۳ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه بنجامین تامسون

۳ ارديبهشت ۱۳۹۳ 2006 بازدیدکننده 1 نظر
زندگی نامه بنجامین تامسون در این مقاله می خوانید

بنجامین تامسون، یک دانشمند و مخترع انگلیسی بود که موسسه‌ی سلطنتی بریتانیا را بنیاد نهاد. به عنوان یکی از چهره‌های پیشرو در تاریخ ترمودینامیک می‌باشد. ...

زندگی نامه بنجامین تامسون

 

مقدمه

بنجامین تامسون، یک دانشمند و مخترع انگلیسی بود که موسسه‌ی سلطنتی بریتانیا را بنیاد نهاد. به عنوان یکی از چهره‌های پیشرو در تاریخ ترمودینامیک، کارهای او اعتقاد رایج مبنی بر اینکه گرما یک شکل مایع از مواد است را رد کرد و نظریه‌ی جدیدی با این مفهوم ارائه داد که گرما شکلی از حرکت است. بنجامین تامسون همچنین خدماتی برای ارتش انجام داد و طرح‌هایی برای کشتی‌های جنگی کشید.

 

زندگی شخصی

بنجامین تامسون در وبرن، منچستر متولد شد. او هیچ‌گاه تحصیلات رسمی کسب نکرد. به جای آن بنجامین برای شاگردی به یک مغازه رفت. در 19 سالگی او با یک بیوه ی ثروتمند با نام سارا واکر ازدواج‌کرده و در رامفورد زندگی می کردند. زمانی که جنگ انقلابی شروع شد، او به طرف انگلیسی پیوست. بنجامین برای ارتش انگلیس جاسوسی هم می‌کرد.

 

سفر به آلمان

پس از جنگ او به انگلستان و سپس در سال 1783 به آلمان رفت. به دلیل خدمات بسیار نظامی و غیرنظامی عنوان کنت به او داده شد.

 

مشارکت‌ها و دستاوردها:

زمانی که در سال 1798 تامسون مشغول خدمت به ارتش بود، در طی فرآیند تراش و ساختن توپ‌ها متوجه شد که فلز از گرما قرمز رنگ‌شده و حتی آبی که برای خنک نگه داشتن آن استفاده میشد شروع به جوشیدن کرده است. توضیح قدیمی این موضوع به این شکل بود : اگر فلز به قطعاتی شکسته شود، از فلز کالری آزاد شده و در نتیجه‌ی این کار گرما تولید می‌شود.

تامسون این نظریه را رد کرد زیرا حتی زمانی که براده‌ها ساخته نشده بود، گرما از طریق اصطکاک ساده ایجاد می‌شد. در واقع او نشان داد که میزان گرما در حین تراش فلز آنقدر زیاد است که می‌تواند فلز را ذوب کند. به عبارت دیگر، گرمای بیشتری از میزان تحمل فلز را می توان از فلز به دست آورد.

دیدگاه تامسون به این شکل بود که گرما به دلیل حرکت مکانیکی مته ایجاد می شود.  او نشان داد مقدار گرما برابر با انرژی حرکتی مته است. او این امر را واضح ساخت که گرما شکلی از انرژی است. تامسون حتی میزان گرمایی که با مقدار خاصی از حرکت تولید می‌شد را ارزیابی کرد. او اولین دانشمندی بود که یک معادل مکانیکی برای گرما اندازه‌گیری کرد.

عدد تامسون که 5.57 ژول بود به نظر خیلی زیاد می‌آمد. 50 سال بعد اولین عدد منطقی 4.16 ژول اندازه‌گیری شد. او همچنان خاصیت عایق بودن چندین شی مانند پشم، خز و چرم را امتحان کرد.

 

بازگشت به انگلیس و وفات

او در سال 1799 به انگلیس بازگشت. به دلیل موفقیت های علمی زیاد، او عضو انجمن سطلنتی شد. تامسون در سال 1814 در نزدیکی پاریس از دنیا رفت. در آن زمان 61 سال سن داشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040