۲ ارديبهشت ۱۳۹۳

زندگی نامه یوهانس گوتنبرگ

۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ 4964 بازدیدکننده 0 نظر
زندگی نامه یوهانس گوتنبرگ در این مقاله می خوانید

یوهانس گوتنبرگ ( 1398 – 3 فوریه 1468 ) یک آهنگر، زرگر، چاپگر و ناشر آلمانی بود که اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد. چاپ گوتنبرگ انقلابی در تولید کتاب‌ ایجاد کرد. ...

زندگی نامه یوهانس گوتنبرگ

زندگی‌نامه‌ی یوهانس گوتنبرگ

یوهانس گوتنبرگ ( 1398 – 3 فوریه 1468 ) یک آهنگر، زرگر، چاپگر و ناشر آلمانی بود که اولین دستگاه چاپ را اختراع کرد. چاپ گوتنبرگ انقلابی در تولید کتاب‌ ایجاد کرد و آن را تبدیل به صنعتی مقرون به صرفه کرده و دوره جدیدی در کتاب و ادبیات را در پی داشت.

 

تولد

گوتنبرگ در شهر ماینز آلمان متولد شد. او زندگی کاری خود را به عنوان یک بازرگان آغاز کرد ولی در ادامه، کار آهنگری و زرگری را انتخاب کرد.

 

ساخت ماشین چاپ

در یک زمان، گوتنبرگ به دلیل سرمایه‌گذاری ناموفق در آینه‌های مقدس، به شدت بدهکار شده بود. گفته شده است که او به طلبکارانش قول داد که آنها می توانند در ماشین جدید چاپ که داشت بر روی آن کار می کرد، با او شریک باشند. همچنین گفته می شود که ایده‌ی ماشین چاپ، همانند یک تابش نور به ذهن او خطور کرد، اگرچه ممکن است این یک داستان جذاب کننده باشد که بعدها به موضوع اضافه شد.

نبوغ دستگاه چاپ گوتنبرگ در این است که او تکنولوژی های متفاوتی از زمینه‌های متفاوت را در یک روش عملی و موثر برای چاپ کتاب به کار گرفته بود. اولین مدل او از دستگاه چاپ حدود سال 1440 در استراسبورگ رونمایی شد.

 

gutenberg-press

نسخه شبیه سازی شده دستگاه چاپ گوتنبرگ

عناصر اصلی دستگاه پرینت، حروف چوبی (بعدها فلزی) متحرک، استفاده از جوهر روغنی و ماشین فشار چوبی بود که از پرس‌های پیچی که در کشاورزی استفاده میشد مشتق شده بود.

 

movable-type

کاهش هزینه های چاپ

با اختراع جدید 42 خط می‌توانست با هم چاپ شود که به طور قابل‌ملاحظه‌ای زحمت و هزینه‌ی چاپ کتاب را کاهش می‌داد (تا قبل از آن کتاب ها دست‌نویس بودند) این دستگاه چاپ به زودی در ایجاد رنسانس، اصلاحات، و عصر انقلاب علمی موثر بود. این دستگاه، به تولید یک راه اقتصادی برای اشتراک ایده‌ها و دانش، که برای افراد عادی مقرون هم به صرفه بود کمک کرد.

 

gutenberg-bible

چاپ انجیل

موثرترین کتابی که توسط گوتنبرگ چاپ شد کتاب انجیل بود که در سال 1455 به چاپ رسید. دستگاه او بعدها برای چاپ تعداد زیادی انجیل استفاده شد و به گسترش موثرترین کتاب آن زمان کمک نمود.  انجیل گوتنبرگ برای کیفیت بالای طراحی و مرغوبیت تحسین می‌شود. 180 کپی از نسخه اصلی انجیل گوتنبرگ تولید شد که بیشتر روی کاغذ و بعضی روی پوست گوساله بودند. با وجود نبوغ اختراع، گوتنبرگ هیچ‌گاه نتوانست تا از لحاظ اقتصادی به طور موثری از کارش سرمایه کسب کند. اما این تکنولوژی به زودی در سراسر اروپا خصوصاً در ونیز و ایتالیا گسترش یافت و نقشی اساسی در رنسانس داشت.

به طور کنایه آمیز، از آنجا که بخشش‌های کلیسا اولین چیزی بود که گوتنبرگ چاپ کرد، این دستگاه کپی در اصلاحات هم استفاده شد و مارتین لوتر 95 رساله خود را توس آن چاپ و به طور گسترده‌ای توزیع کرد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040