۲۱ شهريور ۱۳۹۴

کاشت گلایل

۲۱ شهريور ۱۳۹۴ 3493 بازدیدکننده 0 نظر
کاشت گلایل در این مقاله می خوانید

گلایل گلی است که کاشت آن آسان است. گلایل برای چیدمان گل‌های آن بسیار موردتوجه است. ...

کاشت گلایل

گلایل ساقه‌های بلند پر از گل‌های بزرگ با رنگ‌هایی بسیار متنوع دارد، گلایل‌های سفید، صورتی، قرمز، بنفش، زرد، نارنجی، حنایی و حتی سبز.

گل گلایل را باید در ماه شهریور در خاک قرار دهید و تا اردیبهشت سال بعد آن‌ها را نگه‌دارید و یا هرساله دوباره بکارید. برخی گلایل‌ها را بهتر است هرسال دوباره کاشت تا گل‌های بزرگ‌تری داده و شکوفه‌های سالم‌تری داشته باشند، در این صورت دیگر دغدغه‌ی نگهداری از آن‌ها را نخواهید داشت.

 

محل کاشت

گلایل

مکانی با نور کامل خورشید انتخاب کنید. اگرچه پیازهای تازه خریداری‌شده آماده‌ی شکوفه دادن هستند و حتی در سایه نیز ممکن است گل دهند اما در نور گل‌ها بزرگ‌تر و براق‌تر بوده و ساقه‌ی گیاه محکم‌تر خواهد بود. خاک خوب زه کشی شده برای رشد موفق گلایل مناسب است. اگر خاک شما سنگین است و احتمال می‌رود که مرتباً مرطوب باشد بستر گل‌ها را کمی بالاتر بیاورید.

 

کاشت گلایل

گلایل

در اواسط اردیبهشت کاشت گل‌ها را شروع کنید، هر دو هفته تا اواسط  خرداد به این کار ادامه دهید. با این برنامه از تیر تا پایان مرداد گل خواهید داشت. همچنین شما می‌توانید همه‌ی آن‌ها را در اردیبهشت بکارید و تا پایان تابستان گل داشته باشید، اما این کار نیاز به تکنیک خاصی دارد. باید پیاز گل‌های شما در اندازه‌های مختلفی باشند. پیازهای بزرگ‌تر زودتر از پیازهای کوچک‌تر همان‌گونه شکوفه می‌دهند.

پیازهایی که قطر آن‌ها کوچک‌تر از 8.5 سانتی‌متر باشد گل نمی‌دهند. پیازهایی انتخاب کنید که بلند و درشت باشند، نه زیاد پهن و صاف. این پیازها گل‌های خوبی خواهند داد.

پیازها را طوری بکارید که سمت تیز آن را به بالا باشد و آن‌ها را در عمقی چهار برابر قطرشان قرار دهید. این فاصله را از انتهای سوراخی که برای کاشت حفر کرده‌اید اندازه بگیرید، سپس پیاز گل را بکارید. ( یک پیاز 3 سانتی‌متری باید در 12 سانتی‌متری کاشته شود ) بین پیازها 15 تا 20 سانتی‌متر فاصله بگذارید.

 

آفات گیاهی

گلایل

گلایل مستعد بیماری‌های متفاوتی است و حشرات بسیاری نیز به آن حمله می‌کنند. برای حداقل کردن احتمال بیماری یا مشکلات ناشی از حشرات همیشه با پیازهای سالم کار را شروع کنید. هر پیازی که عجیب، نرم و یا ترد به نظر می‌رسد را دور بریزید. اگر می‌توانید عملیات " پیازگردانی " را انجام دهید، یعنی پیازها را هرسال در جای متفاوتی بکارید. اگر گل‌ها زرد هستند یا رشد نمی‌کنند بسیار بد است زیرا احتمال عفونت ویروسی وجود دارد که برای آن درمانی وجود نداشته و گل‌ها را نابود خواهد کرد.

اگر برگ‌ها صاف نیستند و یا گل‌ها باز نشده و یا بدشکل و خط‌خط و بدرنگ هستند شاید مشکل آفت باشد. افت‌ها حشرات کوچکی هستند که زمستان روی پیازهای مانده  در خاک می‌روند. آن‌ها از دهان سوهان مانند خود روی شاخ و برگ گیاه استفاده می‌کنند، خصوصاً زمانی که گل‌ها هنوز در بستر خاک هستند. زمانی که متوجه اولین خرابی در گل‌های خود شدید آن‌ها را سم‌پاشی کنید. اگر هنوز این آسیب ادامه داشته با توجه به دستورالعمل روی برچسب سم مورداستفاده عمل کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040