۲۶ خرداد ۱۳۹۲

10 برنامه کامپیوتری مجانی که همه باید استفاده کنند

۲۶ خرداد ۱۳۹۲ 6037 بازدیدکننده 5 نظر
10 برنامه کامپیوتری مجانی که همه باید استفاده کنند در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با 10 برنامه کامپیوتری مجانی که باید استفاده کنید آشنا شده و آموزش استفاده از آنها را خواهید آموخت. ...

10 برنامه کامپیوتری مجانی که همه باید استفاده کنند

مقدمه

میلیون ها برنامه مجانی و منبع باز (open source) برای استفاده وجود دارد، بسیاری از آنها از خیلی از برنامه های تجاری مشابه خود بهتر هستند. در زیر لیست کوتاهی از بهترین برنامه ها از نظر ما برای استفاده عمومی آورده شده است.

 

نکته: در صورت تمایل به دانلود آخرین نسخه برنامه های زیر، بر روی لینک های آبی رنگ کلیک نمائید تا به صفحه دانلود آن برنامه ها منتقل شوید.

 

برنامه‌های آنتی‌ویروس‌ و‌ ضدجاسوسی

 

آنتی ویروس

اکثر افرادی که از کامپیوتر استفاده می کنند، از اهمیت مراقبت از کامپیوتر خود در برابر خطر ویروس های کامپیوتری و برنامه های جاسوسی مطلع هستند و احتمالا برای مقابله با این خطر، برنامه های آنتی ویروس خریداری کرده و بر روی کامپیوتر خود نصب کرده اند. چیزی که اکثر افراد نمی دانند این است که برنامه های مجانی که به خوبی برنامه های تجاری یا حتی بهتر از آنها عمل می کنند برای اینکار وجود دارد. در زیر، پیشنهاد ما آورده شده است.

 

برنامه Antivirus: برنامه Avast یا AVG

برنامه حفاظت در برابر Malware و Spyware: برنامه Malwarebytes

 

برنامه های پشتیبانی فایل

 

پشتیبانی فایل

برنامه های زیادی، هم بصورت مجانی و هم تجاری برای پشتیبانی گرفتن از اطلاعات و فایل وجود دارد. ولی اکثر آن برنامه ها، اطلاعات را بصورت فیزیکی و محلی ذخیره می کنند. به همین دلیل، در صورتی که فرضا خانه شما آتش بگیرد یا اتفاقی برای آنها بیفتد، فایل های پشتیبانی شما از بین خواهند رفت. به همین دلیل، پیشنهاد ما این است که در صورتی که میخواهید از فایل های بسیار مهم خود پشتیبانی تهیه کنید، از خدمات آنلاین برای اینکار استفاده نمائید. مزیت استفاده از خدمات آنلاین این است که هم اطلاعات شما از خطر خراب شدن مصون می مانند، و هم اینکه شما همیشه و در همه جا به آن اطلاعات دسترسی خواهید داشت.

 

خدمات آنلاین پشتیبانی فایل: Mozy یا Dropbox

 

مرورگرهای اینترنت

 

مرورگر اینترنت

با وجود اینکه برنامه Microsoft Internet Explorer بطور پیش فرض در کامپیوتر های تحت ویندوز وجود دارد، ولی تعدادی برنامه خوب و مجانی دیگر برای مرور اینترنت وجود دارد که همه افراد باید آنها را امتحان کنند. این برنامه های مجانی، معمولا سریع تر، دارای قابلیت بیشتر و در بسیاری از موارد دارای امنیت بیشتری نسبت به برنامه Ms Internet Explorer هستند.

 

مرورگرهای اینترنت : Mozilla Firefox یا Google Chrom

 

برنامه های فشرده سازی فایل

 

برنامه فشرده سازی

اگر تابحال از اینترنت چیزی دانلود کرده باشید، احتمالا به فایل های با پسوند Zip، Rar یا پسوندهای مشابه برخورد داشته اید. استفاده از این فایل ها در صورت دانلود برنامه مجانی فشرده سازی فایل که در زیر آورده شده است، برای شما ممکن خواهد بود.

 

برنامه فشرده سازی فایل: 7Zip

 

برنامه های کپی و رایت دیسک

 

کپی و رایت دیسک

ساخت Blueray/DVD/CD ، گرفتن اطلاعات از CD موسیقی یا ساخت DVD/CD/... از یک فایل ISO. را می توانید بصورت مجانی توسط برنامه زیر انجام دهید.

 

برنامه رایت: CDBurnerXP

 

ایمیل (Email)

 

برنامه ایمیل

اکثر افراد، برای فرستادن ایمیل از خدمات آنلاین همانند Yahoo استفاده می کنند. با اینحال، برای آن دسته از افرادی که ایمیل های خود را توسط برنامه هایی همانند Microsoft Outlook می فرستند، پیشنهاد ما این است که حتما برنامه زیر را هم مورد بررسی قرار دهند.

 

برنامه فرستادن ایمیل: Mozilla Thunderbird

 

برنامه های ویرایش عکس، paint و مدیریت عکس

 

برنامه ویرایش عکس

برنامه های عالی زیادی وجود دارند که کار ویرایش، ساخت و مدیریت عکس های شما در کامپیوتر را بطور مجانی انجام می دهند. خیلی از برنامه های تجاری که توانایی انجام این کارها را دارند ممکن است صدها دلار قیمت داشته باشند، ولی همه برنامه های زیر، کاملا مجانی هستند:

 

ویرایش عکس : GIMP

برنامه PaintرPaint.net

برنامه مدیریت عکس : Google Picasa

 

برنامه صوتی تصویری

 

برنامه های صوتی تصویری

برنامه های صوتی تصویری زیادی با نقاط قوت و ضعف مختلف وجود دارند. در زیر، برنامه های صوتی تصویری نمایش ویدیو و ضبط موسیقی برتر از نگاه ما آورده شده است:

 

برنامه ویرایش و ساخت Audio: برنامه Audacity

برنامه پخش DVD و ویدیو: VLC

 

برنامه آفیس

 

برنامه های آفیس

برنامه های آفیس، برنامه های هستند که اغلب افراد تجربه کار با آن ها را دارند. در حالی که برنامه های Microsoft Office، برنامه هایی هستند که در صورتی که قصد تهیه نسخه اصلی آن ها را داشته باشید، از گرانی آن ها تعجب خواهید کرد، خیلی از برنامه های دیگر بطور مجانی همان قابلیت ها را در اختیار شما قرار خواهند داد:

 

برنامه OfficeرOpenOffice

برنامه Notepad و تغییر SourceCodeر++Notepad

 

برنامه های FTP, SFTP و SSH

 

برنامه های FTP

افرادی که سایت اینترنتی خود را دارند و فایل ها را از/به سرور دانلود یا آپلود می کنند، لازم است که از یک برنامه FTP یا SSH استفاده کنند. برنامه های تجاری زیادی برای اینکار وجود دارند، ولی برنامه های مجانی زیر از همه آنها قوی تر هستند:

 

برنامه FTPرFilezilla

برنامه SSHرPutty

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040