۱۶ آذر ۱۳۹۲

گزینه ها و قابلیت های جدید ویندوز 8

۱۶ آذر ۱۳۹۲ 4285 بازدیدکننده 1 نظر
گزینه ها و قابلیت های جدید ویندوز 8 در این مقاله می خوانید

.در این بخش شما با قابلیت های جدید ویندوز 8 آشنا خواهید شد. ...

گزینه ها و قابلیت های جدید ویندوز 8

تغییر صفحه‌ی هوشمند:

ویندوز 8 از قابلیت صفحه هوشمند Internet Explorer برای کل سیستم استفاده می کند تا فایل های دانلود شده را برای سالم بودن چک کند. یک گزارش توسط NSS نشان داده است که IE10 بیش از سایر مرورگرها نرم‌افزارهای مخرب را مسدود می‌کند. ولی اگر هر مشکلی با این قضیه دارید، می‌توانید آنرا دستکاری کنید.

Control panel را آغاز، Action Centre را بازکرده و گزینه‌ی Change Windows SmartScreen Settings در پنل سمت چپ را انتخاب کنید. اشکالی ندارد که هشدارها را به صورت فعال باقی بگذارید، ولی requirement for administrator approval (نیاز به تأیید ادمین) را از انتخاب خارج کرده و یا اینکه SmartScreen را به طور کامل خاموش کنید.  انتخاب خود را کرده و برای پایان یافتن کلید OK را بزنید.

 

تنظیم تاریخچه فایل ها (File History) در ویندوز 8:

ویندوز 8 دارای یک قابلیت تاریخچه فایل عالی است که می‌تواند به طور منظم و خودکار از کتابخانه، دسکتاپ، مخاطبان و بخشfavourites  شما در یک درایو دیگر backup (فایل پشتیبانی) بگیرد. (حتی در یک USB - فقط کافی است آن را متصل کرده و Configure this drive for backup using File History را از منو انتخاب کنید.)

برای تنظیم این کار ، به Control Panel > System and Security > File History بروید. از قسمت Exclude Folders برای جدا کردن فولدرهایی که نمی خواهید ذخیره کنید ، از Advanced Settings  برای تعیین فاصله زمانی بین گرفتن پیشتیبانی، از Change Drive برای انتخاب مقصد فایل های پشتیبانی، و از Turn On برای فعال سازی این قابلیت با تنظیماتی که اعمال کرده اید استفاده کنید.

و زمانی که این برنامه برای مدتی در حال اجرا باشد، می توانید تاریخچه هر فایلی را با انتخاب آن فایل، انتخاب زبانه Home، و کلیک بر روی History بررسی کنید.

 

قابلیت های ویندوز 8

استفاده از VHD ارتقا یافته

ویندوز 7 پشتیبانی از ایجاد و اتصال هارد مجازی به فرمت Microsoft's VHD را اضافه کرد. امروزه ویندوز 8 آن را به شکل VHDX گسترش داده است که سبب بهبود کارایی، افزایش سایز فایل از 2 به 16Tb، و مقاومت بیشتر در برابر عوامل قطع برق شده است (بنابراین به سادگی خراب نمی‌شوند). برای استفاده از این قابلیت،  Control Panel را بازکرده و Disk Management را انتخاب کنید. سپس روی Actions > Create VHD کلیک کنید تا این فرمت را امتحان کنید.

 

فضای ذخیره سازی اشتراکی

اگر شما چندین هارد درایو دارید که پر از اطلاعات است، پس احتمالاً میدانید که مدیریت آن‌ها چقدر می تواند عذاب‌آور باشد. اما همه‌ی این‌ها با استفاده از قابلیت جدید ویندوز 8 _ Storage Spaces ( فضاهای ذخیره سازی/حافظه) _  در حال تغییر است.

ایده پشت این کار این است که شما همه‌ی حافظه ها را گرفته _ خواه از طریق USB متصل باشند یا SATA یا  SAS _ و آن‌ها را به حافظه‌ی اشتراکی اضافه کنید. بعد از آن شما می‌توانید داخل آن حافظه مشترک، فضاهای بیشتری ایجاد کرده، آنها را قالب‌بندی کرده و از طریق یک درایو به آن دسترسی داشته باشید. بنابراین تنها یک درایو دارید که نگران آن باشید.

همچنین این فناوری می‌تواند کارایی شما را از طریق پخش کردن فایل ها در چند درایو به بیش‌ترین حد برساند. ( سیستم می‌تواند به هر بخش همزمان دسترسی داشته باشد) . علاوه بر این، گزینه‌ای برای کپی برداری از فایل ها نیز وجود دارد، بنابراین حتی اگر یک دیسک آسیب ببیند اطلاعات شما سالم می‌ماند. و اگر فضای حافظه شروع به پر شدن کند، به سادگی یک حافظه دیگر به کامپیوتر وصل کرده و آنرا به حافظه اشتراکی متصل کنید و همانند قبل کارهای خود را انجام دهید.

می‌توانید این حافظه را از طریق  Control Panel و Security 'Storage Spaces ایجاد و مدیریت کنید.

 

قابلیت های ویندوز 8

فعال کردن ماشین مجازی

بعد از نصب ویندوز 8 ، شما به Microsoft's Hyper-V نیز دسترسی خواهید داشت که به شما توانایی ساخت و اجرای ماشین‌های مجازی را می‌دهد. برنامه OptionalFeatures.exe را باز کنید ( کلید Win+R را فشار داده و این عبارت را داخل آن قسمت کپی کنید و سپس Enter بزنید). Hyper-V را تیک زده و برای فعال کردن این ویژگی OK را بزنید. سپس به صفحه‌ی START بازگردید، به سمت راست رفته و روی بخش Hyper-V Manager کلیک کنید تا کاوش در قابلیت‌های آن را شروع کنید.

 

جستجوی هوشمند

اگر شما می‌خواهید قابلیت‌های جدید ویندوز 8 در مورد یک موضوع خاص را پیگیری کنید، ممکن است وسوسه شوید این کار را به شکل دستی و از طریق جستجو در Control Panel برای برنامه های جدید شروع کنید. اما یک راه ساده تر نیز وجود دارد.

اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی در فضای حافظه جدید است تنها Win + W را فشرده تا بخش Settings Search باز شود.  کلمه‌ی drive را تایپ کنید تا سیستم یک دسته از گزینه‌های مرتبط را به شما نشان دهد. این نتایج تنها فایل هایی که عبارت drive در آنها وجود دارد نیست، بلکه هر چیز مرتبط با حافظه است، همانند BitLocker، Device Manager، ابزارهای backup، پاک‌سازی دیسک و قابلیت‌های جالب جدید مانند Storage Spaces.

البته این قابلیت جستجو جدید نیست، اما فراموشی میزان مفید بودن آن خیلی راحت است، به خصوص زمانی که سعی می‌کنید درباره‌ی یک سیستم‌ عامل جدید چیزی یاد بگیرید. بنابراین تنها جستجوهای خاصی را انجام ندهید. از این جستجو برای یافتن لغات کلیدی عمومی مانند privacy (حریم خصوصی) یا performance ( کارایی) استفاده کنید. با این کار ممکن است چیز جدیدی را بیابید.

 

قابلیت های ویندوز 8

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040