۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه ماکس پلانک

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 3739 بازدیدکننده 2 نظر
زندگی نامه ماکس پلانک در این مقاله می خوانید

ماکس کارل ارنست لودویگ پلانک  در 23 آوریل 1858 در شهر کیل آلمان متولد شد. این فیزیکدان آلمانی مشارکت‌های زیادی در فیزیک نظری داشته است. ...

زندگی نامه ماکس پلانک

مقدمه

ماکس کارل ارنست لودویگ پلانک  در 23 آوریل 1858 در شهر کیل آلمان متولد شد. این فیزیکدان آلمانی مشارکت‌های زیادی در فیزیک نظری داشته است اما شهرت اصلی او به دلیل پایه‌گذاری نظریه‌ی کوانتوم است. این نظریه‌، درک ما از اتم و فرایندهای زیراتمی را کاملاً تغییر داد، درست مانند نظریه‌ی نسبیت آلبرت انیشتین که درک ما از فضا و زمان را تغییر داد. این دو نفر با یکدیگر نظریه‌های پایه‌ی قرن 20 را ایجاد کردند. پلانک برنده‌ی جایزه‌ی نوبل فیزیک در سال 1918 شد.

 

تولد و اوایل زندگی

پلانک در یک خانواده‌ی بزرگ متولد شد و در فرهنگی رشد یافت که بسیار به تحصیلات، صداقت، عدالت و بخشندگی اهمیت می‌داد.
این ارزش‌ها به او در کودکی آموزش داده شد و به سرعت تبدیل به ارزش‌هایی شد که او در سراسر عمر آن‌ها را گرامی داشت و او
نهایت احترام را به نهادهای دولتی و کلیسا نشان می‌داد. او دبستان خود را در شهر کیل گذراند. او در مدرسه خوب عمل می‌کرد اما خیلی درخشان و بااستعداد نبود و اغلب بین شاگرد سوم  و هشتم در کلاسش بود.

شاید بهترین توانایی او موسیقی بود و او تقریباً هر سال برای تعلیمات مذهبی و رفتار خوب از مدرسه جایزه دریافت می‌کرد. با نزدیک شدن به پایان دوران مدرسه، معلمان علاقه‌ی او به فیزیک و ریاضیات را زیاد کردند و او تحت تأثیر طبیعت مطلق قوانین پایستگی انرژی در فیزیک قرار گرفت.

 

علاقه به فیزیک

پلانک درباره اینکه چرا فیزیک را انتخاب کرده است این‌گونه گفت:

" دنیای بیرون چیزی مستقل از بشریت است، چیزی مطلق، و تلاش و تحقیق برای پیدا کردن قوانینی که سبب این مطلق بودن شده‌اند خود را برای من به عنوان مهم‌ترین پیگیری باارزش علمی در زندگی نشان داده است "

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

 

ماکس پلانک

پلانک به عنوان استاد فیزیک نظری در دانشگاه برلین منصوب شد. در برلین پلانک درخشان‌ترین کارهای خود را انجام داد و سخنرانی‌های فوق‌العاده ای داشت. او به مطالعه‌ی ترمودینامیک پرداخت، به خصوص آزمایش توزیع انرژی با توجه به طول موج. با ترکیب فرمول‌های رایلی و وین، پلانک یک فرمول جدید که امروزه با نام فرمول تابش پلانک شناخته می‌شود را معرفی کرد. در طی دو ماه،  پلانک یک کسر نظری کامل از فرمول خود که فیزیک کلاسیک را رها کرده و کوانتوم انرژی را معرفی کرده بود را ایجاد کرد .

 

کشف ثابت پلانک

در 14 دسامبر 1900 او توضیحات نظریه خود در رابطه با کوانتای انرژی را در یک جلسه‌ی انجمن فیزیک آلمان در برلین ارائه داد. او اعلام کرد که یک رابطه که بر اساس ایده‌ ای انقلابی است را استخراج کرده که در آن انرژی ساطع‌شده از یک رزونانس کننده، تنها می‌تواند مقادیر گسسته یا کوانتا داشته باشد. انرژی برای یک تشدیدکننده‌ی فرکانس وی، اچ وی می‌باشد. اچ یک ثابت جهانی است که امروزه ثابت پلانک نامیده می‌شود.

کشف ثابت پلانک او را قادر ساخت تا یک مجموعه‌ی جهانی جدید از واحدهای فیزیکی را تعریف کند ( مانند طول پلانک یا جرم پلانک) که تمام آن‌ها بر پایه‌ی ثابت‌های فیزیکی بنیادی هستند. کار پلانک بر روی نظریه‌ی کوانتوم، زمانی که شناخته شد، در سالنامه‌ی فیزیک به چاپ رسید. کارهای او در دو کتاب ترمودینامیک (Thermodynamik ) و نظریه‌ی تابش گرما (Theorie der Wärmestrahlung) خلاصه شده است.

 

ماکس پلانک

نه تنها این کار بزرگ‌ترین کار پلانک بود، بلکه نقطه‌ی عطفی در تاریخ فیزیک به شمار می‌آید. اهمیت این اکتشاف با تأثیر گسترده‌اش بر فیزیک کلاسیک، در ابتدا زیاد مورد قدردانی قرار نگرفت. اگرچه به تدریج، مدارک و شواهد برای درست بودن آن غیرقابل‌انکار شد و این تئوری توانست تفاوت‌های زیادی که بین پدیده‌های مشاهده شده و تئوری به نزدیک می رسید را توجیه کند.

پلانک همچنین در علوم یک فیلسوف بود. در زندگی‌نامه‌ی علمی و مقالات دیگرش، او قانون پلانک را اظهار کرده است که به با این مضمون می‌باشد :

"یک حقیقت علمی جدید با قانع کردن دشمنانش و مجبور کردن آن‌ها به دیدن حقیقت پیروز نمی‌شود بلکه به این دلیل پیروز می‌شود که دشمنانش در نهایت از بین رفته و نسل جدیدی به وجود می‌آید که با قانون آشنا هستند"

 

مرگ

این مرد بزرگ در 4 اکتبر 1947 در سن 89 سالگی در گوتینگن، غرب آلمان درگذشت.

 

 

وکیل داوینچی اینترنت به سازمان استپاپ

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040