۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

ده الماس گران‌قیمت برتر دنیا

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 25251 بازدیدکننده 13 نظر
ده الماس گران‌قیمت برتر دنیا در این مقاله می خوانید

الماس‌ها از جمله سنگ‌هایی هستند که طرفداران خاص خود را دارند و بسیار گران‌قیمت هستند. این مقاله شما را با 10 الماس برتر دنیا آشنا خواهد کرد و اطلاعاتی در مورد آن‌ها به شما می‌دهد. ...

ده الماس گران‌قیمت برتر دنیا

10. الماس آلنات : سه میلیون دلار 

 

. الماس ALLNATT

این سنگ بر اساس نام یکی از صاحبان آن به نام میجر آلفرد ارنست آلنات نامگذاری شده می‌باشد که یک سرباز، حامی هنر، ورزشکار، و تاجر بود. اگرچه مبدأ اصلی این سنگ ناشناخته است اما این‌گونه تصور می‌شود که این سنگ در معدن الماس De Beers Premium یافته شده است. سرگرد آلنات این الماس را در اوایل دهه‌ی 1950 خریداری نمود. وزن سنگ حدود 101.29 قیراط ( 20.258 گرم ) است. رنگ آن زرد شفاف با برش‌های کوسنی است. صاحب کنونی این الماس شرکت سیبا (siba) می‌باشد. برای افزایش شفافیت، این سنگ تحت برش های زیادی قرار گرفته و در نهایت پس از فروش به صاحب فعلی‌اش، به وزن الآن مجدداً برش داده‌شده و شدت شفافیت رنگ زرد آن،به تخیلی قوی (fancy intense) رسیده است. ارزش تخمین زده شده برای این سنگ دست کم 3 میلیون دلار امریکا می‌باشد.

 

9. الماس قلب ابدیت : 16 میلیون دلار 

 

. الماس قلب جاودان

این الماس عضو طبقه‌بندی سنگ‌های رنگی بسیار کمیاب می‌باشد. الماس قلب جاودان در معدن الماس پریمیر (Premier) در جنوب آفریقا یافت شده است. این معدن تنها معدن دنیاست که میزان قابل ارزیابی الماس آبی در آن تولید می‌شود. این الماس توسط گروه استینمتز (Steinmetz Group) برش داده شد، آن‌ها صاحبان اصلی این سنگ قبل از فروشش به د بیزر بودند. وزن قلب ابدیت 27.64 قیراط ( 5.528 گرم ) است و به رنگ تخیلی واضح آبی (Fancy Vivid Blue) است. این الماس در ژانویه سال 2000 یافت شد. قلب ابدیت در کلکسیون جواهرات هزاره د بیرز بوده است. صاحب فعلی قلب جاودان سعید قدری هندی است و ارزش آن حدود 16 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است.

 

8. الماس قرمز موساایف : 20 میلیون دلار

 

. الماس قرمز MOUSSAIEFF

این الماس بزرگ‌ترین الماس قرمز رنگ شناخته‌شده در جهان می‌باشد. این الماس در سال 1990 توسط یک کشاورز برزیلی در ناحیه‌ای که امروزه با نام  آلتو پارانایبا شناخته می‌شود کشف شد. الماس موساایف که الماس سپر قرمز (Red Shield Diamond  ) نیز نامیده می‌شود، سنگی 5.11 قیراطی (1.022 گرم) است . این سنگ برش مثلثی برلیانی دارد و دارای رنگ تخیلی قرمز است. این سنگ توسط شرکت ویلیام اسکات گلدبرگ (William Goldberg Diamond Corp) خریداری و برش داده شد و به زودی تبدیل به الماس شناخته شده سپر قرمز (Red Shield Diamond  ) شد. صاحب فعلی آن شرکت سهامی خاص جواهر سازان موساایف است بوده و ارزش آن حدود 20 میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

 

7. الماس ویتلسباخ: 80 میلیون دلار

 

الماس WITTELSBACH-GRAFF

این الماس در اصل از معادن کولور شهر گونتور در ایالت اندرا پرادش کشور هند به دست آمده است . صاحب اولیه این سنگ، فیلیپ چهارم اسپانیا بود و این سنگ در اواسط دهه‌ی 1960 یافته شده است. الماس اصلی ویتلسباخ که به نام ویتلسباخ آبی نیز شناخته می‌شد، حدود 35.56 قیراط ( 7.112 گرم ) وزن داشت، و به رنگ تخیلی عمیق آبی متمایل به خاکستری بود که به عنوان جواهر تاج هر دو کشور اتریش و باواریا استفاده شده بود . رنگ و شفافیت آن قابل‌مقایسه با الماس امید (Hope Diamond ) است. این الماس برش‌های عتیقه‌ی برلیانی بیضوی ستاره‌ای (Antique Oval Stellar Brilliant Cut) دارد. وزن نهایی الماس 4 قیراط  سبک‌تر است، زیرا لورنس گراف که صاحب بعدی این الماس بود، برای برطرف کردن ایرادات آن ، مجدداً این الماس را توسط سه برشکار تراش  داد. بنابراین وزن نهایی آن 31.06 قیراط ( 6.212 گرم ) بوده و ارزش تخمینی آن 80 میلیون دلار آمریکا برآورد شده است. صاحب کنونی این الماس حمد ابن خلیفه آل ثانی می‌باشد.

 

6. الماس ستاره‌ی صورتی : 83.2 میلیون دلار

 

الماس ستاره‌ی صورتی

این الماس تنها و بزرگ‌ترین الماس شناخته‌شده به رنگ صورتی واضح است. ستاره‌ی صورتی توسط د بیزر در سال 1999 در جنوب آفریقا یافته شده و وزن نتراشیده آن 132.5 قیراط بود. این الماس در نمایشگاه اسمیتسونیان به اسم " شکوه و جلال الماس ها " در کنار برجسته‌ترین الماس‌های دنیا به نمایش گذاشته شد. وزن کنونی این الماس 59.60 قیراط (11.920 گرم ) بوده و برش برلیانی بیضوی آمیخته (Mixed Oval Brilliant Cut) دارد. ارزش تخمین زده‌شده برای ستاره‌ی صورتی 83.2 میلیون دلار آمریکا است. الماس توسط حراج خانه ساتبیز در ژنو به حراج گذاشته شد و قیمت فروش آن، رکورد قیمت تمام سنگ‌های قیمتی را شکست. این الماس توسط اسحاق وولف، یک برشکار الماس آمریکایی خریداری شد و او نام این سنگ را به رویای صورتی تغییر داد. نام‌های متفاوتی از طریق صاحبان متعدد به این سنگ داده شده است. نام این الماس به طور پیوسته از استینمتز صورتی ( 2007-1999) به ستاره‌ی صورتی (  2013 2007 ) و سپس به رویای صورتی ( 2013 به بعد ) تغییر داده شده است .

 

5. الماس صدساله‌ی د بیزر – 90 میلیون دلار 

 

الماس صد ساله‌ی د بیزر

الماس صدساله‌ی د بیزر سومین الماس بزرگ یافته شده در معادن پریمیر می‌باشد. این الماس دارای بیش‌ترین درجه‌ی بی‌رنگی است و از بیرون و داخل بی‌عیب است. این الماس در 17 جولای 1986 با استفاده از سیستم اشعه‌ی ایکس در جنوب آفریقا کشف شد. وزن نتراشیده آن 599 قیراط بود که در نهایت به 273.85 قیراط ( 54.770 گرم ) کاهش یافت. انستیتوی گوهر شناسی آمریکا به رنگ این الماس، درجه D را داده است. برش این الماس ، بریلیانی اصلاح شده به شکل قلب است. نام این الماس داستان جالبی را همراه با خود می‌آورد. این الماس به شکل خام برای جشن صد ساله‌ی معادن یکپارچه د بیزر به نمایش گذاشته شده بود . صاحب فعلی این الماس ناشناس است و ارزش تخمینی آن حداقل 90 میلیون دلار آمریکا برآورد شده است .

 

4. الماس امید – 200 میلیون دلار 

 

الماس امید

الماس امید که معمولاً با نام‌های " آبی فرانسه "، " جواهر شاه " و " تاورنیه آبی " نیز خوانده می‌شود مشهورترین الماس جهان است. به دلیل وجود مقادیری بور در ساختار کریستالی این الماس، رنگ آن تخیلی آبی متمایل به خاکستری تیره است. میزان روشنی آن به دلیل وجود دانه دانه‌های سفید، VS1 در نظر گرفته شده است. این الماس در معادن بزرگ کولار در هند یافته شده است. تاریخ کشف الماس امید همچنان یک راز است. سنگ دارای برش کوسنی عتیقه است. تاریخ اولین برش این سنگ هنوز ناشناخته است اما پس از سال 1791 از الماس آبی فرانسوی دوباره برش داده‌شده و برش نهایی آن توسط هری وینستون در بین سال‌های 1949 تا 1958 داده شد. الماس امید خصوصیات فیزیکی منحصر به فردی دارد که باید مورد توجه قرار گرفته شود. وزن این الماس 45.52 قیراط ( 9.104 گرم ) است و اندازه‌ی آن با گردو یا تخم کبوتر مقایسه شده است. درصورتی‌که نور ماوراء بنفش با طول موج کوتاه به این سنگ تابانده شود، این سنگ تا زمانی حتی پس از قطع شدن منبع نور، درخشش شدید و عجیبی انجام می‌دهد. به دلیل این خصوصیت عجیب، مردم تصور می‌کنند این الماس نفرین شده است. صاحب فعلی این الماس موزه‌ی تاریخ طبیعی اسمیتسونین است. بهای تقریبی آن 200 تا 250 میلیون دلار آمریکا تخمین زده شده است.

 

3. الماس کولینان: 2 میلیارد دلار

 

. الماس Cullinan – 2

این الماس بزرگترین الماس یافته شده با کیفیت جواهر است. بزرگترین جواهر جلا داده‌شده از این سنگ به نام کولینان 1، یا ستاره‌ی آفریقا است. الماس کولینان در معادن پریمیر در جنوب آفریقا کشف شد. نه الماس مشابه که از سنگ کولینان جدا شدند، به نام‌های کولینان 1 تا کولینان 9 هستند. کولینان 1 بر روی عصای سلطنتی نصب شده است. هردوی کولینان 1 و کولینان 2، جزو جواهرات سلطنتی انگلستان هستند. کولینان 9 بر روی یک انگشتر طلای سفید که به اسم انگشتر کولینان 9 شناخته می شود نصب شده است. وزن الماس کولینان برابر 3106.75 قیراط (621.350 گرم ) بوده و دارای برش های متنوع ( کوسنی، گلابی و مارکیز) می باشد. این الماس توسط برادران  آسچر برش داده شد. صاحب اصلی آن شرکت حفاری الماس پریمار بود و در حال حاضر متعلق به پادشاهی انگلستان می‌باشد. رنگ این سنگ سفید  و با درجه‌ی D یا e می‌باشد. قیمت تخمین زده شده برای این الماس، 2 بیلیون دلار آمریکا است.

 

2. الماس سانسی: بسیار گران‌بها

 

الماس Sandy

این الماس در اصل از هند منشأ گرفته و شهرت آن به مغول های دوران باستان هم می‌رسد. این سنگ قبل از سال 1570 کشف شد. الماس سانسی، اولین الماس بزرگی بود که با وجوه متقارن برش داده شد. شکل آن مانند دو تاخ پشت به پشت است اما فاقد شکل خیمه‌ای  می باشد. وزن این سنگ 55.23 قیراط ( 11.046 گرم ) است و رنگ آن زرد کمرنگ است که درجه‌ی دقیق آن به ثبت نرسیده است. برش این الماس، برش برلیانی اصلاح شده سپرمانند (shielded shaped modified brilliant cut) است. الماس سانسی دارای تاریخچه‌ ای جالب با صاحبان متعدد است. این سنگ صاحبان مختلف و کشورهای متعددی را تجربه کرده است. سرانجام این سنگ درخشان، در گالری آپولو که متعلق به کلکسیون جواهرات سلطنتی فرانسه در موزه‌ی لوور است، قرار گرفت. الماس سانسی، بسیار باارزش است و نمی‌توان برای آن قیمتی تعیین کرد.

 

1 - الماس کوه نور – بسیار گران‌بها 

الماس کوه نور

تاریخ این سنگ ، به وینکونتار، گونتور، در نزدیکی معبدی در اندرا پرادش در هند بازمی‌گردد . این الماس ثروت بسیاری از خاندان‌ها، از جمله خاندان مغول‌، سیک، پارس، و بریتانیا بوده است. قدیمی‌ترین اشاره به کوه نور به سال 1526 بازمی‌گردد . در طول فرمانروایی بریتانیا در هند، این الماس از هند به انگلستان منتقل شد. وزن اصلی کوه نور قبل از برش 793 قیراط  بود، که در حال حاضر یک الماس برش خورده به وزن 105.6 قیراط ( 21.6 گرم ) می‌باشد. کوه نور یکی از بزرگ‌ترین الماس شناخته‌شده در جهان است. این الماس، توسط هورتنسو بورگیا برش داده شد. این سنگ، گنجینه‌ای برای بسیاری از پادشاهان بوده و در حال حاضر گران‌بهاترین جواهر دنیا می باشد. اندازه‌ی کوه نور 36* 3.90*13.04 میلی‌متر برآورد شده است . در حال حاضر این الماس در تاج ملکه الیزابت قرار داشته و در برج لندن به نمایش گذاشته شده است. گردشگران زیادی از سراسر دنیا به این مکان جذب می‌شوند تا تنها نگاه کوتاهی به این سنگ بیاندازند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040