۳۰ مهر ۱۳۹۳

شخصیت شما حاوی چه اطلاعاتی درباره شما است

۳۰ مهر ۱۳۹۳ 3374 بازدیدکننده 0 نظر
شخصیت شما حاوی چه اطلاعاتی درباره شما است در این مقاله می خوانید

در این مقاله به شما یاد می دهیم چگونه از عادات و رفتار خود برای شناخت شخصیتتان استفاده کنید. ...

شخصیت شما حاوی چه اطلاعاتی درباره شما است

ببینید که عادت‌های شما در مقایسه با عادات دوستان و خانواده‌تان چگونه است.

 

بنابر نظر نویسنده گرچن روبین(پروژه‌ی شادی)، 4 نوع شخصیت وجود دارد. و اگر بدانید که در کدام گروه  قرار می‌گیرید می‌توانید برای تبدیل شدن به فرد سازنده‌تر و شادتر، عادات خوبی را در خود ایجاد کنید. اگر مطمئن نیستید که در کدام دسته قرار می‌گیرید اطلاعات زیر را بخوانید تا ببینید که کدام یک از صفات زیر شما را بهتر توصیف می‌کند.

 

نوع اول: حامی و پشتیبان

شما در برآوردن انتظارات- هم انتظارات دیگران و هم انتظارات خودتان – عالی هستید. یک حس موفقیت شما را به ایجاد عادت‌های مثبت وامی‌دارد-  این حس، و نیز این واقعیت که از اشتباه کردن متنفر هستید و می‌ترسید که با شکست در تکمیل کردن کارها، دیگران را ناامید کنید.

 

جنبه‌ی مثبت

شما نگاه کلی دارید، بنابراین از سختی شروع یک رفتار جدید عبور می‌کنید، زیرا میدانید که این کار در نهایت شما را شادتر خواهد کرد.

 

جنبه‌ی منفی

شما متوجه خواهید شد که برآوردن انتظاراتی که برای خود ایجاد کرده‌اید، درست مانند انتظاراتی که دیگران دارند مشکل و الزام‌آور هستند. و از آن جا که تعهدات را جدی می‌گیرید، انجام یک فعالیت فقط برای تفریح برایتان دشوار است.

 

چگونه به درستی از آن استفاده کنید

عادات خوب مستلزم آزمون و خطا هستند، بنابراین سعی کنید تعریف خود از موفقیت را آسان‌تر کنید و رفتارهایی پیدا کنید که در مورد آن‌ها تردید دارید. 

 

نوع دوم : سرکش و نافرمان

شناخت شخصیت خود

 

شما از انتظارات دیگران از خودتان دلخور می‌شوید. "اختیار" شعار شماست و خودمختاری انگیزه‌ی رفتار شماست. اگر بتوانید عملکرد خود را انتخاب کنید احتمال این که عادتی پیدا کنید که شما را، نه فقط دیگران را، خوشحال کند بیشتر است.

 

جنبه‌ی مثبت

برای شما فکر کردن به روش‌های جدید و پیدا کردن عادت‌هایی که خلاقیت شما را ارضا کرده و شما را راضی کند آسان است.

 

جنبه‌ی منفی

شما نیاز دارید که احساس آزادی کنید پس هر نوع خواسته‌ای، حتی از درون، شما را تحت فشار قرار می‌دهد.

 

روش استفاده مفید از آن

به رفتارهای جدید به عنوان انتخاب‌هایی در حال حاضر فکر کنید نه به عنوان تعهدات بلندمدت. اگر از آغاز یک فعالیت طولانی مدت، منفی چندان احساس گرفتاری نمی‌کنید، برای کشف اینکه واقعاً از انجام دادن آن لذت می‌برید یا نه آزاد خواهید بود و احتمال اینکه آن کار را تا آخر ادامه دهید بیشتر است.

 

نوع سوم: متعهد

 

شما تنبیه شدن یا ناامید کردن دیگران را دوست ندارید بنابراین در ایجاد روالی که به شما کمک می‌کند انتظارات و اولویت‌های دیگران را برآورده سازید یک ستاره‌ی مطلق هستید. در نتیجه آنچه برای خودتان می‌خواهید به تأخیر می‌افتد.

 

جنبه‌ی مثبت

از آنجا که شما با انتظارات بیرونی هماهنگ هستید قادر به ایجاد عادت‌های سریعی در خود برای تحویل کار سریع و مناسب هستید.

 

جنبه‌ی منفی

 به این دلیل که انتظارات بیرونی را با انتظارات درونی هماهنگ نمی‌کنید در معرض خستگی مفرط هستید. 

 

روش به‌کارگیری مناسب آن

همه‌ی انرژی خود را صرف برآوردن نیازهای دیگران نسازید. روی ایجاد روش‌های پاسخگویی بیرونی بیشتر تمرکز کنید. این کار کلیدی است که به شما اجازه می‌دهد کارهایی را که می‌خواهید برای خودتان انجام دهید دنبال کنید.

 

نوع چهارم: پرسشگر

شناخت شخصیت خود

 

شما دوست ندارید برای کارهایی که مزایای قابل‌ملاحظه آن را بلافاصله نمی‌بینید وقت و تلاش صرف کنید حتی اگر از قبل به آن متعهد شده باشید. اگرچه هنگامی که یک دلیل خوب برای شروع یک برنامه‌ی جدید دارید بسیار باانگیزه هستید.

 

جنبه‌ی مثبت

شما به کمی فهمیدن و قانع شدن نیاز دارید، اما هنگامی که مزایای امتحان کردن یک کار تازه برای شما اثبات شد، شما کاملاً خود را وقف آن می‌کنید.

 

جنبه‌ی منفی

از آنجا که احساس می‌کنید قبل از شروع هر کاری نیاز به انجام تحقیقات دارید، ممکن است در صورتی که برای تصمیم‌گیری عاقلانه اطلاعات مورد نیاز را نداشته باشید، دچار " فلج تحلیل" شوید. 

 

چطور آن را به خوبی به کار بگیریم

شاید لازم باشد که بدون اطلاعات کامل کاری را انجام دهید و افراد دیگر ممکن است اطلاعاتی داشته باشند که ارزش در نظر گرفتن را داشته باشد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040