۲۰ تير ۱۳۹۴

گل زعفران

۲۰ تير ۱۳۹۴ 2907 بازدیدکننده 0 نظر
گل زعفران در این مقاله می خوانید

گل زعفران در میان مشهورترین شکوفه‌های بهاری است. این گل با کمی مراقبت، زمانی طولانی عمر خواهد کرد. ...

گل زعفران

گل زعفران

گل زعفران گونه‌ای از گیاهان گل‌دار تیره‌ی زنبقیان است. زعفران 90 گونه‌ی مختلف دارد که از پیازهای گل رشد می‌یابند. این گل در پاییز، زمستان یا بهار گل می‌دهد. گل زعفران گیاه بومی جنگل‌ها، مرغزارها و علفزارهای اروپای مرکزی و جنوبی، آفریقای شمالی و شرق میانه، جزایر اژه و مرکز آسیا تا سین کیانگ در غرب چین است.

 

گل زعفران

گل زعفرانی که شما در پاییز می‌کارید در بهار سال بعد کاملاً بزرگ‌شده و گل می‌دهد. قبل از پلاسیده شدن گل زعفران پیاز آن کاملاً از بین می‌رود و درنتیجه پیاز جدیدی برای خود می‌سازد. در حقیقت هر گل اغلب چندین پیاز جدید درست می‌کند.

 

گل زعفران را کجا بکاریم؟

کاشت گل زعفران

در پاییز و شش تا هشت هفته قبل از سرمازدگی آن‌ها را بکارید. در این زمان دمای خاک باید حدود 15 درجه‌ی سانتی‌گراد باشد. ماه مناسب برای کاشت زعفران در شمال کره‌ی زمین از  شهریور تا مهر و در جنوب از مهر تا آبان است.

با استفاده از یک بیلچه‌ی باغبانی خاک را تا عمق 30 تا 38 سانتی‌متر گود کنید. سپس یک‌لایه‌ی 5 تا 10 سانتی‌متری آن را با کود مخلوط نمایید. پیاز گل را در عمق 10 سانتی‌متری قرار دهید به‌گونه‌ای که بخش تیز آن رو به بالا باشد.

روی پیاز گل را با خاک پوشانده و محکم فشار دهید. پیاز زعفران را در فاصله‌ی 7 تا 10 سانتی‌متری هم بکارید. پس از کاشت کاملاً آن را آب بدهید. اگر موش‌ها پیاز گل  شما را می‌خورند آن‌ها را در قفس‌های سیمی بکارید.

 

مراقبت از گل زعفران

نگهداری از گل زعفران

در روزهای خشک پاییز خاک پیاز را مرطوب نگه‌دارید. در نواحی سرد  گیاهان تازه کاشته شده را در یک‌لایه از مالچ به عمق 5 تا 10 سانتی‌متر بکارید تا به حفظ رطوبت آن کمک کند و  در زمستان لایه‌ی محافظی برای پیازهای گل باشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040