۱۳ مهر ۱۳۹۴

گل انگشتانه

۱۳ مهر ۱۳۹۴ 3661 بازدیدکننده 0 نظر
گل انگشتانه در این مقاله می خوانید

گل انگشتانه اغلب برای گل‌های زیبای خود به‌عنوان گیاه زینتی کاشت می‌شود. با نحوه‌ی کاشت و نگهداری از گل انگشتانه بیشتر آشنا شوید. ...

گل انگشتانه

نام علمی این گیاه به معنای " شبیه به انگشت " است و به این موضوع برمی‌گردد که گل‌های انگشتانه به‌راحتی می‌توانند روی نوک انگشت یک انسان قرار گیرند. گل‌ها روی یک ساقه‌ی بلند رشد کرده، لوله‌ای بوده و در گونه‌های مختلف رنگ‌های متفاوتی دارند، از بنفش تا صورتی، سفید و زرد. این گیاه دوساله برای گل‌های رنگی خود با ته رنگ بنفش و سایه‌های خاکستری تا سفید بیشتر به‌عنوان گیاه زینتی کاشت می‌شود. همچنین گل‌ها می‌توانند نقوش و نقاط مختلفی روی خود داشته باشند.

 

گل انگشتانه

در اولین سال گل انگشتانه تنها ساقه‌ی خود با برگ‌های دراز و پایه‌ای‌اش را می‌سازد. در طی سال دوم زندگی گیاه یک ساقه‌ی برگی بلند به‌اندازه‌ی 50 تا 255 سانتی‌متر روی ریشه‌ی گیاه سالم رشد می‌کند.

 

کاشت گل انگشتانه

گل انگشتانه

گل‌ها را در بهار یا پاییز بکارید. بین هر گل حدود 30 تا 60 سانتی‌متر فاصله بگذارید، البته این فاصله بستگی به گونه‌ی گیاه دارد. با استفاده از چنگک مخصوص باغبانی فضا را آماده کنید تا خاک را تا عمق 30 تا 38 سانتی‌متری نرم کنید. سپس 5 تا 10 سانتی‌متر از آن را با کود مخلوط‌کنید. یک حفره دو برابر قطر گلدانی بکنید که گل در آن قرار دارد. با دقت گل را از گلدان خارج کرده و آن را طوری در خاک قرار دهید که بالای ریشه هم‌سطح با خاک باشد. سپس اطراف ریشه را از خاک پرکرده و به‌آرامی خاک را محکم کنید. کاملاً روی آن آب بریزید.

 

مراقبت از گل انگشتانه

گل انگشتانه

هرسال بهار یک‌لایه کود روی خاک اضافه کنید. روی آن 5 سانتی‌متر مالچ اضافه کنید تا رطوبت خاک حفظ‌شده و علف‌های هرز را کنترل کند. اگر در طول تابستان بارندگی کمتر از 2.5 سانتی‌متر در هفته است به گل‌ها آب بدهید. گل‌های بلند را به یک چوب محکم کنید تا صاف بمانند. پس از گلدهی سنبله‌ی مرکزی گل را بکنید تا گیاه تشویق شود از سمت دیگر رشد کرده و گل بدهد. اگر می‌خواهید گیاهتان زادوولد کند گل وسطی را نکنید تا دانه‌ها بتوانند بالغ شده و پراکنده شوند.  

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040