۳۱ شهريور ۱۳۹۳

آیا شرایط کاری شما بی‌خطر است؟

۳۱ شهريور ۱۳۹۳ 2547 بازدیدکننده 1 نظر
آیا شرایط کاری شما بی‌خطر است؟ در این مقاله می خوانید

آیا می دانید کدام یک از شرایط کاری برای خانم های باردار خطرناک است؟ آیا می دانید شرایط ایمن کار کدامند؟ پاسخ این سوالات برای شما در این مقاله گردآوری شده است. ...

آیا شرایط کاری شما بی‌خطر است؟

برخی از کارها برای خانم‌های باردار، از کارهای دیگر بهتر هستند. سؤال‌های مهمی که باید از خودتان بپرسید در این مقاله آورده شده است 

خبر خوب: بسیاری از خانم‌ها، به شکلی موفقیت‌آمیز تا اول سه‌ماهة سوم (و در برخی از موارد، درست تا قبل از وضع حمل )، بدون این که خود، کودکشان، و شغلشان را در خطر قرار بدهند، می‌توانند به کار خود ادامه دهند. و به احتمال زیاد، شما هم در این دسته جای خواهید گرفت. 

با این حال، مشخص است که برخی از کارها برای خانم‌های باردار،  از کارهای دیگر  مطمئن‌تر و مناسب‌تر هستند.   می‌توان از بسیاری از مشکلات زمان کار، با پیش‌بینی‌های درست و تعدیل وظایف اجتناب کرد.  این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید، و با پزشکتان در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که چه چیزی برای شما بی‌خطر است:

 

فعالیت شدید فیزیکی

آیا کار شما نیاز به فعالیت شدید فیزیکی دارد؟ کارهایی که نیاز به بلند کردن اجسام سنگین، زمان‌های طولانی ایستادن، فعالیت بدنی، و اضافه‌کاری بیش از حد داشته باشد، ممکن است خطرات سقط‌جنین، زایمان زودرس، و زایمان نوزاد مرده را افزایش دهد. اگر هر کدام از وظایف بالا، بخشی از شرح کاری شما هستند، در مورد خطرات با پزشک خود صحبت کنید. و سپس، در صورت نیاز، با کارفرمای خود صحبت کنید، تا زمانی که از مرخصی زایمان بازمی‌گردید، شما را به یک موقعیت کمتر خسته‌کننده منتقل کند. 

 

کار با ماشین آلات سنگین و خطرناک

آیا با ماشین‌آلات سنگین و خطرناک کار می‌کنید؟ اگر شما یک شغل کارخانه‌ای یا تولیدی دارید که لازم است با ماشین‌آلات سنگین و خطرناک کار کنید، به خاطر امنیت خود و کودکتان، با رئیس خود صحبت کنید تا در دوران حاملگی، یک سمت دیگر به شما محول کند. 

 

تماس با مواد شیمیایی خطرناک

آیا شما با مواد شیمیایی خطرناک تماس دارید؟ اگر شما در جاهایی همانند کارخانه‌های ساخت تراشه کامپیوتری، کشتی‌سازی،  خشک‌شویی، استودیوی سفالگری، ماشین‌آلات چاپ، غرفه ضایعات، و یا کارخانه لاستیک (یا جاهای خطرناک دیگر ) کار می‌کنید، ممکن است با مواد شیمیایی همانند آرسنیک، منواکسیدکربن، سرب، و یا دیوکسین تماس حاصل کنید که نوزاد شما را در خطر قرار بدهند. با کارفرمای خود در مورد گزینه‌های انتقالی بی‌خطر صحبت کنید. در صورت نیاز، مطمئن شوید که شرکت استخدام‌کننده شما، اقدامات لازم برای حفظ ایمنی شما را انجام داده باشد.

 

شرایط کار در بارداری

کار در وضعیت نشسته

آیا زمان زیادی را به صورت نشسته می‌گذرانید؟ هر کسی که کار پشت میزی دارد، با دردهای خشکی گردن، خستگی چشم، درد مچ، و سردردها آشنا است، و همه این‌ها مواردی است که می‌تواند احساس ناراحتی را بیش از پیش برای یک زن حامله به وجود بیاورد. البته این‌ها صدمه‌ای به کودک نمی‌زند، ولی باعث خسته‌تر شدن بدن پردرد شما می‌شود. اگر شما زمان زیادی را پشت میز می‌گذرانید، حتماً هرازچندگاهی بایستید و کمی حرکات کششی انجام دهید و قدم بزنید. زمانی که پشت میز نشسته‌اید، دست‌ها، گردن، و شانه‌های خود را بکشید و پاهای خود را بلند کنید تا میزان خستگی و تورم بدن خود را کاهش دهید (اگر رئیس شما از ورجه وورجه کردن شما پشت میزتان خوشش نمی‌آید، می‌توانید پای خود را روی یک جعبه کوچک استراحت بدهید)، ستون فقرات خود را به وسیله یک بالشتک حمایت کنید و از تمام وسایل ارگونومیکی که شرکت در اختیار شما قرار می‌دهد استفاده کنید. اگر شما آن وسایل را ندارید، از مسئول خود بپرسید که آیا امکان دارد که آن وسایل را خودتان خریداری کرده و سپس بازپرداخت شوید.

 

کار طولانی مدت با کامپیوتر

امنیت کامپیوتری چطور ؟ خوشبختانه، مانیتورهای کامپیوتر که میزان خیلی کمی از تشعشعات را ساطع می‌کنند، برخلاف باوری که در گذشته وجود داشت، برای خانم‌های باردار خطرناک نیستند. لپ‌تاپ‌ها هم به همین ترتیب (البته در صورتی که از لپ‌تاپ‌ها درحالی‌که مستقیماً به برق وصل شده‌اند استفاده می‌کنید، بهتر است آن را مستقیماً بر روی پا و یا شکم خود قرار ندهید و از یک صفحه‌کلید خارجی استفاده کنید ). مسئله نگران‌کننده‌تر دیگر، درد مربوط به دست، انگشت، و مچ است که به علت تایپ بیش از حد ایجاد می‌شود .  اگر تیر کشیدن‌های سندرم تونل کارپ خود را احساس می‌کنید، به آرامی تایپ کنید و مطمئن شوید که مچ‌های شما صاف بوده و دست‌های شما پایین‌تر از آرنجتان قرار داشته باشد. همچنین می‌توانید زمان تایپ کردن، آتل مچ استفاده کنید. برای دریافت توصیه‌های بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. 

 

شرایط کار در بارداری

 

کار در بخش های بهداشت و درمان

آیا شما یک کارمند بهداشت و درمان هستید؟ پزشکان، پرستاران، و تکنسین‌های پزشکی، سلامتی و امنیت خود را هر روز در خطر قرار می‌دهند: این بخشی از شغل آن‌ها است و برخی از مواقع برای نجات زندگی مردم لازم است . ولی ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی که باردار هستند، باید اقدامات امنیتی بیشتری انجام دهند، همانند اجتناب از تماس با داروهای مبارزه با سرطان همانند عوامل آلکیله کننده، گازهای بی‌هوشی زائد، مواد شیمیایی که برای ضدعفونی کردن تجهیزات استفاده می‌شود، تشعشع، و عفونت‌های همانندهپاتیت B و HIV. اگر شما با دوز پایین اشعه X تشخیصی کار می‌کنید، نیازی نیست که نگران این باشید که تحت تأثیر سطوح خطرناک تشعشع قرار بگیرید. ولی اگر با تشعشع دوز بالا کار می‌کنید، یک وسیله مخصوص که میزان تماس روزانه را ثبت می‌کند بپوشید تا مطمئن شوید که سطوح تشعشع از چیزی که امن تلقی می‌شود بیشتر نشود. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040