۱۲ آبان ۱۳۹۲

سود و زیان زندگی در کلان شهرها

۱۲ آبان ۱۳۹۲ 11656 بازدیدکننده 6 نظر
سود و زیان زندگی در کلان شهرها در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با سود و زیان زندگی در کلان شهرها آشنا شده و خواهید آموخت انتخاب زندگی در شهرهای بزرگ یا کوچک نیازمند ارزیابی دقیق شیوه‌ی زندگی‌تان است.   ...

سود و زیان زندگی در کلان شهرها

مقدمه

زندگی در شهرهای بزرگ برای همه مناسب نیست، اما بسیاری از انسان‌ها در فشار و شلوغی شهرهای بزرگ پیشرفت می‌کنند.بدون هیچ‌گونه تقسیم و دوگانگی، مزایا و معایبی برای زندگی در شهرهای مختلف وجود دارند. هیچ دو شهری مانند هم نیستند، هر شهری ویژگی‌ها و اتمسفر خاص خود را دارد که افراد خاصی را جذب می‌کند.

 

ترافیک و رفت و آمد

ترافیک های شدید و انبوهی مداوم دوستداران ماشین‌ها را از شهرهای بزرگ دور می‌کند. در بسیاری از شهرها، آزادی نشستن پشت فرمان و انتخاب مسیر از بین رفته و تنها وسایل نقلیه در راه‌ها، تاکسی ها هستند. اگرچه از فواید یک شهر بزرگ، سرویس حمل‌ونقل عمومی آن است. سیستم اتوبوس و یا مترو قابل‌اعتماد و در دسترس بودن همیشگی تاکسی ، سیستم حمل‌ونقل یک شهر بزرگ را نسبتاً ارزان می‌کند. نیازی به خرید گاز نیست و بسیاری از شهروندان ماشین شخصی ندارند که این امر نیاز به بیمه، نام‌نویسی و تعمیر و نگهداری را حذف می‌کند.

 

تفریحات و سرگرمی ها

هیچ‌گونه کمبود تفریحات در شهرهای بزرگ نیست. در تمام زمان‌ها کنسرت و تئاترهای مختلف و برنامه‌های رایگان با بودجه‌ی سازمان گردشگری وجود دارد. از معایب شهری که توریست ها را جذب می‌کند، شلوغی آن است. گروه زیادی از مردم در یک شهر در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند ، بنابراین تمام جنبه های زندگی در این شهر، شلوغ خواهد بود. ترکیب فرهنگ‌های مختلف نیز موجب جذب توریست ها می‌شود. در شهرهای بزرگ، خدمات و کالاهای خوبی موجود است که شهروندان  شهرهای کوچک به آن دسترسی ندارند.

 

هزینه‌ی زندگی

شهرهای بزرگ با هزینه‌های بالای زندگی همراه هستند. خانه و آپارتمان ها در بهترین محله‌ها کوچک‌تر و گران‌تر هستند. اجناس و خدمات، هزینه‌ی بیشتری در بر خواهند داشت. اگرچه هزینه‌ی زندگی معمولاً با میانگین حقوق بالاتر و سیستم حمل‌ونقل عمومی ارزان تر در شهرهای بزرگ تسهیل می شود. یافتن کار در شهرهای بزرگ در بسیاری از صنعت‌ها برای افراد مختلف آسان‌تر است.

 

جرم و جنایت

به دلیل فقر و شلوغی در شهرهای بزرگ، اغلب جرم بیشتر است. با اینکه آمار جرم بوسیله تدابیر امنیتی و مقررات خاص در شهرهای بزرگ در حال کاهش است، اما همچنان جرم‌های خشن و غیر خشن عاملی برای نگرانی شهروندان و بازدیدکنندگان است.

 

آلودگی

تراکم و انبوهی جمعیت موجب آلودگی‌های شدید در شهرهای بزرگ است. هوای تمیز در محیط  شهرهای بزرگ خیلی کم است که این امر می‌تواند موجب بیماری‌های تنفسی شود. نتیجه آن افزایش هزینه‌ی درمان و کاهش کارایی در محیط کار است. در شهرهای بزرگ، در بسیاری از صنایع، استفاده از سیستم های دوستدار طبیعت در حال شروع شدن است و در این شهرهای خیلی راحت تر می توان به شیوه‌ی "سبز" که آلودگی های کربنی شهروندان بوسیله آن کاهش می یابد زندگی کرد.

 

محله

بسیاری از شهرهای بزرگ به عنوان شهرهای پیاده روی مطرح می‌شوند، به این معنی که برای رفتن به اطراف، پیاده رفتن بهتر از استفاده از تاکسی یا وسایل حمل‌ونقل عمومی است. در تمام محلات، تمامی امکاناتی که شهروندان به طور روزانه به آنها احتیاج دارند یافت می شود، که این امکانات شامل بازار، رستوران، مدرسه و ... است. این‌گونه شهرها حس اجتماع را ارتقا داده که موجب بهبود وضعیت سلامتی می شود.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040