۲۱ اسفند ۱۳۹۳

روش فشرده‌سازی (زیپ کردن) فایل در ویندوز

۲۱ اسفند ۱۳۹۳ 6424 بازدیدکننده 0 نظر
روش فشرده‌سازی (زیپ کردن) فایل در ویندوز در این مقاله می خوانید

زیپ کردن یک فایل، عملاً اطلاعات آن فایل یا فولدر را گرفته و آن را فشرده‌سازی می‌کند. این کار باعث می‌شود که انتقال آن فایل یا فولدر راحت‌تر باشد. ...

روش فشرده‌سازی (زیپ کردن) فایل در ویندوز

باوجوداینکه برنامه‌های خیلی زیادی برای فشرده‌سازی اطلاعات وجود دارد، این توانایی در خود سیستم‌عامل ویندوز نیز  وجود دارد.

 

فشرده‌سازی فایل‌ها توسط ویندوز:

 فشرده‌سازی فایل در ویندوز

1. یک فایل یا فولدر را برای فشرده‌سازی (زیپ کردن) انتخاب کنید. فایل یا فولدری که می‌خواهید زیپ کنید را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک راست کنید تا منوی متنی ظاهر شود.

به‌منظور فشرده‌سازی بیش از یک فایل یا فولدر، کلید کنترل (Ctrl) صفحه‌کلید را پایین نگه‌داشته و بر روی هرکدام از آن‌ها کلیک کنید. البته برای این کار، لازم است که فایل‌ها و فولدرها، در یک فولدر باشند. سپس بر روی یکی از آن‌ها کلیک راست انجام بدهید.

2. گزینه Send to را از منوی بازشده انتخاب کنید. پس از  کلیک کردن بر روی این گزینه، یک منوی دیگر باز خواهد شد.

 

فشرده‌سازی فایل در ویندوز

 3. فایل یا فولدر را فشرده‌سازی کنید. از منوی Send to، گزینه Compressed (zipped) folder را انتخاب کنید. با این کار، یک آیکون کوچک در همان فولدر و با همان نام فایل یا فولدر، ظاهر خواهد شد، ولی یک علامت زیپ بر روی آن آیکون خواهد بود. این به این معنی است که فایل یا فولدر زیپ (فشرده‌سازی) شده و آماده استفاده است.

اگر دوست دارید که یک فولدر یا فایل دیگر را به فایل فشرده‌سازی شده خود اضافه کنید، تنها کافی است که آن فایل یا فولدر را انتخاب کرده و بر روی آیکون زیپ بیندازید. با رها کردن کلیک موس، آن فایل/فولدر به فولدر زیپ شده اضافه خواهند شد.

 

فشرده‌سازی یک فایل/فولدر در ویندوز به‌وسیله 7-Zip

1. بررسی کنید که ویندوز شما، 32 یا 64 بیتی است. قبل از دانلود و نصب برنامه 7-Zip لازم است که نسخه ویندوز خود را مشخص کنید. برای دیدن این اطلاعات، به شیوه زیر عمل کنید:

برای ویندوز 8، یک فولدر را بازکنید. در قسمت سمت چپ، عبارت This PC را از لیست مشخص کرده و بر روی آن کلیک راست کنید. از منوی بازشده، گزینه Properties را انتخاب کنید. یک پنجره جدید باز می‌شود که در بخش System و در قسمت سمت راست System type ، کلمه 32 یا 64 نوشته‌شده است. این را به خاطر بسپارید.

 

فشرده‌سازی فایل در ویندوز

برای ویندوز 7، بر روی Start کلیک کرده و سپس روی Computer کلیک راست کنید. گزینه Properties را انتخاب کنید. یک پنجره جدید باز  می‌شود. زیر بخش System و در قسمت سمت راست System Type، کلمه 32 یا 64 نوشته‌شده است. این را برای بخش بعد به خاطر بسپارید.

 

2. برنامه 7-Zip را دانلود کرده و نصب کنید. یک مرورگر اینترنتی (فایرفاکس، کروم، اینترنت اکسپلورر) در کامپیوتر خود را بازکرده و به صفحه دانلود برنامه 7-Zip بروید. دو گزینه متفاوت دانلود در انتخاب شما قرار دارد: 32 بیت و 64 بیت.

 

فشرده‌سازی فایل در ویندوز

اگر ویندوز شما 32 بیتی است، گزینه 32 بیت (X86) و اگر 64 بیتی است، گزینه 64 بیت (x64) برای شما است. برحسب نسخه ویندوز خود، روی لینک آبی‌رنگ دانلود در سمت راست .msi کلیک کرده و دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید تا این نرم‌افزار روی کامپیوتر شما نصب شود.  

3. یک فایل یا فولدر را برای فشرده‌سازی انتخاب کنید. فایل یا فولدری که می‌خواهید فشرده‌سازی کنید را انتخاب کرده و روی آن کلیک راست کنید. یک منو باز می‌شود.

اگر می‌خواهید بیش از یک فایل یا فولدر را فشرده‌سازی کنید، کلید Ctrl در صفحه‌کلید خود را پایین نگه‌داشته و بر روی آن‌ها کلیک کنید و درنهایت پس از رها کردن کلید کنترل، روی آن‌ها کلیک راست انجام بدهید. فقط در نظر داشته باشید که برای اینکه بتوانید این کار را انجام بدهید، لازم است که فایل‌ها و فولدرها در یک فولدر وجود داشته باشند.

 

فشرده‌سازی فایل در ویندوز

7-Zip را انتخاب کنید. یک منوی دیگر ظاهر می‌شود.

 

فشرده‌سازی فایل در ویندوز

فایل یا فولدر را زیپ کنید. از منوی جدید بازشده، گزینه ".7zافزودن به ..." (در صورت فارسی بودن ویندوز شما نوشته‌های منوی 7-Zip فارسی است) که ... اسم فایل یا فولدر شما است را انتخاب کنید. یک آیکون جدید در همان پنجره با همان نام فایل یا فولدر ظاهر خواهد شد. این به این معنی است که فایل یا فولدر شما فشرده‌سازی شده و آماده استفاده است.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040