۲۰ دي ۱۳۹۳

روش مناسب نگهداری و افزایش طول عمر باتری لیتیوم

۲۰ دي ۱۳۹۳ 4119 بازدیدکننده 0 نظر
روش مناسب نگهداری و افزایش طول عمر باتری لیتیوم در این مقاله می خوانید

با یادگیری شیوه مناسب نگهداری باتری‌های لیتیوم نه تنها طول عمر باتری را افزایش می‌دهید بلکه از ابزار خود در مقابل آسیب‌های بالقوه محافظت می‌نمایید.  ...

روش مناسب نگهداری و افزایش طول عمر باتری لیتیوم

 

امروزه باتری لیتیوم پرکاربردترین و متداول‌ترین ابزار ذخیره انرژی در گوشی‌های همراه، لپ تاپها، دوربین‌های دیجیتالی و سایر دستگاه‌های الکترونیکی است. با روش نگهداری از این باتری آشنا شوید.

 

مراحل

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

1- لازم نیست در اولین شارژ دستگاه، بیش از 12 ساعت آن را شارژ کنید. وقتی دستگاهی را خریداری می‌کنید که با باتری کار می‌کند، فروشنده ممکن است به شما بگوید باید اولین بار آن را 12 ساعت پیش از استفاده شارژ کنید. در واقع این کار ضرورتی ندارد. بر خلاف باتری‌های Ni-CD (نیکل کادمیم) یا Ni-CD  (هیدرید فلز) عمدتاً باتری‌های یون لیتیوم پیش از ترک کارخانه فعال‌سازی شده‌اند. به خاطر تخلیه خود به خودی کم این باتری‌ها، لازم نیست وقتی آن را خریداری می‌نمایید، مدت زیادی آن را شارژ کنید. باتری یون لیتیوم پس از این که نشانگرِ شارژ، کامل بودن شارژ را نشان داد، آماده استفاده است و پس از 3 تا 5 چرخه شارژ و تخلیه، به حداکثر ظرفیت خود می‌رسد. 

 

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

2- از شارژر نامناسب استفاده نکنید. بسیاری از مردم خیلی مراقب لوازم الکترونیکی خود هستند اما اغلب از پیامدهای استفاده از شارژر نامناسب در باتری‌های یون لیتیوم چشم‌پوشی می‌کنند. وقتی شارژر انتخاب می‌کنید، شارژر اصلی گوشی را باید بخرید. اگر نتوانستید آن را تهیه نمایید، یک شارژر باکیفیت بالا که عملکرد محافظت از شارژ اضافی دارد یا شارژر برند انتخاب کنید. یک شارژر بدون کیفیت ممکن است موجب کوتاه شدن زمان استفاده، خراب شدن زودتر باتری یا حتی آتش‌سوزی یا انفجار شود. 

 

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

3- از شارژ اضافی مکرر خودداری کنید. شارژ اضافی با یک شارژر نامناسب ممکن است دمای باتری را بالا ببرد که برای باتری یون لیتیوم و شارژر خوب نیست. بنابراین شارژ کامل کافی است چون در صورتی که شارژر عملکرد محافظت در مقابل شارژ اضافی نداشته باشد، شارژ بیش از حد، باتری لیتیوم را تبدیل به یک بمب کوچک آماده انفجار می‌کند. 

 

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

4- از تماس فلزات با باتری خودداری کنید. همه کنتاکت‌های باتری باید تمیز نگه داشته شوند تا بهترین عملکرد را داشته باشند. نگذارید کنتاکت‌های باتری با اشیاء فلزی مانند کلید تماس پیدا کنند چون این ممکن است موجب ایجاد اتصال کوتاه و تخریب باتری یا حتی آتش‌سوزی یا انفجار شود. 

 

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

5- زیاد باتری را در محیط‌های با دمای خیلی بالا یا خیلی کم استفاده نکنید. باتری‌های یون لیتیوم دمای مشخصی برای بهترین کارکرد و ذخیره‌سازی دارند. اگر دائماً از آن‌ها در محیط‌های با دمای شدید (بالا یا پایین) استفاده شود تأثیر منفی بر طول عمر و چرخه مفید آن می‌گذارد. 

 

افزایش طول عمر باتری لیتیوم

6- نگذارید مدت طولانی باتری بدون استفاده یا شارژ مجدد کنار بماند. اگر به مدت طولانی نیازی به استفاده از گوشی یا هر دستگاه الکترونیکی دیگر که حاوی باتری یون لیتیوم است ندارید و ممکن است باتری به مدت سه ماه یا بیشتر بدون استفاده بماند، آن را مقداری شارژ کنید و سپس کنار بگذارید (تا 30 تا 70% ظرفیت باتری (بسته به مدت نگهداری) شارژ کنید) تا از خراب شدن باتری جلوگیری کنید. ممکن است لازم باشد پس از چند ماه باتری را مجدداً شارژ کنید.

 

نگهداری و افزایش طول عمر باتری لیتیوم

7- باتری لیتیومی که پس از شارژ کامل داغ شده است را استفاده نکنید. بلافاصله پس از شارژ کامل ممکن است دمای باتری خیلی زیاد باشد. اگر آن را فوراً استفاده کنید، دمای داخلی دستگاه افزایش‌یافته و ممکن است بر اجزاء الکترونیکی دستگاه تأثیر منفی بگذارد. 

 

توصیه‌ها

زمان مناسب شارژ و شارژر مرغوب برای حفظ و نگهداری باتری‌های لیتیومی حیاتی است. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040