۵ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه پیر کوری

۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ 5028 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه پیر کوری در این مقاله می خوانید

پییر کوری یک فیزیکدان و شیمی‌دان فرانسوی بود که در حین مطالعه‌ی رادیو اکتیو با همسرش، ماری کوری، رادیوم و پلونیوم را کشف کرد. ...

زندگی نامه پیر کوری

مقدمه

پییر کوری یک فیزیکدان و شیمی‌دان فرانسوی بود که در حین مطالعه‌ی رادیو اکتیو با همسرش، ماری کوری، رادیوم و پلونیوم را کشف کرد. او به عنوان یکی از پایه‌گذاران فیزیک مدرن شناخته می‌شود و در زمینه‌های بلورشناسی، مغناطیس و خاصیت پیزوالکتریکی پیشگام می‌باشد. پییر کوری در سال 1903 جایزه‌ی نوبل فیزیک را برای کار بر روی تابش، به طور مشترک با همسرش ماری کوری دریافت کرد.

 

زندگی اولیه و تحصیلات

 

پییر کوری

پییر کوری در 15 ماه می 1859 در شهر پاریس در فرانسه متولد شد. او کودکی اعجوبه و بسیار باهوش بود. پییر در زمینه‌ی ریاضیات و هندسه استعداد زیادی داشت. او زمانی که تنها 18 سال سن داشت موفق شد تا معادل مدرک بالاتری را بگیرد اما نتوانست به دلیل مشکلات مالی به دنبال مدرک دکتری برود. به جای آن او کار به عنوان مربی آزمایشگاه را پذیرفت.   

 

خاصیت پیزوالکتریک

در سال 1880 پییر کوری به همراه برادر بزرگ‌ترش با نام  ژاک( 1941-1856) نشان دادند که زمانی که بلور فشرده شود پتانسیل الکتریکی ایجاد می‌گردد و این خاصیت پیزوالکتریکی نام گرفت. آن‌ها برای کمک به کار خود دستگاه اندازه‌گیری کوارتز پیزوالکتریک را اختراع کردند. کمی پس از آن، در سال 1881 آن‌ها اثر معکوس آن را را نشان دادند: بلورها زمانی که تحت میدان الکتریکی قرار بگیرند تغییر شکل می‌دهند. تقریباً امروزه همه‌ی مدارهای الکتریکی دیجیتال، از این قانون در شکل اسیلاتورهای کریستالی استفاده می‌کنند.

 

پییر کوری

پییر کوری ماری اسکلودوسکا ( ماری کوری) را زمانی ملاقات کرد که یکی از دوستانش، او را به ماری معرفی کرد. چیزی که پییر را جذب ماری می‌کرد این بود که او شبیه به دختران دیگر نبود و به علم علاقه داشت. او به ماری درخواست ازدواج داد، اما ماری پیشنهادش را نپذیرفت. بعد از چند درخواست، سر انجام ماری قبول کرد و در 26 جولای 1895 با یکدیگر ازدواج کردند.

 

پییر کوری

دختر پییر و ماری با نام ایرنه ژولیت کوری و داماد آن‌ها فردریک ژولیت کوری نیز فیزیکدان هایی بودند که در بررسی رادیو اکتیو نقش داشتند. این دو نیز برای کارهای خود جایزه‌ی نوبل دریافت کردند.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها:

 

پییر کوری

پییر کوری به عنوان یکی از پایه‌گذاران فیزیک مدرن شناخته می‌شود. به عنوان یک محقق جوان، کارهای او کشفیات بزرگی در زمینه موج گرما، بلورها، مغناطیس و تقارن محسوب می‌شد. پییر در سال 1895 قبل از ازدواج با ماری اسکلودوسکا قانون کوری را فرموله کرد. زن و شوهر کوری، همراه با هم در زمان تحقیق بر روی رادیواکتیویته، پلونیوم و رادیوم را کشف کردند.

ماری و پییر کوری به همراه هنری بکرل، در سال 1903 جایزه‌ی نوبل فیزیک را به خاطر کار انقلابی‌شان در زمینه‌ی رادیو اکتیو دریافت کردند.

 

دوران پایانی زندگی و مرگ

پییر کوری بر اثر تصادف با یک درشکه در 19 آوریل 1906 در پاریس درگذشت. او در زمان مرگش تنها 46 سال سن داشت. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040