۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴

شب بو

۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۴ 3597 بازدیدکننده 0 نظر
شب بو در این مقاله می خوانید

گل شب بو گونه‌ای از گیاهان زینتی است که برای گل‌های معطر خود در باغچه‌ها کاشته می‌شود. این گل اغلب در روز بو ندارد.     ...

شب بو

شب بو گونه‌ای از گیاهان گل‌دار است که در خانواده‌ی گیاهان خردل قرار می‌گیرد. این گیاه سالانه  دارای 48 تا 50 گونه است، گیاهان دوساله، گیاهان دائمی و گل‌های کوچک. این‌گونه ها برای اروپا، آسیای مرکزی و جنوب عربی و شمال آفریقا هستند. شب بو برای گل‌های معطر و رنگارنگ خود کشت می‌شود.

 

در ابتدا شب بو برای مصارف دارویی کشت می‌شد. نام این گیاه برگرفته از نام گیاه‌شناس ایتالیایی، پییرندرا ماتیلی، می‌باشد ( نام انگلیسی شب بو ماتیلی است ).

 

مشخصات ظاهری

گیاه شب بو

بیشتر گونه‌های شب بو دارای برگ‌های سبز مایل به خاکستری بوده و اغلب دندانه دارند. این گل‌ها که در طول بهار تا تابستان رشد می‌کنند چهار گلبرگ داشته و در طول شب بو می‌دهند. رنگ گل‌ها از صورتی تا ارغوانی و بنفش متغیر است. برخی گونه‌ها دارای گل‌هایی زیبا هستند که مناسب کاشت در باغچه می‌باشد. گل‌های شب بو برای کاشت در باغچه با رنگ و شکل‌های متنوعی وجود دارد.

 

کاشت شب بو

کاشت شب بو

این گل‌ها نیاز به فضایی با نور آفتاب و خاک مرطوب دارند و باید با کمی آهک روی خاک پوشانده شود. گونه‌های بلندتر را باید به یک پایه بست تا صاف بمانند و آن‌ها را در مکانی کاشت که از وزش شدید باد در امان باشند.  برای کاشت شب بود باید دانه‌ی آن را قلمه زد، اگر این کار به‌درستی انجام شود شب بو گل‌هایی خواهد داد که در طول بهار و تابستان می‌مانند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040