۱۳ دي ۱۳۹۳

سه مورد از معایب انتقاد و نکوهش دیگران

۱۳ دي ۱۳۹۳ 2448 بازدیدکننده 0 نظر
سه مورد از معایب انتقاد و نکوهش دیگران در این مقاله می خوانید

آیا شما هم وقتی مردم بی‌دلیل از شما انتقاد می‌کنند ناراحت می‌شوید؟ برخی از افراد، خیلی رفتار انتقادی دارند و ممکن است این رفتار باعث ناراحتی و عصبانیت اطرافیان آن‌ها شود. سه مورد از معایب اصلی انتقاد بدون فکر از دیگران، در ادامه آورده شده است. ...

سه مورد از معایب انتقاد و نکوهش دیگران

زمانی که  یک نفر در مورد شما قضاوت می‌کند، شما را محکوم می‌کند، شما را رد می‌کند، اعتماد خود را از شما می‌گیرد، و شما را پس میزند، این رفتار می‌تواند واقعاً دردناک باشد. انتقاد نه‌تنها ممکن است باعث از بین رفتن اعتمادبه‌نفس شما شود، بلکه می‌تواند باعث ناراحت شدن شما از فرد انتقادکننده شده و یک رویکرد تدافعی برای توجیه رفتار خود را در شما ایجاد کند.

 

1. به غرور فرد مقابل ضربه میزند.

 معایب انتقاد و نکوهش دیگران

اجازه دهید که داستانی در مورد یکی از رؤسای سابق خودم را به شما بگویم. این مثالی است که نشان می‌دهد که انتقاد، چقدر می‌تواند بد انجام شود. 

زمانی که من اولین کار خودم را شروع کردم، به‌عنوان یک فروشنده در یکی از فروشگاه‌های بزرگ نزدیک دانشگاه خودم کار می‌کردم. مدیر فروشگاه، به‌عنوان یکی از انتقادی‌ترین و بداخلاق‌ترین رؤسا، برای خود نامی به هم زده بود. او با انتقاد کردن از کار ما به روش‌های غیر درست، کاملاً روحیه کارمندان را خراب می‌کرد. 

به‌طور مثال، اگر سرعت کار ما به اندازه‌ای که او دوست داشت نبود، به ما می‌گفت که مادربزرگش سریع‌تر از ما کار می‌کند! اگر ما روش انجام کاری را نمی‌دانستیم، او تعداد سلول‌های مغزی ما را مورد سؤال قرار می‌داد... اگر ما می‌خواستیم مرخصی بگیریم، وظیفه‌شناسی ما را زیر سؤال می‌برد. 

این تازیانه‌های مداوم، واقعاً اثر خود را روی افراد گروه می‌گذاشت و احساس بی‌ارزش بودن به آن‌ها می‌داد. غرور آن‌ها نسبت به کاری که انجام می‌دادند از بین رفت و این احساس در آن‌ها ایجاد شد که کار آن‌ها واقعاً اهمیت ندارد. 

زمانی که افراد از ما انتقاد می‌کنند، این انتقاد می‌تواند غرور و اعتمادبه‌نفس ما را از بین ببرد.

 

2. باعث ایجاد تنفر می‌شود. 

 معایب انتقاد و نکوهش دیگران

زمانی که یک فرد دیگر سعی می‌کند ما را تحقیر کند، این می‌تواند باعث ایجاد تنفر در ما نسبت به آن فرد شود. 

در مدت زمانی که من در آن فروشگاه کار می‌کردم، تنها نظر مثبتی که در مورد رئیس آنجا شنیدم این بود که او یک کشتی متلاطم را رهبری می‌کرد و می‌توانست نتیجه بگیرد. زیرا فروشگاه او یکی از بیش‌ترین فروش‌ها را در منطقه داشت. 

بااینکه این مسئله تا حدودی صحت داشت، ولی هزینه‌ای که برای رسیدن به این هدف پرداخت می‌شد بسیار سنگین بود و همه افراد او را به عنوان یک فرد بداخلاقِ بی‌ادبِ بی‌توجه، و کسی که به افرادِ نزدیک خود صدمه می‌زد می‌شناختند. 

بیشتر کارمندان، از اینکه چیزی را جلوی روی او بگویند می‌ترسیدند، ولی پشت سر او، همه در مورد بدرفتاری‌های او، و اینکه دیگر نمی‌توانند کار با او را تحمل کنند صحبت می‌کردند. بسیاری از کارمندان، به دنبال کارهای دیگر بودند و در صورت پیدا کردن کار، به سرعت آنجا را ترک می‌کردند. 

حقیقت این است که وقتی یک نفر به شیوه‌ای نامناسب از ما انتقاد می‌کند، داشتن تنفر و عدم ملاحظه نسبت به آن افراد، در ما به سادگی اتفاق می‌افتد. هر کسی که سعی در کم‌ارزش کردن ما، افسرده کردن ما، و تحقیر کردن ما دارد، باعث می‌شود که ما از اهمیت و تأییدی که واقعاً به دنبالش هستیم دور شویم و این می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین ما و آن فرد شود. 

 

3. باعث ایجاد رفتار تدافعی در ما شود. 

 معایب انتقاد و نکوهش دیگران

 

اگر از ما انتقاد شود، و ما اختیار و اراده مقابله با آن فرد را داشته باشیم، این وضعیت می‌تواند باعث ایجاد رویکرد تدافعی در ما شود تا کار خود را توجیه کنیم.

در مثال قبل، بسیاری از کارمندان واقعاً آرام کار می‌کردند و این کار آن‌ها در خیلی از موارد از روی قصد بود، زیرا طعنه‌ها و انتقادهای زننده رئیس، باعث عدم علاقه آن‌ها به کار شده بود. بنابراین زمانی که رئیس فروشگاه در مورد سرعت کار آن‌ها انتقاد می‌کرد، آن‌ها کار خود را با این پاسخ‌ها توجیه می‌کردند:

اگر حقوق من بیشتر می‌شد، من هم حاضر می‌شدم بیشتر کار کنم

به خاطر این‌همه تحقیر کردن شماست که من این‌طوری شدم

خود شما چطور؟ شما تمام روز توی اتاقتون نشسته بودید، پس چرا من کاسه داغ‌تر از آش باشم؟

و جملاتی شبیه به این

 

باوجوداینکه سرعت کار کارمندان بسیار پایین آمده بود، ولی آن‌ها احساس می‌کردند که چاره دیگری به‌جز توجیه کارهای خود ندارند، آن‌ها در اصل داشتند در برابر کم‌ارزش شدن خودشان، از خود دفاع می‌کردند. 

به همین دلیل، تمام فروشگاه آسیب دید و سرعت خدمات‌رسانی به مشتریان کاهش پیدا کرد. همچنین این صدمه به کیفیت روابط بین فردی و کیفیت برخورد با مشتریان نیز کشیده شد. 

 

این وضعیت، در تمام شرکت‌ها و سازمان‌ها صادق است و انتقادهایی که پشت سر هم انجام شود، می‌تواند باعث کاهش کیفیت کاری شده و محیط کاری را تبدیل به یک محیط منفی و زننده کند. در این وضعیت، افراد دیگر اهمیتی به شرکت نداده و آن‌ها هم شروع به انتقاد کردن می‌کنند. 

اگر ما حواسمان جمع نباشد، انتقادهای تند افراد دیگر می‌تواند باعث شود که ارزش‌های خود را کنار گذاشته و خودمان هم با  انتقادهای تند تلافی کنیم. ما باید مراقب باشیم که خودمان تبدیل به افراد انتقادکننده منفی گرا نشویم. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040