۷ آبان ۱۳۹۴

چگونه مدیر موفق تری باشیم

۷ آبان ۱۳۹۴ 1759 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه مدیر موفق تری باشیم در این مقاله می خوانید

به نکات زیر توجه کنید تا بتوانید رهبر موفق‌تری باشید. درباره‌ی روش‌هایی که می‌توانید این راهکارها را در زندگی خود اجرا نمایید کمی فکر کنید. ...

چگونه مدیر موفق تری باشیم

درباره‌ی سبک مدیریتی خود بیشتر یاد بگیرید

مدیریت موفق

درک سبک فعلی مدیریتتان ضروری است. نقاط قوت شما کدام اند؟ در کدام نقاط نیاز به بهبود دارید؟ آیا این قابلیت‌ها به مدیریت شما کمک کرده یا مانع آن هستند؟ زمانی که بررسی کردید کدام قابلیت‌ها و مهارت‌های شما نیاز به بهبود دارند می‌توانید به دنبال یافتن روش‌هایی برای بهتر شدن توانایی‌های مدیریتی خود بروید.

 

تشویق خلاقیت

مدیریت موفق

تحریک فکری یکی از نشانه‌های شیوه‌ی رهبری متفاوت است. کارمندان شما باید تشویق شوند تا از خود خلاقیت نشان دهند. رهبران تأثیرگذار باید همواره در کنار حمایت کافی، چالش‌های جدیدی در راه کارمندان خود قرار دهند تا به این هدف دست یابند.  یک‌راه برای پرورش خلاقیت پیشنهاد چالش‌های جدید به اعضای گروه است، البته باید مطمئن شوید این مشکل با درک کافی از استعدادهای فرد است.  هدف تمرین این است که محدودیت‌های مقابل افراد زیاد شود اما آن‌ها از دیدن این موانع در راه هدف خود ناامید نشوند.  

 

مانند یک مدل برای آن‌ها باشید

مدیریت موفق

تأثیر ایده آل یکی دیگر از چهار جزء کلیدی رهبری موفق است. مدیران موفق رفتار و شخصیتی که می‌خواهند کارمندان خود به آن تشویق کنند را باید نمونه‌سازی کنند. اعضای گروه مدیر موفق را تحسین کرده و تلاش می‌کنند تا این رفتارها را شبیه‌سازی کنند. اگر می‌خواهید مدیر بهتری باشید تلاش کنید قابلیت‌هایی را شبیه‌سازی کنید که می‌خواهید آن را در اعضای تیم خود ببینید.

 

پرشور باشید

مدیریت موفق

آیا شما از فردی که حقیقتاً به اهداف گروه اهمیت ندهد پیروی خواهید کرد؟ مسلماً خیر. رهبران موفق تنها روی اینکه اعضای گروه کارها را به پایان برسانند تمرکز نمی‌کنند. آن‌ها برای پروژه‌ای که انجام می‌دهند شور و علاقه‌ی واقعی دارند. بگذارید اعضای گروه بدانند شما به پیشرفتشان اهمیت می‌دهید.

 

با آن‌ها صحبت داشته و به حرف‌هایشان گوش دهید

مدیریت موفق

یکی از مشخصه‌های مهم دیگر رهبری موفق تمرکز روی مکالمه‌ی فردبه‌فرد با اعضای گروه است. رهبران خوب باید نسبت به اعضای تیم خود دلسوز بوده و سعی کنند با آن‌ها ارتباط کلامی و غیرکلامی برقرار کنند.

 

نگرشی مثبت داشته باشید

مدیریت موفق

رهبران موفق نگرشی مثبت دارند که منبعی برای الهام بخشی به اعضای گروه است. اگر رهبران گروه ناامید و بی‌تفاوت به نظر برسند اعضای گروه نیز منبعی برای الهام نداشته و بی‌انگیزه می‌شوند. حتی اگر اوضاع بد به نظر برسد و اعضای تیم شما دلسرد شوند سعی کنید شما مثبت اندیش بمانید.

 

افراد دیگر را تشویق به همکاری کنید

مدیریت موفق

بگذارید اعضای تیم بدانند از ایده‌هایشان استقبال خواهید کرد. مدیرانی که همواره اعضای گروه را تشویق به مشارکت در کارها می‌کنند اغلب مدیران دمکراتیک یا مشارکتی نامیده می‌شوند. زمانی که آن‌ها تصمیم نهایی را بر مبنای تمام نظرات داده‌شده می‌گیرند این تشویقی برای اعضای گروه است تا نقش فعالی در بیان ایده‌ها و نظرات خود داشته باشند.

 

به کارکنان خود انگیزه بدهید

مدیریت موفق

مدیران موفق همواره کارکنان خود را تشویق کرده و به آن‌ها انگیزه‌ی لازم برای کار را می‌دهند. البته الهام‌بخش بودن همیشه ساده نیست.  خوشبختانه نیازی نیست سخنرانی‌هایی الهام‌بخش داشته باشید تا اعضای تیم را به هیجان‌آورید. برخی ایده‌ها برای رهبری موفق این است که درباره‌ی اهداف و ایده‌های شور و اشتیاق نشان دهید، کمک کنید کارکنان حس کنند جزئی از فرآیند پیشرفت هستند، آن‌ها را بشناسید و برای پیشرفت‌ها و دستاوردهایشان آن‌ها را تحسین کرده و پاداش دهید.

 

تشویق کنید و پاداش بدهید

یک رهبر خوب می‌داند شناخت مؤثر و تشویق کارکنان یکی از بهترین راه‌ها برای کمک به احساس قدردانی و شادی در کارمندان است. تعجبی ندارد که افراد شاد کارایی بهتری در محل کار خواهند داشت. رهبران با پیشنهاد کمک به کارمندان، برداشتن موانع رسیدن به موفقیت و قدردانی از تلاش‌ها می‌توانند باعث شوند کارمندانشان شادتر باشند.

 

چیزهای جدید را امتحان کنید

مدیریت موفق

چه کسی می‌گوید رهبری یک رابطه‌ی یک‌طرفه است؟ همزمان با تلاش برای به حد عالی رساندن مهارت‌های مدیریتی خود فراموش نکنید به انتقادات و پیشنهادات کارمندان خود به‌عنوان منبعی الهام‌بخش نگاه کنید. به مواردی دقت کنید که در گذشته مؤثر بوده‌اند و همیشه به دنبال راه‌هایی برای الهام بخشی، ایجاد انگیزه و تشویق اعضای گروه باشید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040