۲۴ آذر ۱۳۹۳

چگونه یک رزومه کاری قوی و به‌روز ایجاد کنیم؟

۲۴ آذر ۱۳۹۳ 2930 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه یک رزومه کاری قوی و به‌روز ایجاد کنیم؟ در این مقاله می خوانید

در شرایط کاری حال حاضر عدم وجود امنیت شغلی و وجود فرصت‌های کاری غیرمنتظره، یک وضعیت پیچیده ایجاد کرده است. بنابراین باید همیشه رزومه ای آماده و به روز برای خود داشته باشید.  ...

چگونه یک رزومه کاری قوی و به‌روز ایجاد کنیم؟

 

شما باید رزومه کاری خود را سالی یک بار به‌روزرسانی کنید. این کار به شما کمک می‌کند که موفقیت‌های جدید شغلی خود را به آن اضافه کرده و همیشه آن‌ها را در ذهن داشته باشید. حتی اگر شما در حال حاضر به دنبال کار نیستید، به‌روزرسانی رزومه می‌تواند برای بازبینی‌های سالیانه و افزایش حقوق مؤثر باشد. 

 

بررسی نمونه‌ی رزومه‌های افراد دیگر قبل از به‌روزرسانی رزومه خودتان، می‌تواند کمک زیادی به شما کند. زیرا زمانی که شما به رزومه کاری افراد دیگر نگاه می‌کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که باید در مورد تجربیات و زمینه کاری خود از چه مواردی در رزومه‌تان استفاده کنید و سلیقه شخصی خود را به چه شکل به کار بگیرید. بهتر است رزومه کاری افرادی که در همان زمینه شما فعالیت می‌کنند را بررسی کنید، ولی اگر دسترسی به این موارد نداشتید، باز هم لازم است که رزومه افراد دیگر را مورد مطالعه قرار دهید.

تعداد زیادی از سایت‌های اینترنتی، رزومه‌های پیش‌فرض را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند، ولی اگر شما یک سایت جستجوی کار را می‌شناسید که به استفاده‌کنندگان اجازه بارگذاری رزومه خودشان را می‌دهد، در آن سایت هم جستجو کنید. ببینید که چه چیزی می‌توانید پیدا کنید.

 

به خاطر داشته باشید که آن‌ها تنها یک نگاه کوتاه می‌اندازند

ایجاد رز.مه کاری

 

زمانی که رزومه افراد دیگر را بررسی می‌کنید، تنها برای چند ثانیه به هر کدام از آن‌ها نگاه بیندازید، و سپس نگاه خودتان را از آن بردارید. یک مطالعه نشان می‌دهد که افراد استخدام‌کننده، قبل از اینکه بخواهند تصمیم بگیرند که یک رزومه را نگه داشته و یا دور بیندازند، فقط حدود شش ثانیه برای بررسی آن زمان می‌گذارند. 

از آنجا که افراد استخدام‌کننده و یا مدیران استخدامی نگاه خیلی مختصری به رزومه‌ها می‌اندازند، نکته کار در این است که ببینید چه مواردی اهمیت داشته و سپس برای برجسته کردن آن‌ها در رزومه کاری خود زمان بگذارید. ولی این کار را باید چگونه انجام دهید؟

 

هر چیزی که اهمیت دارد را برجسته کنید

ایجاد رز.مه کاری

 

سعی کنید که مسئله را از دید فرد استخدام‌کننده و یا مدیر منابع انسانی که ممکن است رزومه شما را نگاه کند بررسی کنید. از خودتان بپرسید:

خارق‌العاده‌ترین موردی که در مورد رشته کاری و یا تجربیات شخصی شما در رزومه‌تان وجود دارد چه چیزی است: اسم شرکت‌هایی که در آن‌ها کارکرده بودید؟ عنوان شغلی؟ مدت زمان اشتغال؟ پیشرفت شغلی در سازمان؟

اگر برای شش ثانیه به رزومه کاری خود نگاه کنید، چه چیز دیگری به چشم شما می‌آید؟ در اغلب موارد، جواب عددها است، صرفاً به این دلیل که آن‌ها در میان حروف مشخص هستند. "مثلاً فروش سایت اینترنتی تحت مدیریت من 80% افزایش داشت" یا "من یک حساب 2 میلیارد تومانی را مدیریت می‌کردم".

به چه دلیل و چگونه رزومه من از رزومه رقبا متفاوت است؟ مدیران استخدام‌کننده معمولاً به یک‌دسته رزومه نگاه کرده و فقط چند عدد از آن‌ها را انتخاب می‌کنند. به عبارت دیگر رقابت شما با همه افراد جهان نیست، بلکه با افراد موجود در آن دسته است. چه کار دیگری می‌توانید انجام دهید تا جذابیت رزومه شما از نمونه‌های دیگر بیشتر باشد؟

 

زمانی که شما متوجه شدید که چه مواردی باید برجسته شود، مجدداً به آن رزومه‌های نمونه بازگشته و ببینید که چه مواردی در آن‌ها برجسته است و به چه دلیل. آیا به خاطر فونت متفاوت است، و یا به خاطر پررنگ بودن آن‌ها، و یا به این دلیل که اندازه آن‌ها بزرگ‌تر است؟ 

همچنین ببینید که چه مواردی مؤثر نیست. بهتر است که از تعداد زیادی فونت در رزومه خود استفاده نکرده و تعداد آن‌ها را به دو عدد محدود کنید. همچنین در صورتی که یک طراح نیستید، بهتر است زیاد از رنگ استفاده نکنید. محدودیت‌های خودتان را بشناسید. درصورتی‌که سلیقه شما برای طراحی و قالب‌بندی خوب نیست، از یک الگوی رزومه استفاده کرده و از آن منحرف نشوید.

 

سالی یک بار یک رزومه پایه ایجاد کنید

نوشتن رزومه کاری

 

دلیل ندارد که فقط یک رزومه داشته باشید، بلکه می‌توانید یک رزومه پایه برای خودتان ایجاد کنید. رزومه پایه، رزومه‌ای است که شما به عنوان مرجع برای ساخت رزومه‌های دیگری که برای آگهی‌ها استخدام می‌فرستید، از آن استفاده می‌کنید.

رزومه خود را به شکلی به‌روزرسانی کنید که نه تنها اطلاعات جدید در مورد خودتان و شغلتان را در خود داشته باشد، بلکه شامل اطلاعاتی شود که در صورت عدم تغییر، رزومه شما را قدیمی نشان می‌دهد. در صورت نیاز فونت و قالب‌بندی رزومه خود را تغییر دهید تا آن را تازه نشان دهید. کلماتی که ممکن است شما را یک فرد خودخواه و یا مغرور و یا طرفدار تبعیض جنسیتی نشان دهد را از رزومه خود پاک‌کنید. به‌طورکلی، آن را بر اساس بهترین راهکارهای سال (ممکن است هر سال راهکارهای جدیدی ارائه شود)، چیزی که شما از بررسی رزومه کاری افراد دیگر یاد گرفتید، و آخرین اطلاعات مربوط به خودتان به‌روزرسانی کنید.

تکمیل کردن رزومه پایه ممکن است چندین روز وقت شما را بگیرد. داشتن یک رزومه پایه بسیار تمیز که زمان زیادی را برای مرتب کردن آن صرف کرده‌اید، باعث می‌شود که با سرعت بیشتری بتوانید نسخه‌های کاری از آن بسازید. لازم است که نظر حداقل یکی از دوستان، همکاران، و یا یک رزومه نویس حرفه‌ای را در مورد رزومه کاری خود بپرسید. چشمان شما نباید تنها چشمانی باشند که آن را دیده‌اند.

 

ساخت نمونه‌ها

نوشتن رزومه کاری

 

ساخت یک نمونه کاری از روزمه اصلی شما احتمالاً خیلی طول نخواهد کشید. نکته کار این است که جای یکسری از آیتم‌ها را عوض کرده، زبان رزومه را بر اساس سِمت شغلی مورد نظر تغییر داده، و موارد غیر مربوط را حذف کنید. 

بیایید فرض کنیم که شما برای یک شغل روزمه آماده می‌کنید، و در توضیحات آن شغل، بر روی تجربه مالی تأکید زیادی شده است. شاید شما یکی دو مورد از تجربیات حسابداری خود را در قسمتی از رزومه پایه خود آورده‌اید. باید آن موارد را برجسته کرده و به بالای لیست منتقل کنید. به آن قسمت نگاه کنید تا ببینید که آیا آن دو مورد، برجسته هستند یا خیر، و در صورتی که این‌طور نیست، ببینید که چه کارهایی می‌توانید برای برجسته‌تر شدن آن‌ها انجام دهید.

این نوع دست‌کاری تفاوت زیادی ایجاد می‌کند و انجام آن‌ها بیشتر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

شما باید برای همه موقعیت‌های شغلی، یک رزومه مناسب آن ایجاد کنید. حتی در صورتی که اطلاعات اصلی در این رزومه‌ها با هم برابر باشد، خیلی مهم است که زبان رزومه شما، با زبان و موارد برجسته آگهی شغلی ارائه‌شده همخوانی داشته باشد. دروغ نگویید، ولی مواردی که از همه مربوط تر است را جلوی چشم مدیر استخدام‌کننده قرار دهید. 

 

برش، برش، برش

روش نوشتن رزومه کاری

 

باز هم لازم به ذکر است که بسته به زمینه کاری، تجربیات شخصی، و آگهی شغلی ارائه‌شده، شما باید مواردی که اهمیت ندارد را حذف کنید.

اگر شما برای یک سمت برنامه‌نویسی رزومه آماده می‌کنید، و اولین کار شما یک دستیار اجرایی بود، ولی پس از آن سه شغل برنامه‌نویسی با تجربیات گسترده داشتید، لازم نیست که شغل دستیار اجرایی خود را در رزومه یادآوری کنید. اصلاً این کار را انجام ندهید! شما می‌توانید کاملاً آن را نادیده بگیرید. اگر تجربیات شما مربوط به شغل ارائه‌شده نیست، هیچ کس اهمیت نمی‌دهد که شما آن را انجام دادید.

بعضی از مواقع افراد می‌خواهند همه کارهایی که پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه انجام داده‌اند را وارد رزومه خود کنند تا نشان دهند که همیشه از زمان فارغ‌التحصیلی خود شاغل بوده‌اند. راه‌حل مسئله این است که صرفاً سال فارغ‌التحصیل شدن خود را در رزومه قید نکنید. به احتمال خیلی زیاد، نوشتن آن لازم نیست. علاوه بر این، سال فارغ‌التحصیل شدن شما یک راه راحت برای حدس زدن سن شما و در نتیجه تبعیض قایل شدن برعلیه شما براساس آن است. 

اگر موردی از رزومه شما با کار ارائه‌شده مرتبط نیست، آن را وارد نکنید.

استثناهایی در این مورد وجود دارد ولی آن‌ها مخصوص یکسری از مشاغل خاص هستند (به طور مثال مشاغل دولتی). در بسیاری از رشته‌ها، یک رزومه یک صفحه‌ای که موارد بااهمیت را نشان می‌دهد، بهتر بوده و ترجیح داده می‌شود.

 

صبر کنید!

نوشتن رزومه کاری

 

زمانی که رزومه کاری خود را دقیقاً همان طوری که می‌خواهید درست کردید و آماده ارسال آن هستید، آن را برای یک روز نگهدارید. این توصیه‌ای است که بسیاری از افراد در طی چندین سال به خودی خود یاد می‌گیرند.

به این دلیل که در صورتی که صبر کنید، می‌توانید رزومه خود را قبل از ارسال آن، با دیدی تازه بررسی کنید.

در صورتی که زمان آگهی شغلی در حالی به پایان رسیدن نیست، یک روز (و یا حداقل شش ساعت) دیر فرستادن رزومه، فرصت شما برای به دست آوردن شغل را به هیچ عنوان کاهش نمی‌دهد. ولی اگر این کار باعث شود که یک غلط املایی و یا ناهماهنگی در رزومه خود پیدا کنید که درغیراین‌صورت نمی‌توانستید، صبر کردن احتمالاً فرصت شما برای بدست آوردن آن کار را افزایش خواهد داد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040