۲ ارديبهشت ۱۳۹۴

والک یا پیاز کوهی

۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ 6075 بازدیدکننده 1 نظر
والک یا پیاز کوهی در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما را با گیاه پیاز کوهی یا والک آشنا خواهیم کرد. همچنین اطلاعاتی از نحوه ی کاشت و گونه های مختلف این گیاه گردآوری شده است. ...

والک یا پیاز کوهی

Allium یا والک نام لاتین سیر است. گونه‌های گیاه والک در آب‌وهوای معتدل نیم‌کره‌ی شمالی رشد می‌کنند، به‌جز گونه‌های خاصی که در شیلی، برزیل و آفریقای گرمسیر هستند. ارتفاع گونه‌های مختلف والک از 5 تا 150 سانتی‌متر متفاوت است. گل‌های والک مانند چتری روی ساقه‌ی بدون برگ آن هستند. اندازه‌ی بذر انواع مختلف گیاه متفاوت است، از قطر دو میلی‌متر تا 10 سانتی‌متر.

گیاه والک ترکیباتی شیمیایی تولید می‌کند که به آن طعم و بوی پیاز یا سیر می‌دهد. بسیاری از افراد از والک به‌عنوان گیاهی خوراکی استفاده می‌کنند، بااین‌وجود همه‌ی گونه‌های آن خوش‌طعم نیستند.

 

اطلاعاتی از کاشت گیاه والک

 

پیاز والک در اواخر شهریورماه کاشته شده و سال بعد گل می‌دهد و اگر خود گیاه  شروع به دانه پاشیدن نکند این گل‌دهی برای چندسال ادامه خواهد داشت. پس‌ازآنکه گل‌ها از بین رفتند برخی از این گیاهان شروع به پراکنده کردن بذرهای خود می‌کنند. در این صورت باید قبل از آنکه همه‌ی دانه‌ها پخش‌شده و دریایی از نهال‌های علف مانند مشاهده کنید آن‌ها را جدا نمایید. اگر اجازه دهید گیاه خودش شروع به تولید بذر کند هرگز پر نمی‌شود. برخی از گونه‌های والک بذر تولید نمی‌کنند و می‌توان بدون ترس اجازه داد که دانه‌ها خودشان از بین بروند.

 

گونه‌های بلندتر والک دارای ساقه‌های محکمی هستند و نیازی به یک‌پایه برای محکم کردن ندارند. ساقه‌ی والک پس گل دادن گیاه ظاهر بد و کهنه‌ای پیدا می‌کند و بهتر است آن را در میان گل‌های کوتاه‌تر کاشت تا میان آن‌ها پنهان شود. رنگ گل‌های والک در هر گونه متغیر است اما در طیف رنگی بنفش و یاسی است. گل‌هایی که رنگ بنفش تیره‌تری دارند اغلب محکم‌تر هستند.

 

گیاه والک را کجا و چگونه بکاریم

 

والک ها گیاهانی هستند که در نور و خاک زهکشی شده رشد می‌کنند. بذر والک را در عمق 10 تا 12.5 سانتی‌متر و بافاصله‌ی 30 سانتی‌متر از هم بکارید.

 

برخی از گونه‌های والک

Mount Everest والک کوه‌های اورست

 

این گیاه پیوندی از والک stipitatum و والک aflatunense بوده و دارای برگ‌های سبز براق با لبه‌های صاف است. سرهای سفیدرنگ گل‌ها از 10 تا 12.5 سانتی‌متر متغیر است و ارتفاع آن به 90 سانتی‌متر می‌رسد. این‌گونه از ماه اردیبهشت تا اواسط تیر کاشته می‌شود.

 

Firmament’ ( والک آسمان )

این‌گونه حاصل پیوندی از والک atropurpureum و cristophii می‌باشد. گل‌های آن بنفش تیره بوده و برگ‌هایی براق دارد. ماه کاشت این گونه اواخر خرداد است.

 

Globemaster

 

گل‌های این گونه 20 سانتی‌متر عرض و گل‌های بنفش پررنگ داشته و زمان زیادی باقی می‌مانند. شاخ و برگ این‌ گونه از گونه‌های دیگر والک آراسته‌تر است.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040