۲۵ مرداد ۱۳۹۴

گل میمون

۲۵ مرداد ۱۳۹۴ 3653 بازدیدکننده 2 نظر
گل میمون در این مقاله می خوانید

گل میمون گل‌هایی رنگارنگ دارد که روی ساقه‌ی گیاه رشد می‌کنند. اغلب رشد گیاه در آب‌وهوای سرد بهتر است. ...

گل میمون

گل میمون در انتهای ساقه شروع به شکوفه دادن کرده و گل‌ها به سمت بالای ساقه به رشد خود ادامه می‌دهند. نام رایج این گل زیبا به دلیل شکل گل‌های آن است که زمانی که آن‌ها را از دو سمت فشار دهیم مانند یک دهان باز هستند. نام لاتین گل میمون Antirrhinum است که به معنای " شبیه به پوزه " می‌باشد. این نام به غلاف دانه‌ی گیاه بازمی‌گردد که شبیه به بینی گوساله است.

باید دقت داشته باشید تمامی بخش‌های گل میمون اگر خورده شوند سمی‌اند.

 

گل میمون

در بیشتر مناطق این گیاهان به‌عنوان گل‌هایی یک‌ساله پرورش داده می‌شوند. حتی اگر گل‌های میمون تمام زمستان نیز رشد کنند و گل دهند اما در سال دوم مانند سال اول گل نخواهند داشت.

 

وضعیت نور

گل میمون

گل میمون در فصل بهار در آفتاب کامل یا فضایی کم سایه شکوفه خواهد داد. زمانی که هوا گرم‌تر می‌شود گیاه نیز دیگر شکوفه نمی‌دهد. کاشتن گل میمون در سایه‌ی کم و آب دادن کافی به گیاه کمک می‌کند تا در فصل تابستان خود را ساخته و در پاییز دوباره گل بدهد.

 

اندازه‌ی گیاه بالغ

اندازه ی گل میمون

گونه‌های بلند و کوتاه از گل میمون وجود دارد و اکثر گل‌های آن مابین این دو اندازه هستند. در زمان خرید حتماً به برچسب روی بسته برای انتخاب گونه‌ای که می‌خواهید نگاه کنید.

گیاهان بالغ گونه‌ی کوتاه ارتفاعی حدود 15.5 تا 38 سانتی‌متر دارند و گیاهی انبوه و متراکم از ساقه‌هایی پر گل می‌سازند.

گونه‌های بلند گل میمون تراکم کمتری دارند و به ارتفاع 76 تا 122 سانتی‌متر می‌رسند. البته اندازه و انبوهی گیاه مطمئناً به شرایط رشد آن نیز بستگی دارد.

 

مدت‌زمان گل‌دهی

زمان گل دهی گل میمون

گل میمون در هوای سرد در بهترین حالت خود است. آن‌ها در هر فصل می‌توانند گل دادن را تکرار کنند اما بهترین زمان برای آن‌ها سرمای بهار و پاییز و زمستان در نواحی آب و هوایی معتدل است. هرس کردن گیاه می‌تواند به افزایش تعداد شکوفه‌ها کمک کند اما زمانی که ساقه‌ی گیاه شروع به گل دادن کرد دوره‌ای نسبتاً طولانی گل خواهد داشت.

 

نکاتی برای پرورش گیاه

خاک

خاک مناسب برای گل میمون

گل میمون یک خاک خنثی با PH بین 6.2 و 7 را ترجیح می‌دهد. گل میمون به‌عنوان یک گیاه کم‌عمر زیاد مواد غذایی مصرف می‌کند اما افزودن مواد آلی به آن کمک می‌کند تا سالم مانده و شکوفه دهد.

 

کاشت

کاشت گل میمون

گل میمون را می‌توان در فصل زمستان کاشت، یعنی می‌توانید اواخر پاییز و یا حتی در زمان بارش برف دانه‌ها را بکارید و در بهار گیاه شما شکوفه خواهد داد.

می‌توان قلمه زدن گیاه میمون را داخل خانه انجام دهید. 8 تا 10 هفته قبل از آخرین سرمای شدید گیاه را از بخش‌های بریده‌شده یا دانه‌های خریداری‌شده قلمه بزنید. زمانی که از کاشت دانه کار خود را شروع می‌کنید به‌سادگی دانه را روی سطح خاک گلدان خود کمی فشار دهید. دانه‌های گل میمون برای جوانه زدن به نور نیاز دارند.

زمانی که دانه کاشته شده و حدود 6 برگ کوچک جوانه زد می‌توانید بالای ساقه را قطع کنید تا گیاه تشویق شود بیشتر شکوفه داده و پرتر شود. اگر شما یک نهال کوچک از گیاه خریداری کرده‌اید نیز می‌توانید همین کار را برای آن تکرار کنید.

 

نگهداری

نگهداری از گل میمون

اصلاح منظم باعث می‌شود گل میمون شما مدت‌زمان طولانی‌تری شکوفه دهد. در اوایل بهار گل میمون به مراقبت خاصی نیاز ندارد اما به خاک مالچ بیفزایید تا سرما و رطوبت خاک حفظ شود. این کار باعث می‌شود گل شما بهتر بتواند تابستان را سپری کند.

گل میمون گیاهی حساس و چندساله بوده و ممکن است در شرایط هوایی سردتر از بین برود. اگر گیاه توانست زمستان را پشت سر بگذارد آن‌ها را تا حدود یک‌سوم اندازه‌ی کنونی هرس کنید تا گیاه تشویق شود گل‌های جدید دهد. اگر گل شما زیاد باقی نماند ناامید نشوید. گل میمون پس از اولین سال گل‌دهی دیگر طراوت اولیه را ندارد و بهتر است یک گل جدید بکارید. بسیاری از گونه‌ها خودشان تخم‌ریزی کرده و دوباره رشد می‌کنند، اگرچه دیگر گل‌های جدید مانند گلی نیستند که اول کاشته بودید.

برای گونه‌های بلند گل میمون را باید با یک چوب محکم کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040