۳ آذر ۱۳۹۳

کرملین و میدان سرخ

۳ آذر ۱۳۹۳ 3488 بازدیدکننده 0 نظر
کرملین و میدان سرخ در این مقاله می خوانید

میدان سرخ واقع در مسکو از قدیمی ترین مکان های دیدنی این شهر است. کلیسای جامع سنت باسیل در این میدان واقع شده و توریست های زیادی را به خود جذب می کند. ...

کرملین و میدان سرخ

کلیسای جامع سنت باسیل شاهکار هنر ارتدوکس به حساب می‌آید که مشرف بر میدان سرخ مشهور است.

 

مکان: کرملین و میدان سرخ، مسکو

محل: روسیه

سال طراحی: 1990

دسته‌بندی: فرهنگی

دلیل: این مکان‌های سمبلیک شاهد بخشی از تاریخ روسیه بوده‌اند و نه تنها در مرکز مسکو بلکه در قلب ملت روسیه جای دارند. 

 

حتی افرادی که هرگز به مسکو نرفته‌اند، گنبدهای رنگی کلیسای جامع سنت باسیل را که در میدان سرخ پایین قلعه کرملین قرار گرفته است، به خوبی می‌شناسند. تاریخ ساخت برج مزین کرملین (که با ترکیب کاخ‌ها و کلیساهای گنبدی محصورشده) مربوط به سال 1156 است، اما محلی که در آن بنا شده است، برای مدت بسیار طولانی تری مورد استفاده بوده و مرکز کلیسای ارتدوکس روسیه و نیز اقامتگاه تزارها بشمار می‌رفته است. 

همه این‌ها بر روی هم این محل را به نماد روسیه تبدیل کرده و برای قرن‌های طولانی در قلب کشور جای گرفته است. 

 

کرملین و میدان سرخ

شکل: میدان سرخ، مسکو

 

کرملین در تپه بروویتسکی قرار دارد و بر فراز رودخانه مسکو در مرکز شهر بنا شده است. اولین برج‌ها و دیوارهای سنگ سفید آن در سال 1367 تا 68 ساخته شد و برای بازسازی آن، کمتر از یک قرن بعد هنرمندان و معماران ماهری از اروپا به کار گرفته شدند تا این محل را به شکل و ظاهر تقریباً مدرن خود درآورند. 

در دهه‌های اول دوره اتحاد جماهیر شوروی، کرملین یک بخش فرهنگی انحصاری شد که برگزیدگان حکومتی در آن زندگی و کار می‌کردند. این محل اقامتگاه رسمی رئیس‌جمهور روسیه باقی ماند، اما دسترسی به نواحی دیگر در دیوارها تا حد زیادی آزاد شده است. اکنون موزه‌ها، بخشی از بازمانده‌های حفاظت‌شده تاریخ روسیه را به نمایش می‌گذارند و خدمات کلیسا یک بار دیگر در کلیساهای متعدد کرملین انجام می‌شود. 

 

کرملین

شکل: بدن مومیایی‌شده لنین

 

کرملین در سمت غرب میدان سرخ بزرگ آجری واقع‌شده، که ارگ دارای استحکامات را از شهر جدا کرده است. محوطه میدان به عنوان بازار، محل برگزاری فستیوال، و محل تجمع استفاده می‌شود و در دوره اتحاد جماهیر شوروی، محل رژه برای به نمایش گذاشتن قدرت ارتش بود. مقبره لنین در سمت کرملین میدان سرخ است. بدن مومیایی‌شده رهبر پیشین (لنین) از سال 1924 در انظار عمومی به نمایش گذاشته شده است. 

 

کرملین

شکل: کلیسای سنت باسیل

 

کلیسای سنت باسیل در قرن شانزدهم توسط ایوان مخوف (ایوان تزار چهارم) برای بزرگداشت پیروزی او بر تاتار مغول ( Tatar Mongols ) ساخته شد. داخل کلیسا پر از دیوارهای نقاشی شده از دوره‌های مختلف تاریخ طولانی کلیسا است و بیرون آن چادرها و گنبدهای مارپیچی است که هر کدام بر روی یکی از نه کلیسای جداگانه قرارگرفته و عمارتی سمبلیک را به وجود آورده‌اند. 

 

میدان سرخ

شکل: کاخ کرملین

 

چگونه به این محل می‌توان رفت؟

سیستم حمل‌ونقل متروی مسکو مشهور است. نزدیک‌ترین ایستگاه به کرملین Borovitskaya و Biblioteka imeni Lenina است. 

 

چه زمانی برای گردشگری در این محل مناسب است؟ 

کرملین پنجشنبه‌ها بسته است. در روزهای دیگر کرملین و میدان سرخ یکی از جذابیت‌هایی است که هر گردشگری در مسکو، باید آن را ببیند. روسیه آب و هوای سردی دارد بنابراین گردشگرانی که در زمستان به آنجا می‌روند باید طبق آن برنامه‌ریزی کنند اما بارش برف تازه ظاهر این مکان سمبلیک را زیباتر می‌سازد. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040