۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

ایده‌های طراحی آشپزخانه

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 9006 بازدیدکننده 2 نظر
ایده‌های طراحی آشپزخانه در این مقاله می خوانید

آشپزخانه باید در شمال یا شمال شرقی خانه قرار داشته باشد. این جهت‌ها برای دریافت نور خورشید در صبح و نور غیرمستقیم در طول روز مناسب‌اند. آشپزخانه باید دارای تهویه باشد. ...

ایده‌های طراحی آشپزخانه

مکان آشپزخانه

آشپزخانه باید در شمال یا شمال شرقی خانه قرار داشته باشد. این جهت‌ها برای دریافت نور خورشید در صبح و نور غیرمستقیم در طول روز مناسب‌اند. آشپزخانه باید دارای تهویه باشد.

 

اندازه‌ی آشپزخانه

محیط آشپزخانه در جایی که محل غذاخوری است نباید کمتر از 5 مترمربع بوده و عرض آن حداقل 1.8 متر باشد. اگر محلی جدا برای قرار دادن مواد غذایی وجود داشته باشد محیط آشپزخانه می‌تواند به 4.5 مترمربع کاهش یابد. آشپزخانه‌ای که برای محل غذاخوری نیز در نظر گرفته شده باشد نباید مساحتش کمتر از 7.5 مترمربع با حداقل عرض 2.1 متر باشد.

 

ارتفاع مناسب

 

اندازه‌ی آشپزخانه

ارتفاع سقف آشپزخانه از زمین نباید کمتر از 2.75 متر باشد، به جز در مکان‌هایی که لوله‌های فاضلاب طبقه بالا در آن قسمت‌ها وجود دارد.

 

ارتفاع کاشی‌های دیوار

 

کاشی‌های آشپزخانه

ارتفاع مناسب برای کاشی‌های روی دیوار باید تا 61 سانتی متر از سطح کابینت یا میز کار آشپزخانه باشد. 

 

جنس روی کابینت

 

جنس روی کابینت

انتخاب نوع مواد سازنده‌ی قسمت بالای کابینت بستگی به نیازها و سلیقه‌ی شخصی شما دارد. به یاد داشته باشید بعضی از مواد نسبت به چیزهای دیگر نیاز به توجه بیشتری دارند. بعضی از مواد سازنده‌ی قسمت بالای کابینت، شامل چوب، استیل ضد زنگ، گرانیت و سنگ مرمر هستند. مطمئن باشید جنس انتخابی برای محیط شما مناسب باشد. 

 

کابینت‌های آشپزخانه

 

کابینت‌های آشپزخانه

کابینت‌های آشپزخانه فضای مورد نیاز را ایجاد کرده و به محیط نمای خوبی می‌دهد.  غذا و چیزهای دیگر داخل کابینت‌ها نگه داری می‌شوند. 

 

لوله‌های فاضلاب آشپزخانه

لوله‌های چدنی برای فاضلاب آشپزخانه مناسب‌اند. 

 

زمین آشپزخانه

 

زمین آشپزخانه

زمین آشپزخانه باید 1 سانتی متر پایین‌تر از طبقات دیگر باشد. سطح کف آشپزخانه باید طوری طراحی شود که آب به صورت خودبه‌خود به سمت لوله فاضلاب هدایت شود. جنس کف باید در مقابل اسید یا مواد شیمیایی مقاوم باشد. جنس‌های مناسب عبارت‌اند از موزاییک سیمانی، سنگ مرمر، سنگ کوتا و سرامیک. 

 

در و پنجره برای آشپزخانه

 

در و پنجره برای آشپزخانه

درب آشپزخانه باید کشویی یا تاشو باشد، به راحتی بازشده و با یک لمس ملایم به راحتی بسته شود. پنجره‌ها باید به گونه‌ای طراحی شوند که نور وارد آشپزخانه شده و تهویه داشته باشد. پشت درب خروجی و پنجره باید توری قرار داشته باشد. 

 

رنگ مناسب برای آشپزخانه

 

رنگ مناسب برای آشپزخانه

رنگ باکیفیت مناسب مانند رنگ سفید همیشه تمیز  بوده، فضای خوبی را ایجاد کرده و انتخاب مناسبی می‌باشد. وسایل سفید با همه چیز خود به نظر رسیده و اگر بخواهید شکل آشپزخانه را عوض کنید می‌توانید به راحتی آن‌ها را جابه‌جا کنید. همچنین می‌توانید از ترکیباتی از رنگ‌های نارنجی و قرمز نیز در آشپزخانه استفاده کنید. به‌طورکلی، رنگ‌های گرم همانند زرد، نارنجی، و قرمز، باعث افزایش اشتها شده و رنگ‌های سرد همانند آبی و سبز، اشتها را کاهش می‌دهند.
 

نور و تهویه

 

نور و تهویه آشپزخانه

آشپزخانه باید یک پنجره یا بیشتر داشته باشد و دارای تهویه‌ی مستقیم به هوای برونی یا ایوان باز باشد. عرض مناسب پنجره برای نور و تهویه 2.4 متر است. 

 

سقف آشپزخانه

 

سقف آشپزخانه

سقف آشپزخانه باید به شکل مناسبی با گچ کاری پوشانده شود. 

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040