۲۸ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه بلز پاسکال

۲۸ بهمن ۱۳۹۲ 3426 بازدیدکننده 2 نظر
زندگی نامه بلز پاسکال در این مقاله می خوانید

با زندگی نامه‌ی بلز پاسکال، نظریه ها و ایجاد قانون احتمال توسط وی آشنا شوید. ...

زندگی نامه بلز پاسکال

بلز پاسکال

بلز پاسکال (1623 تا 1662) فیلسوف و دانشمند فرانسوی و یکی از بزرگ‌ترین و موثرترین نویسندگان ریاضی در طول تاریخ است. او در بسیاری از زمینه‌های دیگر همانند زبان‌های متفاوت نیز خبره بود و همچنین با فلسفه دینی نیز به خوبی آشنایی داشت.

 

دوران کودکی و مشارکت‌های علمی:

پاسکال  در 19 ماه ژانویه 1623 در کلرمون فراند متولد شد. پدر او، اتین پاسکال، مشاور پادشاه بود و بعدها رئیس دیوان ایدز در کلرمون شد. مادر او در سال 1626 فوت کرد. خانواده‌ی او در سال 1631 در پاریس مستقر شدند.

 

شرکت در آکادمی ریاضی

در سن 12 سالگی، پاسکال در جلسات درس در یک آکادمی ریاضی شرکت می‌کرد. پدرش به او زبان‌های متفاوتی را یاد داد، خصوصاً لاتین و یونانی، اما به او ریاضیات یاد نداد.  این عامل سبب شد تا حس کنجکاوی پاسکال جوان برانگیخته شده و او شروع به انجام آزمایش‌های بسیاری با اشکال هندسی کرد و حتی برای اصطلاحات هندسی استاندارد نام‌های شخصی قرار داد.

 

اولین کتاب

پاسکال کار خود روی کتابی با نام " مقالاتی درباره‌ی مخروط‌ها " شروع کرد. این کتاب در سال 1640 منتشر شد و بخش مهم آن " هگزاگرام (شکل مرکب از دو مثلث متساوى الاضلاع) مرموز " بود که مربوط به قضیه‌ای در مورد احتمال در یک راستا قرار گرفتن تقاطع خطوط می شد. در این کتاب که از آپولونیو و افراد پس از وی تأثیر می‌گرفت، صدها قضیه درباره‌ی مخروط‌ها مطرح شده بود. این کتاب تنها به دلیل سن کم نویسنده که تنها 16 سال داشت مورد توجه قرار نگرفت، بلکه شامل حساب‌های منحصر به فردی راجع به حالت مماس خطوط و چندین خصوصیت دیگر بود.

 

دستاوردهای ریاضی و علمی:

پاسکال

کارهای پاسکال در هیدرواستاتیک، به خصوص آزمایش‌های وی در مورد فشارسنج و کارهای نظری او بر روی تعادل مایعات، یک سال پس از مرگش منتشر شد. ایجاد تئوری احتمال، اغلب به عنوان مهم‌ترین دستاورد در تاریخ ریاضیات به شمار می رود.  مقاله‌ی پاسکال درباره‌ی تعادل مایعات، تکمیل تحقیقات سیمون ستوین در تناقض هیدرواستاتیک بود و مشخص می‌کرد که چه چیزی باید به عنوان قانون پایانی هیرواستاتیک نامیده شود. پاسکال به دلیل نظریه‌هایش درباره‌ی مایعات، گازها و ارتباط آن‌ها و همچنین به دلیل کار روی رابطه‌ی دینامیک هیدرودینامیک و اجسام صلب شناخته می شود.

 

مهم ترین کار

شاید مهم‌ترین کارهای ریاضی پاسکال در زمینه‌ی موضوعات مرتبط با سیکلوئید باشد، منحنی با مساحتی که فکر بیشتر ریاضی‌دانان آن زمان را مشغول به خود کرده بود. پاسکال بیشتر نظریه‌هایش را بدون اثبات مطرح می‌کرد و این مسئله سبب چالش میان هم دوره‌هایش شده بود، افرادی مانند کریستوفر ون، جان والیس و کریستین هیوگن، آنها را با خوشحالی پذیرفته و حل می کردند. او همچنین راه حل های خود را نیز تحت نام مستعار "آموس دتونویل" مطرح می کرد. بعدها بسیاری از ریاضی‌دانان با این نام مستعار او را می‌خواندند.

 

مشهور شدن نظریه‌ی احتمال

نظریه‌ی ریاضی احتمال زمانی مشهور شد که یک مناظره میان پاسکال و پیر دو فرما (Pierre de Fermat) فاش کرد که هردو آن‌ها به نتایج تقریباً مشابهی دست‌یافته‌اند. پاسکال مقاله‌ای دراین‌باره نوشت که آن هم پس از مرگ او به چاپ رسید، اگرچه تنها بخش‌های کمی از آن باقی مانده است. در مورد ریاضیات، پاسکال همیشه مختصر و دقیق بود.

 

وفات:

بلز پاسکال در 19 اوت 1662 در سن 39 سالگی بر اثر سل درگذشت.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040