۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

10 مورد از زیباترین عجایب طبیعی دنیا

۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 27030 بازدیدکننده 8 نظر
10 مورد از زیباترین عجایب طبیعی دنیا در این مقاله می خوانید

هر کدام از ما زیبایی را به گونه‌ای می‌بینیم. جنبه‌های متفاوتی از هر چیز برای افراد مختلف جالب است.  در این لیست تلاش شده است تا ده مورد از عجایب طبیعی جهان گردآوری شود. ...

10 مورد از زیباترین عجایب طبیعی دنیا

مقدمه

هر کدام از ما زیبایی را به گونه‌ای می‌بینیم. جنبه‌های متفاوتی از هر چیز برای افراد مختلف جالب است. برخی رنگ‌ها را ستایش می‌کنند درحالی‌که گروهی دیگر بافت چیزی را دوست دارند. در هر حال زمانی که آن چیز را در کنار خود داریم شاد هستیم. هرچقدر هم که انسان تلاش می‌کند، باز هم نخواهد توانست زیبایی ای را ایجاد کند که معادل استانداردی است که توسط خداوند وضع شده است. اکتشافات جهانی به ما مکان‌هایی را نشان داده‌اند که ترکیب زمین، آب، نور،گیاهان، و جانداران طبیعی در آن، باعث خلق شاهکاری بی نظیر شده است. در این لیست تلاش شده است تا ده مورد از عجایب طبیعی جهان گردآوری شود. شکوه و جلال این مناطق باعث مسحور شدن مردم خواهد شد و این واقعا به حق است، زیرا این طبیعت است. بگذارید زیبایی این مناطق شما را تحت تأثیر قرار دهد:

 

10 – گرند کنیون Grand Canyon

 

گرند کنیون Grand Canyon

گرند کنیون که به راحتی در میان مشهورترین عجایب طبیعی دنیا جا میگیرد، نماینده‌ی زیبایی و استحکام طبیعت است که سبب می‌شود بشر در مقابل آن احساس تواضع و کوچکی کند. منظره از ارتفاع 6000 فوت بالاتر از سطح زمین بسیار وسیع و زیبا می‌باشد. پهنای 446 کیلومتری این دره به همراه رودخانه‌ی کلرادو که از میان آن می‌گذرد داستانی جذاب بیش از دو میلیارد سال از تاریخ زمین را بیان می‌کند. این مکان چیزی بیش از منظره‌ای فوق‌العاده را برای شما فراهم می‌کند، امکان کوهنوردی، قایقرانی، چادر زدن و اقامت همراه با بررسی زیست‌گاه طبیعی و مطالعه‌ی تاریخ ناحیه برای بازدیدکنندگان وجود دارد. توریست های پارک ملی کنیون هر ساله مسابقه‌ی دوی ماراتون ( 124 کیلومتر در 24 ساعت ) را در گرند کنیون برنامه‌ریزی می‌کنند. اقدامات امنیتی و جنگلبانان این محیط را جایی ایمن و راحت‌تر کرده است. عکاسی کار دیگری است که سبب جذب بسیاری افراد مشتاق از سراسر جهان به این منطقه می‌شود. 

 

9- آبشار ویکتوریا Victoria Falls 

 

 آبشار ویکتوریا Victoria Falls

این امر تعجب‌برانگیز نیست! عجایب طبیعی همواره یکی از مکان‌هایی بوده‌اند که بیش‌ترین جذب توریست را دارند. آبشار آفریقای جنوبی مربوط به رودخانه‌ی زامبزی یکی از 7 عجایب طبیعی جهان است. اگرچه این آبشار بلندترین یا پهن‌ترین آبشار دنیا نیست اما بزرگ‌ترین است. عرض 1,708 متری و ارتفاع 5604 متری سبب شده تا این آبشار بزرگ‌ترین ورق سقوط آب در کره زمین باشد. سرعت آب، صدای جوش و خروش و برخورد آب با زمین، تجربه‌ای پر سر و صدا برای ما ایجاد می‌کند. این منطقه به دلیل بازدید سالانه‌ی بیش از 300000 نفر در دهه‌ی 1990 ( قبل از ناآرامی‌های سیاسی ) و مشکل ضایعات و افزایش سریع ساخت و ساز، به سرعت در حال از دست دادن زیبایی خود است. امید است انسان‌ها این محل را حفظ کنند زیرا مطمئناً نسل بعد نیز دوست خواهند داشت این را ببینند.

 

8- دره‌ی پاریا Paria Canyon

 

دره ی پاریا Paria Canyon

بعضی از موج‌ها قرار نیست به کسی سواری بدهند. بافت مواج این صخره‌های شگفت‌انگیز منظره‌ای چشم‌نواز و هیپنوتیزم کننده به وجود آورده‌اند. رنگ و بافت این منطقه سبب ساخت منظره‌ای الهام‌بخش و با هیبت شده است. دره‌ی پاریا در شمال آریزونا و جنوب ایالت یوتا در ایالات‌متحده آمریکا واقع شده و از دره‌های خیره‌کننده، فلات و حیات وحش غنی ساخته شده است. شکل صخره های موج داری که در تصویر بالا می بینید بخشی از تپه‌های کایوت بوده و یکی از مشهورترین مکان‌های این دره است. در اینجا می‌توان کوهنوردی، چادر زدن، عکاسی و canyoneering ( ورزش پرش میان رودخانه‌ی یک کوه و حرکت همراه با جریان آب ) را انجام داد. 

 

7- پاریکوتین Paricutin

 

 پاریکوتین Paricutin

کوهی که مواد مذاب داغ از آن خارج می‌شود! به این می شود گفت زیبایی. آتش‌فشان مکزیک که در حال حاضر در میان 7 عجایب طبیعی جهان قرار دارد در ایالت میچیکان واقع شده است. این آتش‌فشان از این جهت منحصربه‌فرد است که زنجیره‌ی زمان فعالیت این آتش‌فشان تا مرحله‌ی توقف و خاموشی نهایی آن توسط انسان ثبت و بررسی شده است. در نزدیکی آتش‌فشان روستایی قرار دارد که از گدازه‌های سرد شده‌ی حاصل از فوران آتش‌فشانی پوشیده شده است. پاریکوتین در حلقه‌ی منطقه‌ی آتش قرار دارد. امروزه تنوع زیستی و دهانه‌ی آتش‌فشان سبب جلب توجه انسان‌ها به این منطقه شده است.

 

6- زیست‌گاه محافظت‌شده‌ی پروانه‌ی شهریار

 

زیست‌گاه محافظت‌شده‌ی پروانه‌ی شهریار Monarch Butterfly Biosphere reserve

مورد بعد در لیست ما، باز هم یکی از عجایب شگفت‌انگیز جهان است. ما خاطراتی از گرفتن پروانه‌ها داریم، بعضی ها آن‌ها را در یک شیشه به دام انداخته و یا تبدیل شدن یک کرم به پروانه را به چشم دیده اند. به راحتی می‌توان ادعا کرد که این مخلوقات کوچک چه در شادی باشید یا ناراحتی لبخند را بر لب خواهند آورد. این امر ما را به زیست‌گاه پروانه‌های شهریار در مکزیک می‌کشاند. پروانه‌های ضعیف برای فرار از سرما از کانادا به مکزیک مهاجرت می کنند. 60 میلیون تا 1 میلیارد پروانه به این سرزمین با وسعت 56000 هکتار که برای آن‌ها حفظ شده است مهاجرت می‌کنند. این یک منظره بسیار مهیج است. شاخه‌های درختان بر اثر وزن پروانه‌ها خم می شود. توریست ها می‌توانند از دو بخش این منطقه بازدید کرده و ساعاتی خوش را با مشاهده‌ی میلیون‌ها پروانه داشته باشند. 

 

5- دیوار بزرگ مرجانی Great Barrier Reef

 

 دیوار بزرگ مرجانی Great Barrier Reef

تپه‌ی مرجانی! حذف کردن دیوار بزرگ مرجانی از این لیست چیزی کمتر از جرم نیست. این دیوار بزرگ‌ترین ساختار واحد در جهان است که از موجودات زنده ساخته‌شده است. این دیوار 2600 کیلومتر طول داشته و 900 جزیره را دربرگرفته است. دیوار بزرگ مرجانی در دریای کورال، در سواحل کوئینزلند، استرالیا قرار دارد.  آب گرم تمیز، انواع گونه‌ها و هیجان غواصی سبب شده تا این مکان به عنوان مقصدی توریستی مشهور گردد. شکار فیل دریایی در این منطقه شهرت دارد. رنگ و شکل متنوع زندگی، نوعی لذت طبیعی برای افرادی است که به نظر می‌رسد نمی‌توانند از آن دور بمانند. 

 

4- کوه اورست Mount Everest

 

 کوه اورست Mount Everest

انسان و اشتیاق او برای فتح ارتفاعات به خوبی شناخته شده و قابل درک است. این اشتیاق توسط پادشاه کوه‌ها، اورست، به چالش کشیده شده است. این کوه هیمالیایی با ارتفاع 8848 متری، بی‌شک یکی از عجایب طبیعی جهان می‌باشد. از این ارتفاع بسیار زیاد مناظر و جهان هردو حیرت‌آور به نظر می‌رسند. این مکان فریبنده و غم انگیز است و تنها برای افرادی قابل دسترسی می‌باشد که حاضرند زندگی خود را برای تجربه‌ی ایستادن در بلندترین نقطه‌ی دنیا به خطر بیندازند. با این حال هر چیز بهایی دارد و اطلاعات تاریخی نشان می‌دهد که بالا رفتن از این کوه به هزینه آن می‌ارزد.

 

3- خلیج ها لونگ Ha Long Bay

 

خلیج ها لونگ Ha Long Bay

خلیج ها لونگ در کوانگ نینح ویتنام قرار دارد و به عنوان یک میراث جهانی اعلام شده است. این خلیج، ترکیبی از تاریخ غنی و اصیل، به همراه فرهنگ منحصربه‌فرد و زیبایی عجیب می باشد. خلیج دارای 1600 جزیره‌ی سنگ آهکی یکپارچه است که هر یک با پوشش گیاهی ضخیمی از دریا خارج‌شده‌اند. افراد بومی خانه‌هایی شناور دارند. ژئومورفولوژی ناحیه به همراه دامنه‌ی گسترده‌ای جزایر قابل بررسی سبب شده است که این خلیج یکی از بهترین عجایب طبیعی در دنیا باشد. خلیج دارای تاریخی افتخار برانگیز از تمدن است که به هزاران سال قبل بازمی‌گردد. زیبایی مناظر خلیج ها لونگ بسیار منحصر به فرد است.

 

2- شفق قطبی   Aurora Borealis

 

 آورا برلیس Aurora Borealis

تا اینجا، ما زمین، کوه‌ها، آبشار و دریا را بررسی کردیم، و تنها یک مورد باقی مانده است که می‌تواند همه‌ی ما را مسحور خود کند. نور. بازی نور باعث ایجاد زیبایی می‌شود و طبیعت استاد این بازی است. یک مثال برای این مورد شفق قطبی است. نورهای شمالی، نمایش‌های زیبای نور بر روی زمین هستند. تنوع رنگ‌های شفق قطبی بسیار گسترده بوده و از سبز کم‌رنگ تا آبی درخشان و ترکیبی از قرمز و نارنجی که آتش در آسمان خوانده می‌شود متفاوت است. بازه‌ی زمانی برای لذت بردن از این نورها، بین سپتامبر تا اکتبر و مارس تا آوریل می‌باشد. رنگ‌های مشابهی در زحل و مشتری نیز وجود دارند که به دانشمندان امید شباهت‌هایی میان زمین و این سیارات را می‌دهد. 

 

1 - پارک ملی سرنگتی Serengeti

 

پارک ملی سرنگتی Serengeti

ما با مهاجرت آشنا هستیم و دلیل آن را در مدرسه یاد گرفته ایم. اگرچه یک مسئله‌ که در درس جغرافیایی به ما گفته نشده این است که مهاجرت می‌تواند منظره‌ای خیره‌کننده داشته باشد. گله‌های حیوانات که با هم می‌تازند مانند منظره‌ای از فیلم شیر شاه است. این منظره را می‌توان در اکوسیستم پارک ملی سرنگتی در آفریقا مشاهده کرد. هرساله این پارک شاهد بزرگ‌ترین مهاجرت‌های زمینی در جهان می‌باشد. جمعیت عظیم پادشاهان جنگل‌، یک افتخار عالی برای این منطقه است. 70 گونه پستاندار بزرگ و 500 جاندار کوچک‌تر در این ناحیه یافت می‌شوند. هرساله از ماه ژانویه تا مارس افراد بسیاری به اینجا می‌آیند تا شاهد این شگفتی طبیعت باشند. این منظره حقیقتاً تماشایی است. 

منظره‌ی وسیع و بی‌همتای طبیعت همراه با نزدیکی به دیگر گونه‌های موجودات زنده، این مکان را بسیار جذاب و بی‌نظیر کرده است. هر چقدر انسان بخواهد در مورد هدایای شگفت‌انگیز عجایت طبیعت جهان در این منطقه صحبت کند باز هم کم گفته است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040