۱۷ اسفند ۱۳۹۳

تشخیص بدافزار در کامپیوتر

۱۷ اسفند ۱۳۹۳ 2608 بازدیدکننده 0 نظر
تشخیص بدافزار در کامپیوتر در این مقاله می خوانید

درصورتی‌که متوجه تغییر یک سری از عملکردهای کامپیوتر خود شدید، احتمال دارد که کامپیوتر شما به بدافزار مبتلا شده باشد. با نشانه‌های آشکارکننده آن‌ها آشنا شوید. ...

تشخیص بدافزار در کامپیوتر

آیا در کامپیوتر شما بدافزار وجود دارد؟

بدافزارها، درواقع دسته‌بندی کلی برای نرم‌افزارهایی هستند که به استفاده‌کننده آزار می‌رسانند، که این آزار می‌تواند از مجبور کردن کاربر به انجام کارهای تکراری، تا جمع‌آوری اطلاعات، و یا آسیب به سیستم را شامل شود.

بدافزارها طوری طراحی می‌شوند که تشخیص داده نشوند. افرادی که این برنامه‌ها را می‌نویسند، نمی‌خواهند که شما آن‌ها را از کامپیوتر خود پاک‌کنید.

یکسری از نشانه‌هایی که می‌تواند از وجود بدافزار در کامپیوتر شما خبر بدهد، در ادامه آورده شده است:

 

ضعیف شدن ناگهانی عملکرد کامپیوتر.

ویروس کامپیوتری

 اگر کامپیوتر شما کندتر از وضعیت طبیعی خود کار می‌کند، یا این‌طور به نظر می‌رسد که در حال اجرای چیزهای خیلی زیادی در پس‌زمینه است، ممکن است بدافزار علت این مشکل باشد.

 

برنامه‌های حفاظتی استاندارد کار نمی‌کنند.

ویروس کامپیوتری

بدافزارها، اغلب اوقات با از کار انداختن برنامه‌هایی که ممکن است در شناسایی و حذف آن‌ها به شما کمک کنند، از خود محافظت می‌کنند. بنابراین اگر برنامه‌هایی مانند به‌روزرسانی ویندوز، task manager، Regedit، System Restore، یا Msconfig کار نمی‌کنند، دلیلی برای مشکوک شدن وجود دارد. البته لازم به ذکر است که برخی از این برنامه‌ها، به‌خصوص به‌روزرسانی ویندوز، حتی بدون کمک از افراد بد خارجی نیز ممکن است هرازچندگاهی از کار بیفتند. البته درصورتی‌که این برنامه، یکی از چند برنامه ازکارافتاده است، احتمال وجود بدافزار زیاد است.

 

یک نوارابزار جدید و ناخواسته که حذف نمی‌شود.

 تعداد خیلی زیادی از برنامه‌ها ممکن است یک نوارابزار جدید به مرورگر شما اضافه کنند، و در اغلب موارد این مسئله تنها یک دلخوری موقت است. اما اگر شما نمی‌توانید آن نوارابزار را غیرفعال کنید، و یا اینکه آن را غیرفعال می‌کنید ولی به‌زودی مجدداً ظاهر می‌شود، معلوم است که چیزی شیطانی‌تر در کار است.

 

صفحات جستجو و صفحه اصلی اینترنتی شما تغییر می‌کند.

تشخیص بدافزار در کامپیوتر

این مشکل هم خیلی شبیه مشکل نوارابزار است. اگر این صفحات به چیزی که شما دوست ندارید تغییر می‌کنند، و بااینکه شما آن‌ها را تغییر می‌دهید، تغییرات اعمال‌شده خیلی دوام نمی‌آورد، چیزی در حال اجرا است که شما باید آن را متوقف کنید.

 

راه حل

حذف ویروس های کامپیوتری

خوب، درصورتی‌که این علائم نشان می‌دهد که یک آلودگی ویروسی در کامپیوتر شما وجود دارد، باید چه‌کار کنید؟

اول از هر چیز فرض کنید که برنامه آنتی‌ویروس شما ازکارافتاده است. بنابراین با چیز دیگری اسکن کنید. می‌توانید از برنامه‌ی اسکنر آنلاینESET یا Trend Micro’s HouseCall استفاده کنید که هیچ‌کدام از آن‌ها نیاز به نصب ندارد.

همچنین توصیه می‌شود که اسکن را در وضعیت Safe Mode with Networking انجام دهید، زیرا احتمال دخالت بدافزار در این وضعیت کمتر خواهد بود.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040