۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه نیکولا تسلا

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4209 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه نیکولا تسلا در این مقاله می خوانید

نیکولا تسلا یک مهندس و مخترع صربی - آمریکایی بود که در تاریخ انرژی از او به خاطر ساخت سیستم‌هایجریان متناوب الکتریکی (AC) بسیار به بزرگی یاد می‌شود. ...

زندگی نامه نیکولا تسلا

نیکولا تسلا

نیکولا تسلا یک مهندس و مخترع صربی - آمریکایی بود که در تاریخ انرژی از او به خاطر ساخت سیستم‌های جریان متناوب الکتریکی (AC) بسیار به بزرگی یاد می‌شود. او همچنین مشارکت‌های زیادی در زمینه‌های الکترومغناطیس و ارتباطات رادیویی بدون سیم داشته است.

 

دوران اولیه‌ی زندگی و تحصیلات

نیکولا تسلا در 10 ژوئیه 1856 در شهر کرواتی سمیلجان ( امپراتوری اتریش – مجارستان) از پدری کشیش متولد شد. او مهندسی الکترونیک را در پلی‌تکنیک اتریش در گراتس خواند و بعدها وارد دانشگاه چارلز فردیناند در پراگ شد. متأسفانه پدر تسلا بسیار زود از دنیا رفت و او مجبور شد پس از گذراندن تنها یک ترم از دانشگاه خارج شود.

 

قبول کردن کار در شرکت تلگراف

در سال 1880 تسلا تحت نظر تیوادار پوسکا شغلی را در شرکت تلگراف بوداپست قبول کرد. او بعدها به سمت سرپرست برق‌کار و سپس مهندس شرکت ارتقا یافت. پس از آن تسلا برای کار به عنوان مهندس در یکی از شرکت‌های قاره‌ای ادیسون به پاریس رفت.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها

 

نیکولا تسلا

ایجاد برق متناوب

پس از مهاجرت به نیویورک در ایالات‌متحده، تسلا برای توماس آلوا ادیسون کار می‌کرد اما آنها به خوبی باهم کنار نیامدند. در سال 1885، تسلا کار خود با جورج وستینگهاوس را آغاز کرد. در آنجا او سیستم توزیع برقی را طراحی کرد که با جریان متناوب (AC) کار می‌کرد .

 

انتقال بدون سیم انرژی الکتریکی

در سال 1891 تسلا در سال 1891  اولین سیستم انتقال انرژی بی‌سیم را برای روشن کردن وسایل الکتریکی رونمایی کرد.

 

کارهای دیگر

شاید موفق‌ترین کار تسلا در تاریخ انرژی استفاده از جریان متناوب (AC) باشد. شرکت الکتریکی وستینگهاوس با روشن کردن نمایشگاه جهانی کلمبیا در شیکاگو در سال 1893، اولین اجراکننده‌ی این طرح  بود. این روش به نظر می‌رسید در مقایسه با روش جریان مستقیم ادیسون (DC) برای انتقال الکتریسیته در یک شبکه موثرتر و مفیدتر باشد. این تکنولوژی به سرعت پایه و اساس بیشتر سیستم های توزیع برق مدرن شد. در کنار سیستم AC، تسلا به تولید ژنراتورها و طراحی توربین‌ها نیز کمک کرد. اولین نمایش نور فلورسنت نیز از دستاوردهای او بود.

 

اواخر زندگی و مرگ

نیکولا تسلا تحقیقات خود در تولید برق و طراحی توربین‌ها را تا اواخر عمرش ادامه داد. حتی در سن 81 سالگی او ادعا کرد که " نظریه‌ی پویای جاذبه‌" را کامل کرده است، کاری که هیچوقت منتشر نشد. تسلا در ژانویه‌ی 1943 در نیویورک بر اثر لخته شدن خود در قلبش از دنیا رفت. او در آن زمان 86 سال داشت.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040