۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

رنگ اتاق‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی خلقیات شما

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3932 بازدیدکننده 2 نظر
رنگ اتاق‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی خلقیات شما در این مقاله می خوانید

رنگ‌های اتاق‌های خانة شما باید بتوانند شخصیت شما را نشان دهند. در حالی که به بسیاری از ما، زمان زیادی را برای فکر کردن به رنگ اتاق سپری نمی‌کنیم. ...

رنگ اتاق‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی خلقیات شما

مقدمه

رنگ‌های اتاق‌های خانة شما باید بتوانند شخصیت شما را نشان دهند. در حالی که به بسیاری از ما، زمان زیادی را برای فکر کردن به رنگ اتاق سپری نمی‌کنیم، ولی رنگ محیط زندگی ما به طور روزانه در زندگی ما اثر دارد. رنگ‌ها می‌توانند برحسب سن، جنسیت، پیش‌زمینه قومی، و یا آب‌وهوای محلی، تأثیر زیادی بر روی رفتار و افکار افراد بگذارد. رنگ‌های خاصی هستند که عکس‌العمل مشابه در بسیاری از افراد ایجاد می‌کنند. پس زمانی که می‌خواهید خانه خود را تزئین کنید، مهم است که رنگ‌ها را به طور مناسبی انتخاب کنید.

 

رنگ های مناسب برای اتاق های خانه

برای داشتن یک خانه زیبا، نیازی نیست که نگران مد باشید. مدهای رنگی روزبه‌روز عوض می‌شوند. افرادی که در خانه زندگی می‌کنند، با انتخاب رنگ هایی که مورد علاقة آن‌ها بوده و بر روی شخصیت آن‌ها تأثیر می‌گذارد، باعث زیبایی خانه می‌شوند. نکته کار این است که بتوانید رنگ‌هایی که دوست دارید را در یک ترکیب دل نشین در کنار هم استفاده کنید. انتخاب ترکیب‌های رنگی، یکی از ترسناک ترین قدم‌ها برای افراد تازه کار است . رنگ ها این قدرت را دارند که شکل و اندازه مبلمان، و شکل و اندازه اتاق را تغییر دهند. اگر بتوانید اطلاعات علمی در مورد رنگ‌ها و تأثیرات آن‌ها را به دست بیاورید ، انتخابات ترکیبات رنگی آن‌قدر مشکل نخواهد بود . پس بیایید در مورد انتخاب رنگ ها ، و تآثیر آن‌ها بر روی رفتار شما، اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

 

انتخاب آگاهانه

به خاطر داشته باشید که هر رنگی، یک ارزش روان‌شناسی دارد و رنگ‌ها می‌تواند با ایجاد احساسات آرامش و عصبانیت بر روی شما تأثیر داشته باشند. پس زمانی که می‌خواهید محیطی آرام و امن در خانه خود ایجاد کنید، رنگ‌های خود را با دقت انتخاب کنید. بعضی از رنگ‌ها هستند که اگر به میزان زیادی استفاده شوند، می‌توانند تأثیری متضاد برای شما و خانواده شما داشته باشند.

می‌خواهید چه احساساتی ایجاد کنید؟ کدام رنگ به شما کمک می‌کنند که بتوانید آن احساس را ایجاد کنید ؟

جواب دقیق این پرسش‌ها را پیدا کنید. برای پیدا کردن جواب این سوال‌ها می‌توانید از مجله‌ها، کتاب‌های تزیین، سایت‌های اینترنتی و یا رنگ وسایل و پارچه‌های خود، استفاده کنید. در حقیقت، اگر می‌خواهید کار خود را از صفر شروع کنید ، بهتر است در ابتدا پرده‌ها، مبلمان و فرش‌های خود را انتخاب کنید، برای اینکه این مسائل، دارای ترکیبات رنگی کمتری نسبت به رنگ دیوار هستند. زمانی که چیزهایی که دوست دارید را انتخاب کردید، سعی کنید کاری کنید که تعداد رنگ‌های کلی اتاق بیش از سه و یا چهار رنگ نشود. استفاده از تعداد زیادی رنگ در اتاق باعث می‌شود که اتاق شلوغ و نامرتب به نظر برسد. رنگ دیوار نسبتاً ارزان بوده و بیش از هر چیز دیگری می‌توانند اتاق را تغییر دهد، پس می‌توانید کمی آزمایش کنید.

 

رنگ‌های اتاق و تأثیرات آن‌ها

رنگ‌ها از سه طریق تأثیر خود را می‌گذارند: فعال، غیرفعال و خنثی. شما می‌توانید براساس استفاده اتاق و علاقه شخصی خود، رنگ اتاق را انتخاب کنید. رنگ‌های روشن، دلگشا و هوایی بوده و باعث می‌شوند که اتاق، روشن‌تر و بزرگ‌تر به نظر برسد. رنگ‌های تیره، پیچیده و گرم بوده و حسی صمیمی‌تر به اتاق می‌دهند. حالا بیایید بیشتر در مورد رنگ‌ها، و تأثیر آن‌ها بر اتاق ها یاد بگیریم :

 

قرمز

 

رنگ قرمز در اتاق

رنگ قرمز، سطح انرژی اتاق را بالا می‌برد. این رنگ برای زمانی که می‌خواهید هیجان ایجاد کنید، مخصوصاً در شب‌ها، انتخاب مناسبی است. رنگ قرمز زمانی که در اتاق پذیرایی و اتاق غذاخوری استفاده شود، می‌تواند افراد را به هم جذب کرده و باعث شروع مکالمه شود. در راهروی ورودی، این رنگ، تآثیر اولیه قوی ای ایجاد می‌کند. اثبات شده است که رنگ قرمز، باعث افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس و بالا رفتن فشار خون می‌شود. استفاده از این رنگ، ممکن است برای اتاق خواب مناسب نباشد. زیرا رنگ قرمز، بیش از هر رنگ دیگری باعث انرژی‌زایی و بالا رفتن آدرنالین می‌شود.

 

رنگ زرد

 

رنگ زرد برای اتاق های خانه

رنگ زرد، شادی نور خورشید را تداعی کرده و باعث ایجاد خوشحالی می‌شود. این رنگ برای آشپزخانه ها، اتاق‌های غذاخوری و حمام ها، مناسب بوده و باعث انرژی زایی شده و روحیه افراد را  بهبود می‌بخشد. در راهروهای ورودی و در فضاهای کوچک، رنگ زرد می‌تواند باعث بزرگ نشان دادن فضا و ایجاد حس خوشامدگویی شود. با اینکه رنگ زرد، یک رنگ شاد کننده است، بهتر است زمانی که قصد طراحی اتاق را دارید، از این رنگ به عنوان رنگ اصلی استفاده نکنید. مطالعات نشان داده است که افراد در محیط‌های با رنگ زرد، زودتر عصبانی می‌شوند. همچنین نوزادان در اتاق‌های به رنگ زرد بیشتر گریه می‌کنند. رنگ زرد درصورتی‌که به میزان زیادی استفاده شود احساس عصبانیت و خستگی فکری به افراد می‌دهد. در رنگ درمانی، اعتقاد بر این است که رنگ زرد باعث تحریک اعصاب و پالایش بدن می‌شود .

 

رنگ آبی

 

رنگ آبی برای اتاق های خانه

اعتقاد بر این است که رنگ آبی، باعث پایین آوردن فشار خون، سرعت تنفس و ضربان قلب می‌شود. برای همین است که این رنگ به عنوان یک رنگ آرامش‌بخش و آرام کننده در نظر گرفته می‌شود و معمولاً برای استفاده در اتاق‌های خواب و حمام ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال باید مراقب باشید، برای اینکه رنگ آبی ای که ممکن است بر روی قوطی رنگ زیبا به نظر برسد، درصورتی‌که برای اتاق‌هایی که نور طبیعی کمی دریافت می‌کنند استفاده شود، ممکن است حس سرمای نامطبوعی را در افراد ایجاد کند. اگر می‌خواهید از رنگ آبی ملایم به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده کنید، این رنگ را با استفاده از مبلمان و تزیینات با رنگ گرم تر، متعادل کنید. برای ایجاد حس آرامش در محیط‌های اجتماعی (اتاق‌های نشیمن، آشپز خانه‌های بزرگ ، … ) از رنگ های آبی گرمتر و یا آبی روشن استفاده کنید. به اثبات رسیده است که زمانی که رنگ آبی به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده شود ، تأثیر آرامش‌بخشی در افراد خواهد گذاشت. نمونه‌های ملایم‌تر و روشن تر آبی‌ را استفاده کنید. آبی تیره تأثیری متضاد داشته و باعث ایجاد حس ناراحتی‌ در افراد می شود. پس بهتر است از رنگ‌ آبی تیره به عنوان رنگ اصلی اتاق استفاده نکنید.

 

رنگ سبز

 

رنگ سبز برای اتاق خواب

رنگ سبز به عنوان آرامش‌بخش ترین رنگ برای چشم‌ شناخته می شود. این رنگ که خصوصیت های آرامش‌بخش رنگ آبی و شاد کننده رنگ زرد را در خود دارد، تقریباً برای همه اتاق‌های خانه مناسب است. در آشپزخانه، رنگ سبز محیط را آرام می‌کند. در اتاق پذیرایی، باعث آرامش شده ولی آن‌قدر انرژی دارد که افراها را به هم جلب کند. رنگ سبز هم همانند رنگ آبی، ‌زمانی که به عنوان رنگ اصلی در اتاق استفاده شود، تأثیر آرام بخشی دارد. اعتقاد بر این است که این رنگ استرس را کاهش می‌دهد. همچنین رنگ سبز به عنوان رنگ باروری شناخته می‌شود، بنابراین برای اتاق‌های خواب مناسب است.

 

رنگ ارغوانی

 

رنگ ارغوانی برای اتاق خواب

این رنگ در قوی‌ترین حالت خود (بادمجان)، غنی، دراماتیک، و پیچیده است. رنگ ارغوانی با تجمل گرایی و خلاقیت پیوند خورده است و زمانی که به عنوان یک رنگ ثانویه استفاده شود، باعث ایجاد عمق می‌شود. انواع ملایم‌تر رنگ ارغوانی، همان حس آرامش‌بخش رنگ آبی را بدون انتقال حس سرما به افراد القا می‌کنند.

 

نارنجی

 

رنگ نارنجی برای آشپزخانه

رنگ نارنجی باعث تحریک هیجان و اشتیاق شده و یک رنگ انرژی‌زا است. با اینکه این رنگ ایده خوبی برای اتاق‌های پذیرایی و یا اتاق‌های خواب نیست، برای اتاق‌های تمرین بسیار مناسب است. این رنگ همه احساساتی که شما در حین برنامه تناسب اندام خود باید بروز دهید را تحریک می کند. در تمدن‌های باستانی، از رنگ نارنجی برای التیام شش‌ها و افزایش سطح انرژی استفاده می‌شد.

 

رنگ‌های خنثی (سیاه، خاکستری، سفید و قهوه‌ای)

 

رنگ های خنثی برای تزئینات

این رنگ‌ها معمولاً همیشه در جعبه ابزار متخصصین نمای داخلی ساختمان‌ها وجود دارد. محبوبیت طرح‌های رنگ‌های خنثی همیشه در حال تغییر است، ولی قدرت اصلی آن‌ها، در انعطاف‌پذیری آن‌ها می‌باشد: اضافه کردن رنگ برای ایجاد حس سرزندگی و کاهش رنج برای افزایش حس آرامش در محیط . بهتر است از رنگ سیاه تنها به میزان کم و فقط برای هایلایت کردن استفاده شود. در حقیقت، برخی از متخصصین اعتقاد دارند که باید در همة اتاق‌ها از رنگ سیاه برای سنگین کردن ترکیب رنگی و ایجاد عمق استفاده شود.

 

قرمز سیر

 

رنگ قرمز برای اتاق های خانه

این رنگ می‌تواند باعث تحریک افراد شده و حس عصبانیت و دشمنی را در افراد ایجاد کند. از استفاده از این رنگ به عنوان رنگ اصلی اتاق خودداری کنید. نشستن طولانی‌مدت در اتاقی که به این رنگ می‌باشد، می‌تواند حس آرامش و امنیتی که شما می خواهید در خانه ایجاد کنید را از شما بگیرد.

 

تأثیر رنگ‌ها بر روی دیوارها و سقف

سقف هر اتاق یک ششم فضای آن را تشکیل می‌دهد، ولی معمولاً تنها از یک پوشش سفیدرنگ برای سقف استفاده می‌شود. در حقیقت، برای چندین دهه، رنگ سفید به عنوان امن‌ترین و بهترین رنگ برای سقف استفاده می‌شد. به عنوان یک قانون کلی، سقفی که از دیوارهای مجاور خود رنگ روشن‌تری دارند، بلندتر به نظر می‌رسد و سقف‌هایی که رنگ‌های تیره تری دارند، کوتاه‌تر به نظر می‌رسند. البته کوتاه‌تر به معنی ترسناک نیست، بلکه سقف کوتاه‌تر می‌تواند حس صمیمیت آرامش بخش را در انسان القاء کند. به عنوان یک قانون کلی، دیوارهای تیره باعث می‌شوند که اتاق کوچک‌تر به نظر برسد در حالی که دیوارهای روشن باعث می‌شوند که اتاق بزرگ‌تر به نظر برسد.

 

نتیجه‌گیری

این راهکارهای کلی،. شروع خوبی برای تحقیق شما برای انتخاب یک رنگ خوب است. ولی به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ یک مسئله خیلی شخصی است. شما کسی هستید که باید با رنگ انتخابی خود زندگی کنید، پس رنگی را استفاده کنید که برای شما، خانواده شما و سبک زندگی شما مناسب باشد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040