۱۶ اسفند ۱۳۹۳

چهار رفتار آسیب‌رسان که زوج‌ها را از هم جدا می‌کند

۱۶ اسفند ۱۳۹۳ 2026 بازدیدکننده 0 نظر
چهار رفتار آسیب‌رسان که زوج‌ها را از هم جدا می‌کند در این مقاله می خوانید

در این مقاله سعی شده است که چند مورد از رفتارهای آسیب‌رسان که باعث از هم پاشیدن روابط می‌شود عنوان‌شده و توضیح کمی در مورد آن‌ها داده شود. ...

چهار رفتار آسیب‌رسان که زوج‌ها را از هم جدا می‌کند

اگر شما بخواهید برای اصلاح زندگی زناشویی، یا رابطه دوستی خود تلاش کنید، کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل رابطه و تقویت پیوند خود استفاده کنید. بااین‌حال رفتارهای خاصی نیز وجود دارد که می‌تواند به از هم پاشیدن روابط منجر شود.  این‌ها مواردی هستند که در بیشتر مشاوره‌های ازدواج، به‌عنوان موارد مهم ناراحت‌کننده از طرف هر دو زوج مطرح می‌شوند.

 

1. محکوم کردن شخصیت فرد

اشتباهات در زندگی زناشویی

شکایت اشکالی ندارد. وجود اختلاف نیز طبیعی است. این‌ها برخوردهای طبیعی و متمرکز نسبت به تصمیم‌گیری و یا رفتار فرد مقابل هستند. ولی زمانی که شکایت‌ها و اختلاف‌ها، به‌صورت حمله به کل شخصیت فرد، و نه به تصمیم یا رفتار خاص وی، مورداستفاده قرار می‌گیرد، این مسئله باعث مشکل می‌شود. به‌طور مثال: "او به من قول داده بود که وقتی رسید به من زنگ می‌زند، ولی این کار را نکرد، برای اینکه یک انسان بی‌مسئولیت و فراموش‌کار است و به من هیچ اهمیتی نمی‌دهد."

 

2. حرکات نفرت‌آمیز

اشتباهات در زندگی زناشویی

اسم گذاشتن مکرر روی یکدیگر، تحقیر، استهزاء، چرخاندن چشم، اذیت کردن‌های خصمانه، ... حرکات شبیه این، در هر شکلی که باشد به روابط آسیب می‌رساند، زیرا نشان‌دهنده تنفر است. و اگر با این حرکات به‌طور مداوم به فرد مقابل اعلام کنید که از وی تنفر دارید، عملاً حل یک مشکل در رابطه زناشویی و یا دوستانه غیرممکن خواهد بود.

 

3. انکار مسئولیت

اشتباهات در زندگی زناشویی

هنگامی‌که شما در تمام اختلافات یک رابطه از خود انکار مسئولیت کنید، تنها کاری که انجام می‌دهید این است که فرد مقابل را سرزنش می‌کنید. شما در حقیقت با این رفتار خود می‌گویید که"مشکل هیچ‌گاه از سمت من نیست، بلکه از طرف تو است." این انکار مسئولیت باعث شدت پیدا کردن اختلافات می‌شود، زیرا در این وضعیت، امکان ارتباط معقول با فرد مقابل وجود نخواهد داشت.

 

4. تنبیه سکوت

اشتباهات روابط

کناره‌گیری، نادیده گرفتن، رها کردن، امتناع از اذعان، و غیره ... و همه شکل‌های دیگر تنبیه سکوت، نه‌فقط باعث حذف شخص مقابل از مشاجره می‌شود،  بلکه باعث می‌شود که آن‌ها ازنظر عاطفی نیز از رابطه‌ای که با شما دارند دور شوند.

 

نکته کلیدی که باید به خاطر داشته باشید این است که ...

اختلاف‌نظرها (حتی در موارد بزرگ) باعث نابود شدن روابط نمی‌شوند، بلکه روشی که یک زوج برای مقابله با اختلاف‌نظرهای اجتناب‌ناپذیر خود در پیش می‌گیرد است که اهمیت دارد.

زوج‌ها چندین سال برای تغییر روش فکری یکدیگر تلاش می‌کنند، اما این تغییر چیزی نیست که همیشه امکان‌پذیر باشد، به این دلیل که بسیاری از اختلاف‌نظرها، ریشه در تفاوت‌های اساسی در شخصیت، ارزش‌ها، و عقیده دارد. مبارزه بر سر این تفاوت‌های ریشه‌دار، تنها باعث هدر رفتن زمان شده و رابطه آن‌ها را ضعیف می‌کند.

خوب، پس افرادی که روابط سالمی دارند، چطور با مشکلاتی که حل نمی‌شود کنار می‌آیند؟

 

اشتباهات روابط

کاری که می‌توان کرد این است که از ابتدا، با دیدی باز و آگاهی مناسب از شخصیت فرد مقابل رابطه با وی شروع شود. پس از شروع رابطه (ازدواج، دوستی)، درصورتی‌که اختلافی وجود داشت که امکان حل شدن ندارد، لازم  است تا حد ممکن یکدیگر را همان‌طور که هستید بپذیرید.

زوج‌های موفق می‌دانند که مشکلات، بخش گریزناپذیر یک رابطه طولانی‌مدت هستند. این مشکلات همانند درد زانو یا کمردرد است، که باوجوداینکه ممکن است ما آن‌ها را نخواهیم، ولی باید در زمان ابتلا به آن‌ها، با دوری از شرایطی که آن‌ها را بدتر می‌کند، و به‌کارگیری راهکارهایی برای بهبود آن‌ها، با این مشکلات مقابله کنیم. درهرصورت، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که در زمان انتخاب زوج، "شما به‌طور ناگزیر در حال انتخاب یکسری مشکل غیرقابل‌حل نیز هستید که باید برای سال‌های آینده با آن‌ها کنار بیایید."

 

حرف نهایی: پذیرش یکدیگر، برای هر زوج از اهمیت حیاتی برخوردار است.
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040