۱۲ خرداد ۱۳۹۵

ترفندهای جستجو در وب که همه باید بدانند

۱۲ خرداد ۱۳۹۵ 1834 بازدیدکننده 0 نظر
ترفندهای جستجو در وب که همه باید بدانند در این مقاله می خوانید

برای جستجوی موفق و مؤثرتر در وب مهارت‌های پایه‌ای وجود دارد. شما باید برای یک جستجوی موفق و نتایج نامناسب کمتر این مهارت‌ها را یاد بگیرید. ...

ترفندهای جستجو در وب که همه باید بدانند

استفاده از علامت کوتیشن برای عبارات

ترفندهای جستجو در وب

زمانی که از علامت کوتیشن در دو سمت عبارت خود استفاده کنید در واقع به موتور جستجو می‌گویید تنها صفحاتی را بیاورد که دقیقاً شامل همان عبارتی که شما تایپ کرده‌اید و با همان ترتیب باشد. مثلاً " گربه‌های مو بلند "

 

استفاده از گوگل برای جستجو در یک سایت

ترفندهای جستجو در وب

اگر تلاش کرده‌اید تا چیزی را در یک سایت خاص پیدا کنید و موفق نشدید مطمئن باشید شما تنها نیستید. ازآنجایی‌که بیشتر موتورهای جستجو در سایت‌ها زیاد خوب کار نمی‌کنند می‌توانید از سرچ گوگل در سایت استفاده کنید. این روش برای پیدا کردن نتیجه‌ی دلخواه در زمانی کم عالی است. به‌سادگی از این دستور برای سرچ یک سایت از طریق گوگل می‌توانید استفاده کنید: لغت "site"، سپس یک دونقطه، سپس url سایت موردنظر و در نهایت چیزی که می‌خواهید پیدا کنید. مثلاً:

 

site:wikipedia.com "Iranian artists"

 

پیدا کردن لغات در یک آدرس وب

ترفندهای جستجو در وب

شما می‌توانید با استفاده از فرمان inurl در گوگل آدرس‌های وب‌سایت‌ها را جستجو کنید. برای مثال اگر می‌خواهید سایت‌هایی را پیدا کنید که در آدرس URL خود دارای لغت " IRAN" باشند تنها کافی است در نوار جستجوی گوگل این عبارت را بنویسید:

 

inurl:IRAN

نتیجه‌ی جستجوی شما شامل وب‌سایت‌هایی است که این لغت را در URL خود داشته باشند.

 

استفاده از پایه‌های ریاضی برای محدودتر کردن نتایج

ترفندهای جستجو در وب

ترفند کارآمد دیگری که برای رسیدن به نتایج مؤثرتر و کوتاه‌تر مورداستفاده قرار می‌گیرد محدودتر کردن نتایج جستجو است. ریاضی می‌تواند به شما کمک زیادی کند. به این روش جستجوی بولین می‌گویند و یکی از قواعد راهنما برای موتورهای جستجو در پیدا کردن نتایج است. برای مثال شما به دنبال Tom Ford می‌گردید اما نتایج بسیاری مربوط به موتورهای Ford Motors هستند. به‌راحتی با کمک روش زیر تنها نتایج دلخواه خود را دریافت کنید:

 

"tom ford" –motors

حالا نتایج آمده بدون موتورها هستند.

 

محدود کردن جستجو به یک دامنه‌ی خاص

ترفندهای جستجو در وب

اگر می‌خواهید جستجوی شما تنها محدود به دامنه‌های خاصی باشد، مثلاً .edu, .org, .gov و ... می‌توانید از دستور site: استفاده کنید. این روش در بیشتر موتورهای جستجوی مشهور کار می‌کند و راهی عالی برای محدود کردن نتایج در یک سطح خاص می‌باشد. مثلاً اگر می‌خواهید تنها سایت‌های دولتی را بگردید تایپ کنید:

 

site:.gov "عبارت مورد جستجو"

 

بیش از یک موتور جستجو استفاده کنید

ترفندهای جستجو در وب

هر موتور جستجویی نتایج متفاوتی را برمی‌گرداند. بعلاوه موتور جستجوهای زیادی وجود دارد که روی موارد خاصی تمرکز دارند، مثلاً بازی، کتاب، وبلاگ ... هرچه با یک موتور جستجو راحت‌تر باشید نتایج موفق‌تری را پیدا خواهید کرد.

 

پیدا کردن یک لغت در یک صفحه‌ی وب

ترفندهای جستجو در وب

به دنبال یک موضوع خاص در یک مطلب می‌گردید، مثلاً نام یک فرد، نام یک تجارت و یا اصطلاحات خاص دیگر. شما می‌توانید از یک میانبر ساده برای پیدا کردن لغت موردنظر خود در یک صفحه‌ی وب کمک بگیرید، این ترفند در هر مرورگری کار خواهد کرد.

کافی است این کار را انجام دهید:

CTRL +F را فشار دهید و سپس عبارت موردنظر خود را در فیلد جستجوی پدیدار شده در انتهای صفحه‌ی مرورگر تایپ کنید. به همین سادگی، شما می‌توانید این ترفند را در هر مرورگر و برای هر وب‌سایتی استفاده کنید.

 

گستردش دادن نت با جستجو با کاراکترها

ترفندهای جستجو در وب

شما می‌توانید از کاراکترهای wildcard استفاده کنید تا نتایج را گسترش دهید. این کاراکترها شامل *, #, and ?, ها هستند و ستاره مشهورترین آن‌هاست. برای مثال اگر به دنبال سایتی درباره‌ی حمل‌ونقل یا trucking هستید لغت truck* را جستجو کنید. با این کار تمام صفحه‌هایی که دارای لغت‌های trucks، trucking، truck enthusiasts  ( علاقه‌مندان به حمل‌ونقل)، trucking industry ( صنعت حمل‌ونقل ) هستند در نتایج آورده خواهند شد.

 

خاص باشید

ترفندهای جستجو در وب

هرچه جستجوی شما در وب از ابتدا محدودتر باشد نتایج موفق‌تری خواهید داشت. برای مثال اگر تنها عبارت coffee را سرچ کنید نتایج بیشتری از استفاده‌ی شما آورده خواهد شد. بااین‌وجود اگر شما سرچ خود را محدودتر کنید، مثلاً "roasted Arabica coffee in Michigan"، موفق‌تر خواهید بود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040