۵ بهمن ۱۳۹۳

گل لاله

۵ بهمن ۱۳۹۳ 15858 بازدیدکننده 7679 نظر
گل لاله در این مقاله می خوانید

با کاشت گل لاله در باغچه ی خود زیبایی را به خانه یتان بیاورید. این گل رنگ و گونه های متنوع و زیبایی دارد. با زوش کاشت و نگهداری از این گیاه آشنا شوید. ...

گل لاله

 

 1. گل لاله

  نام گیاه‌شناسی

  Tulipa

  نوع گیاه

  گل

  نور مورد نیاز

  آفتاب کامل، نیمه آفتابی

  نوع خاک

  شنی

  رنگ گل

  قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، سبز، ارغوانی، سفید، چندرنگ

  زمان گل‌دهی بهار

 

گل لاله

همانند گل‌های لاله زنده به نظر برسید! گل‌های لاله در تقریباً همه رنگ‌ها وجود دارند و این شامل ارغوانی بسیار تیره نیز می‌شود که از تیرگی سیاه به نظر می‌رسد. شما می‌توانید با کاشت چندگونه از این گیاه دائمی در باغچه خود، از زیبایی آن‌ها از اوایل بهار تا اوایل تابستان لذت ببرید.

لاله‌ها در مناطقی که تابستان‌های خشک و زمستان‌های سرد دارد بهتر جواب می‌دهند. گل‌های رنگ روشن این گیاه که به سمت بالا هستند، ممکن است از نوع کم پر و یا پُرپر باشند و شکل آن‌ها از فنجان و جام و قدح ساده تا اشکال پیچیده‌تر ممکن است متفاوت باشد. گل‌های لاله برای باغچه‌ها و مرزبندی حاشیه باغ‌ها بسیار عالی هستند. انواع زیادی از این گیاه را می‌توان به‌خوبی مجبور به گل‌دهی کرد و بیشتر آن‌ها به‌عنوان گل شاخه بریده قابل‌استفاده هستند.

باوجوداینکه گل‌های لاله دائمی هستند، بسیاری از باغبانان با آن‌ها به‌عنوان گل‌های سالیانه برخورد کرده و هرسال مجدداً آن‌ها را از نو می‌کارند.

 

کاشت گیاه

گل لاله

بهتر است پیازهای گل پس از خرید مدت طولانی بیرون خاک باقی نمانند، به همین دلیل پس از خرید کاشت آن‌ها را خیلی به تعویق نیندازید.

پیاز لاله را در پاییز، حدود 6 تا 8 هفته قبل از زمانی که انتظار سرمازدگی شدید می‌دهید و درحالی‌که هنوز دمای خاک بالای 15 درجه سانتی‌گراد است در خاک بکارید. این زمان ممکن است در برخی از مناطق در اوایل پاییز و در مناطق دیگر در انتهای فصل پاییز باشد.

گل‌های لاله مناطقی که در همه روز و یا بعدازظهر آفتاب کامل دریافت می‌کنند را ترجیح می‌دهند. البته درصورتی‌که در مناطق خیلی گرم به سر می‌برید، مکان‌هایی را برای کاشت انتخاب کنید که نسبتاً سایه بوده و یا فقط آفتاب صبحگاهی دریافت می‌کنند.

همه گل‌های لاله از رطوبت بیش‌ازحد خاک بدشان می‌آید. خاک ایدئال برای کاشت لاله، خاک به‌خوبی زهکشی شده، خنثی (یا کمی اسیدی)، بارور، و خشک و شنی است.

تابستان‌های بارانی، سیستم‌های آبیاری، و خاک مرطوب برای گل‌های لاله کشنده هستند. هیچ‌گاه از روی عمد بستر پیاز گل‌ها را آبیاری نکنید. برای کمک به تخلیه سریع آب از خاک، به خاک پوست رنده شده درخت کاج، شن، و یا موارد مشابه اضافه کنید.

لازم است که فاصله 10 تا 15 سانتی‌متر را بین پیاز گل‌ها در نظر بگیرید، پس یک مکان کاشت مناسب انتخاب کنید.

برای دور کردن موش‌ها، می‌توانید خاس (راج) و یا برگ‌های خاردار دیگر را در چاله‌های کاشت پیاز لاله قرار دهید. برخی از باغبانان از سنگ‌های شکسته شده برای دور کردن حیوانات از پیاز گیاه استفاده می‌کنند.

 

کاشت گل لاله

اگر با جوندگان گرسنه مشکل پیدا کردید، ممکن است برای دورنگه داشتن آن‌ها  نیاز به اقدامات بیشتری داشته باشید، همانند کاشت پیاز گل‌ها در داخل قفس‌های سیمی.

پیاز گل را در عمق حداقل 20 سانتی‌متری خاک بکارید و لازم است که خاک را بیشتر از این عمق حفر کنید تا آن را نرم کرده و زهکشی خاک را بهتر کنید. البته می‌توانید بسترهای برجسته برای این کار نیز ایجاد کنید. به خاطر داشته باشید که هر چه قدر پیاز گیاه بزرگ‌تر باشد، باید چاله عمیق‌تری حفر کنید.

پیاز را طوری در چاله قرار دهید که قسمت نوک‌تیز آن به سمت بالا باشد. آن را با خاک بپوشانید و خاک را محکم روی آن فشار دهید.

درست پس از کاشت پیازها آن‌ها را آبیاری کنید. باوجوداینکه پیاز گل لاله نمی‌تواند محیط مرطوب را تحمل کند، برای تحریک رشد اولیه به آب نیاز دارد.

درصورتی‌که قصد کاشت لاله‌های دائمی دارید، زمانی که آن‌ها را در پاییز می‌کارید، به آن‌ها کود بدهید. پیازها یک سیستم ذخیره‌سازی کامل هستند و همه مواد موردنیاز برای یک سال را در خود دارند. برای تغذیه آن‌ها، از مواد آلی، کمپوست، و یا غذای متعادل رهش-زمانی پیاز استفاده کنید.

 

نگهداری

نگهداری از گل لاله

لاله‌ها را در زمان خشک‌سالی در پاییز آبیاری کنید. در غیر این صورت به آن‌ها آب ندهید.

گل‌های پژمرده لاله را جدا کنید.

اجازه دهید که شاخ و برگ گیاه، حدود شش هفته پس از گل‌دهی زرد شود، و سپس آن را جدا کنید.

پیاز یکسری از گونه‌های گل لاله را می‌توانید برای چندین سال در داخل زمین باقی بگذارید. گونه‌های دیگر را می‌توان هرسال پس از خشک شدن شاخ و برگ آن از زمین خارج کرد و در یک محل گرم و خشک تا زمان کاشت مجدد نگهداری کرد.

بزرگ‌ترین پیازها را مجدداً بکارید. پیازهای کوچک‌تر را می‌توانید در گلدان‌ کشت کنید. برای این کار آن‌ها را در داخل مقدار مساوی از خاک ابلیز، کمپوست برگی، و شن قرار دهید. در زمان رشد به آن‌ها کمی آب‌داده و 3 الی 4 هفته پس از شروع گل‌دهی، یک کود گیاهی متعادل به آن‌ها بدهید. آن‌ها را در تابستان خشک نگه‌داشته و هرسال گلدان آن را عوض کنید.

 

انگل‌ها

آفات گل لاله

کپک خاکستری

حلزون‌ها

لیسه ها

شته‌ها

نماتدها

پوسیدگی ریشه

 

 

گونه‌های پیشنهادی

گونه های گل لاله

گل‌های لاله ممکن است برحسب گونه، کم پر، پُرپَر، حاشیه‌دار، طوق‌دار، و شبیه-سوسن باشند.

لاله‌های وحشی، ازنظر اندازه کوچک بوده و طول آن‌ها از 8 تا 20 سانتی‌متر می‌رسد. آن‌ها از انواع دورگه مقاوم‌تر هستند. علاوه بر این آن‌ها در مناطق جنوبی گل می‌دهند و زمانی که به‌صورت یک بستر یکرنگ کاشته شوند، خیلی عالی به نظر می‌رسند. یکی از انواع موردعلاقه ما لیلاک واندر "lilac Wonder" است.

لاله‌های پیوندی پیروزی (Triumph hybrid)، لاله‌های کلاسیک کَم‌پَر هستند که شکل فنجان داشته و بزرگ‌ترین گروه لاله‌ها را تشکیل می‌دهند. گونه‌های  برتر عبارت‌اند از:

لاله کِرَکِر (Cracker tulip) در اواسط تابستان گل می‌دهد و گلبرگ‌هایی به رنگ ارغوانی، صورتی، و بنفش دارد

ایل دِ فرانس (Ile de France)، در اواسط فصل گل می‌دهد و گل‌هایی به رنگ سرخ پررنگ بر روی ساقه‎هایی به طول تا 50 سانتی‌متر دارد.

کالگری (Calgary) گونه‌ای است که در وسط بهار گل می‌دهد و گلبرگ‌هایی به رنگ سفید و شاخ و برگی به رنگ سبز آبی دارد.

لاله گونه‌های متعدد و زیبایی دارد. کاتالوگ‌ها را بررسی کرده و انواع مختلف را در باغچه خود امتحان کنید.

 

دانستنی‌ها و نکته‌ها

آیا می‌دانستید که درصورتی‌که پیاز گل لاله را در وسط تابستان از خاک خارج کنید، این همان پیازی نیست که در پاییز گذشته کاشته بودید؟ این پیاز، دختر آن پیاز است. حتی زمانی که لاله در حال گل‌دهی است، پیاز دارد برای نسل بعد تقسیم می‌شود.

 

برای داشتن طولانی‌ترین زمان نگهداری در گلدان، ساقه لاله‌ها را به‌صورت افقی ببرید، سپس دوسوم بالایی گل را در یک قیف روزنامه‌ای پوشانده و آن‌ها را برای یکی دو ساعت، در آب سرد قرار دهید. سپس ساقه‌ها را مجدداً برش بزنید و به این شکل لاله‌ها برای حداقل یک هفته دوام خواهند آورد.

 

در هلند قرن هفدهم، لاله جدید آن‌قدر خواستار داشت و مد روز بود که یک‌مشت پیاز لاله حدود 44،000 دلار ارزش داشت.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040