۲۱ مهر ۱۳۹۲

چگونه یک درخت یا درختچه ریشه باز بکاریم

۲۱ مهر ۱۳۹۲ 3959 بازدیدکننده 2 نظر
چگونه یک درخت یا درختچه ریشه باز بکاریم در این مقاله می خوانید

این مقاله شما را با روش کاشت یک درخت یا درختچه ریشه باز آشنا کرده و امیدواریم از خواندن آن لذت برده و بتوانید از راهنمایی آن لذت ببرید. ...

چگونه یک درخت یا درختچه ریشه باز بکاریم

مقدمه

برای کاشت یک درخت ریشه باز یا درختچه، پلاستیک یا پارچه‌ی دور ریشه را باز کنید تا به ریشه‌ها هوا رسیده و سپس درخت را به عمق ریشه بکارید. مواظب باشید پوست درخت را نپوشانید.

انواع متفاوتی از درخت و درختچه ها، در حال خوابیده و بدون برگ و با ریشه‌هایی بدون خاک فروخته می‌شوند. یک درخت ریشه باز ممکن است خیلی بیچاره به نظر برسد اما اگر کاشت آن را به درستی آغاز کرده و به خوبی از آن نگهداری کنید، درخت قدرت گرفته و رشد می‌کند.

 

دستورالعمل‌ها:

1. درخت یا درختچه ریشه باز را در پاییز و زمستان یا اوایل بهار بکارید. ( در بیشتر نقاط کشور از اواسط آبان تا اواسط اسفند کاشته می شود) زیرا در این زمان درختان در خواب بوده و خاک یخ زده نیست. بنابراین درخت فرصت دارد تا پیش از مواجه‌شدن با آفتاب داغ، بادهای خشک و استرس تولید برگ، ریشه‌ی جدید برای خود بسازد.هرگونه خاک های به هم چسبیده را با دقت باز کنید. هر تکه از خاک که روی ریشه مانده است را با آب شسته و یا به آرامی بکنید. ریشه‌های مرده یا آسیب‌دیده را ببرید.

2. ریشه‌ی درخت را به مدت 1 تا 4 ساعت در یک سطل آب غوطه‌ور کنید. اما نگذارید بیشتر از یک شب در آب بمانند. تأمین رطوبت کافی، کلید کاشت درختان ریشه باز است.گودالی بکنید که عرض آن حداقل 60 سانتی‌متر بزرگ‌تر از ریشه‌ی درخت و ارتفاع آن تا نقطه‌ی جدایی ریشه از تنه ( یا در درختچه‌ها از ساقه) باشد. با بیل خود خاک اطراف ریشه را نرم کنید تا دیگر اطراف ریشه‌ی گیاه سفت نباشد.

3. در داخل گودال خاک را کپه کنید تا جایی که نوک آن هم سطح زمین شود.اگر درختی می‌کارید که نیاز به یک پشتیبان دارد، ستون چوبی در خاک قرار دهید.درخت یا درختچه را بالای کپه داخل گودال طوری قرار دهید که ریشه‌ها به صورت آبشاری در اطراف آن قرار بگیرد. اگر نیاز است ریشه ها را به آرامی با دست خود باز کنید و خاک را اضافه یا کم کنید تا جایی که بالای ریشه هم سطح زمین باشد.

4. تا نیمه‌ی گودال را خاک ریخته و به آرامی با پاهای خود آن را فشار دهید تا حباب های هوا از بین بروند.اطمینان بیابید درخت یا درختچه صاف ایستاده است. سپس تا جایی که خاک اشباع شود و حباب های هوایی باقی نماند به آن آب بدهید.گودال را کاملاً با خاک پر کنید. با خاک‌های اضافی یک آبراه در اطراف ریشه ایجاد کنید و دوباره به آن آب بدهید.

5. در سال اول بعد از کاشت، خاک را مرطوب نگه‌دارید. برای نگهداری رطوبت روی خاک کود گیاهی بریزید، اما حدود 15 سانتی‌متر اطراف ساقه را خالی بگذارید. مکرراً آن را چک کنید. اگر برگ‌های زرد دیدید یا حس کردید خاک خشک شده است سریعاً به آن آب بدهید.

 

نکات و هشدارها

اگر نمی خواهید یک درختچه کوچک را در یک فضای محدود بکارید، از بهبود خاک درون گودال خودداری کنید. خاک خوب ریشه را تشویق می‌کند به جای آنکه تا جای نیاز رشد کند، خود را در یک فضای کوچک محدود کند، در نتیجه گیاه شما ضعیف خواهد شد. گیاهانی را انتخاب کنید که به صورت طبیعی در منطقه شما رشد می کنند.

آبیاری عمیق و کامل کلید داشتن درخت و درختچه‌ی سالم است. اطراف ریشه‌ی درخت را در طول هفته حداقل 2 سانتی‌متر آب بدهید.  ( ریشه‌ی گیاهان چوبی معمولاً به اندازه‌ی ارتفاع شاخه‌ها رشد می‌کند.)از روش گیاه ریشه باز تنها برای درختانی که در زمستان برگشان می‌ریزد و درختچه‌هایی با اندازه‌ی استاندارد که در گلخانه‌ها فروخته می‌شوند، استفاده کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040