۱۰ شهريور ۱۳۹۴

گل پامچال

۱۰ شهريور ۱۳۹۴ 3512 بازدیدکننده 0 نظر
گل پامچال در این مقاله می خوانید

گل پامچال گونه‌ای از گیاهان گل‌دار است که در خانواده‌ی پامچالیان قرار دارد. ...

گل پامچال

گل پامچال

گل پامچال

پامچال گیاهی همیشه‌سبز است که بلندی آن به 10 تا 30 سانتی‌متر می‌رسد، برگ‌های گیاه اغلب در پایین بوته رشد کرده و بسته به آب‌وهوای منطقه کم‌وبیش همیشه‌سبز هستند. طول برگ‌ها اغلب 5 تا 25 سانتی‌متر و عرض آن 2 تا 6 سانتی‌متر است و چین‌دار می‌باشند.  لبه‌های برگ‌ها دندانه‌دار هستند. قطر گل 2 تا 4 سانتی‌متر است که روی یک ساقه‌ی باریک کوتاه قرار دارد. بیشتر گل‌های پامچال زرد کمرنگ هستند اما رنگ‌های سفید یا صورتی آن را نیز می‌توان در طبیعت دید. نام گل پامچال یعنی Primrose از لغت قدیمی فرانسوی primerose یا نام لاتین prima rosa گرفته‌شده که به معنای " اولین رز " می‌باشد، اگرچه پامچال رابطه‌ی نزدیکی با خانواده‌ی گل‌های رز ندارد.

 

خوراکی بودن گل

گل پامچال

هم گل و هم برگ‌های آن خوردنی هستند. طعم آن چیزی میان کاهو و سبزیجات سبز کمی تلخ‌تر سالاد می‌باشد. برگ‌های پامچال را می‌توان برای چای استفاده کرد و از گل‌های جوان آن می‌توان شراب پامچال تهیه کرد.

 

پرورش گل‌های پامچال

کاشت گل پامچال

پرورش گل پامچال آسان است زیرا گیاهی مقاوم و سازگار می‌باشد. شما برای کاشت باید به دنبال پامچال‌هایی باشید که ظاهر سالمی دارند، ترجیحاً آن‌هایی که شکوفه‌هایشان هنوز باز نشده است.

می‌توان پامچال را از طریق دانه‌ی آن نیز پرورش داد و باید از میزان مساوی خاک، شن و کود گیاهی استفاده نمود. بر اساس فصل و شرایط هوایی می‌توان پامچال را در خانه یا بیرون پرورش داد. اغلب گل پامچال در فصل زمستان در فضای بسته کاشته می‌شود. زمانی که دانه‌ها رشد کرده و دومین یا سومین برگ‌ها جوانه زدند می‌توان گل را به باغچه منتقل کرد.

در برخی گونه‌های پامچال اصلاح گل را می‌توان در فصل تابستان انجام داد.

 

مراقبت از گل پامچال

مراقبت از گل پامچال

پامچال‌های چندساله باید در سایه و در خاک زه کشی شده کاشته شوند، بهتر است خاک ارگانیک باشد. گل‌ها را بافاصله‌ی 15 تا 30 سانتی‌متر و در عمق 10 تا 15 سانتی‌متری خاک بکارید. پس از کاشت به آن‌ها کاملاً آب بدهید. یک‌لایه مالچ دور گیاه اضافه کنید تا به حفظ رطوبت آن کمک کند. در تمام طول تابستان به آب دادن به گل‌های پامچال خود ادامه دهید، حدود یک‌بار در هفته یا هر زمان که خشک بودند، اما با رسیدن پاییز این کار را متوقف کنید.

اگر می‌خواهید دانه‌های پامچال را جمع کنید قبل از این کار تا آخر تابستان یا اوایل پاییز صبر کنید. دانه‌ها را در محیطی سرد و خشک نگه‌دارید تا فصل کاشت برسد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040