شخصی سازی نوار دسترسی سریع

ویندوز اکسپلورر در ویندوز 8، یک نوار ابزار دسترسی سریع را در بالای منوی اصلی برای فراهم کردن دسترسی راحت به گزینه‌هایی مانند ساخت فولدر جدید، مینیمایز کردن، بازگشت و.... قرار داده است.

این نوار قابل شخصی سازی نیز هست.  در نوار عنوان پنجره‌ی Explorer  روی پیکان سمت راست دکمه‌های پیش‌فرض کلیک کرده و هر گزینه ای که نیاز دارید را انتخاب کنید. شما می‌توانید هر گزینه‌ی دیگر را با راست کلیک روی آن و انتخاب Add to Quick Access Toolbar به نوار ابزار دسترسی سریع بیفزایید.

 

گزینه‌های منوی پیشرفته را امتحان کنید

اگر شما نیاز داشته باشید که command prompt را به عنوان ADMIN اجرا کنید، واکنش فوری شما ممکن است دسترسی از طریق منوی start باشد. ولی به سرعت به خاطر خواهید آورد که آن منو دیگر در آنجا قرار ندارد.

خوب است بدانید که مایکرو سافت یک راه حل آسان برای اینکار نموده است. تنها روی منوی فایل کلیک در اکسپلورر کرده و گزینه‌ی Open command prompt > Open command prompt as administrator را انتخاب نمایید.

تا زمانی که شما آنجا هستید، به گزینه‌های پیشرفته‌ی دیگر در آن منو توجه کنید. شما می‌توانید یک پنجره‌ی جدید در یک process جدید بازکرده، Explorer را باز کنید یا حتی تاریخچه مکان‌های اخیر یا نوار آدرس را با یک کلیک پاک‌کنید.

 

فوت و فن Explorer در ویندوز 8

نشان دادن همه‌ی پوشه‌ها

نمای پیش‌فرض ویندوز 8 همه‌ی درایو ها و فولدرهای عادی مانند کنترل پنل، سطل زباله و .... را در قسمت سمت چپ نشان نمی‌دهد. این کار صفحه نمایش را ساده نگه داشته و اگر بخواهید همه‌ی درایوها را مشاهده کنید می‌توانید روی computer کلیک کنید، اما اگر بخواهید همه چیز را در جلوی خود داشته باشید، صرفاً روی View > Options کلیک کرده و تیک Show all folders را زده و ok را بفشارید.

 

سوار کردن فایل های ISO در ویندوز 8

می‌خواهید نمای نزدیک‌تری به فایل های ISO داشته باشید؟ در Explorer روی آن راست کلیک کرده و گزینه‌ی Mount را انتخاب کنید. شما می‌توانید آن را به صورت درایوی مجازی مشاهده کنید، فایل های آن را اجرا کرده و حتی در صورت تمایل به آن بیفزایید.

 

باز کردن انواع جدید فایل

اگر شما یک فایل دارید که هیچ برنامه‌ای قادر به باز کردن آن نیست، در Windows Explorer روی فایل راست کلیک کرده و Open With را انتخاب کنید. شما گزینه‌ی Look for an app in the Store را مشاهده می‌کنید که ویندوز 8 را قادر به استفاده از ابزار جستجوی خودکار برای یافتن و نشان دادن برنامه‌ی مناسب به شما می‌کند.

شما همچنین می‌توانید گزینه‌ی More Options را برای دیدن برنامه‌هایی که جدیداً نصب‌شده و برنامه‌هایی که ممکن است قادر به خواندن آن فایل باشند را بزنید.

 

فوت و فن Explorer در ویندوز 8

شروع دوباره‌ی Explorer

اگر بنا به دلایلی Explorer قفل شد، به دست گرفتن دوباره کنترل آن بسیار آسان است. دیگر نیازی نیست که فرایند قفل شده را ببندید. به سادگی Ctrl+Alt+Esc را فشرده و Explorer را در لیست انتخاب کنید. Restart را فشرده و ویندوز 8 خودش بقیه را مدیریت می‌کند.