ساعت! این ترن هوایی در جولای سال 2013 با این تیتر افتتاح شد و در میان شهربازی‌های سراسر جهان موجی ایجاد کرد. شیب این ترن حتی در کتاب گینس نیز به عنوان رکورد جهانی ثبت شده است. افرادی که کمی هیجان در زندگی می‌خواهند بهترست سری به ژاپن بزنند.

 

2- کینگداکا، جکسون، نیوجرسی

 

 کینگد اکا

این ترن هوایی زیبای آمریکایی که در شهربازی 6 پرچم (six Flags ) در جکسون، نیوجرسی قرار دارد، بلندترین ترن هوایی در جهان است. کینگدا کا برای رسیدن به این جایگاه، ترن هوایی تاپ تریل درگستر در سدار پوینت در اوهایو را پشت سر گذاشت. سرعت این ترن قبل از پایین آمدن از نوک برج و ادامه‌ی مسیر، در 3.5 ثانیه به 206 کیلومتر در ساعت می‌رسد و تا ارتفاع 139 متری بالا می‌رود. ترن هوایی کینگد اکا در 21 می 2005 برای مشتاقان قطارهای هوایی افتتاح شد و افرادی که منتظر سوارشدن به آن بودند را ناامید نکرد. سوارشدن به این ترن هوایی باعث می‌شود که فکر این جور هیجانات را در آینده از سر خود بیرون کنید!

 

1 - فرمولا روسا، دنیای فراری، ابوظبی

 

 Formula Rossa

ما پر حلقه‌ترین، پر شیب ترین و بلندترین ترن‌های هوایی را دیدیم و حالا نوبت سریع‌ترین آن‌هاست. فرمولا روسا (Formula Rossa)، در دنیای فراری در ابوظبی قرار دارد و بی‌شک سریع‌ترین ترن هوایی این سیاره است. چه چیز دیگری می‌توانید از یک ترن هوایی در دنیای فراری انتظار داشته باشید؟ در این ترن هوایی نیز که می‌تواند با سرعت ماشین‌های مسابقه‌ای در مسابقات گراند پریکس حرکت کند، لازم است که افراد مشتاق هیجان برای لذت بردن کامل از سواری خود، عینک محافظ به چشم بزنند. این ترن هوایی به رنگ قرمز پررنگ است که علامت تجاری ماشین‌های فراری می‌باشد و باعث می‌شود واقعاً احساس کنید داخل یکی از این ماشین‌ها نشسته‌اید. تنها شکایت ما این است که این سواری خیلی سریع به پایان می‌رسد.

 

 

زبان ژاپنی هم

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040