۱۵ مهر ۱۳۹۳

بزرگ‌ترین اشتباهات والدینی که از هم جداشده‌اند

۱۵ مهر ۱۳۹۳ 2763 بازدیدکننده 0 نظر
بزرگ‌ترین اشتباهات والدینی که از هم جداشده‌اند در این مقاله می خوانید

بسیاری از والدینی که طلاق گرفته اند در برخورد با کودکان خود برخورد مناسبی ندارند که این امر سبب آسیب به آن ها می شود. در اینجا به بزرگترین اشتباهات والدین اشاره شده است. ...

بزرگ‌ترین اشتباهات والدینی که از هم جداشده‌اند

طلاق به خصوص برای کودکان می‌تواند بسیار سخت باشد. کودکان طلاق ممکن است احساس کنند که پایان رابطه والدینشان، بیش‌ترین آسیب را به آن‌ها رسانده است. از برخی کودکان خواسته می‌شود واسطه آشتی بین والدین از هم جداشده باشند، درحالی‌که آن‌ها در سوگ از دست دادن پدر یا مادر که ناگهان از او جداشده‌اند هستند. برخی دیگر باید با والدینی کنار بیایند که دیگر نمی‌تواند از پس همه کارهای روزمره، مانند آشپزی یا کمک به تکالیف مدرسه، بربیایند. 

در بسیاری از کودکان، زخم‌ها و آسیب‌های طلاق والدین تا بزرگ‌سالی باقی می‌ماند، زخم‌هایی که هرگز لازم نبود از اول به آن‌ها تحمیل شود. اما زوج‌هایی که از هم جداشده‌اند می‌توانند با مدیریت رفتارشان پیش از این که رسماً جدا شوند، آسیب به کودک را متوقف کنند. کارشناسان طلاق و خانواده توصیه‌هایی برای جدایی بدون وارد آوردن آسیب هیجانی بلندمدت به کودک دارند: 

 

کودک خود را پیام‌رسان نکنید.

بسیاری از والدین تلاش می‌کنند از طریق فرزندشان با همسرشان ارتباط برقرار کنند. کارشناسان میگویند این باعث استرس هیجانی بی‌مورد در آن‌ها  شده و آن‌ها را وادار به مذاکره برای وضعیتی می‌کند که والدینشان نمی‌توانند از پس آن بربیایند. ایمیل امروزه ابزاری عالی برای برقراری ارتباط با همسر است. این به شما امکان می‌دهد درباره روش‌های بزرگ کردن کودک بحث کنید، بدون این که وارد جنبه‌های منفی شده و زخم‌های کهنه را باز کنید. همچنین این کار پیام ثبت‌شده‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد که برای دادگاه قابل‌قبول است بنابراین والدین باید در هنگام استفاده از آن بیشتر مراقب باشند. 

اگر می‌خواهید یا نیاز دارید با همسر خود تلفنی یا رو در رو صحبت کنید، حواس و توجهتان به مسئله مورد بحث باشد و مهم‌تر از همه، اگر او عصبانی بود، به تله او نیفتید. خیلی ساده بگویید به احساست احترام می‌گذارم اما من اینجا هستم تا در مورد تکالیف مدرسه فرزندمان صحبت کنم. کار درست را انجام دهید. سلامت هیجانی کودک شما به این بستگی دارد. 

 

فرزند یا درمانگر شما

اشتباهات والدین در طلاق

 

نوجوانان دوست دارند احساس کنند اوضاع را تحت کنترل دارند، اما طلاق دنیای آن‌ها را آشفته می‌کند. جزئیات طلاق یا احساس عصبانیت خود درباره همسرتان را با کودکان و نوجوانانتان در میان نگذارید. اضطراب و نیاز به کنترل خود آن‌ها، باعث می‌شود بتوانند وضعیت شما را درک کنند، اما شما باید نقش پدر و یا مادری خود را حفظ کنید. از کمک‌های خارجی استفاده کنید و در صورت لزوم تحت روان‌درمانی قرار بگیرید و مرزهای رابطه خود با فرزندانتان را حفظ کنید. این که بخواهید فرزندتان را طرفدار خودتان کنید اشتباه است و به آن‌ها آسیب وارد می‌کند. 

 

سعی کنید که فرزندتان را درک کنید. 

فرزندتان نیاز دارد احساس کند درک می‌شود و پس از طلاق احساسات آن‌ها ممکن است آشفته شود. به آن‌ها گوش کنید. به آن‌ها نگویید باید چه فکر کنند. ممکن است این دشوار باشد اما هرگز از همسر سابق خود انتقاد نکنید. برای کودک این همانند انتقاد از اوست چون پدر و مادرش را بخشی از وجود خود می‌داند. به چیزی که به شما میگویند با دقت پاسخ دهید. به آن‌ها بگویید به نظر می‌رسد در مورد ملاقات همسر جدید پدر/مادرت احساس غم/آشفتگی/عصبانیت داری، درست است؟ به عنوان یکی از والدین نباید راه حل ارائه دهید، فقط  باید به حرف‌هایش گوش دهید. 

عقاید خود را تحمیل نکنید. می‌توانید به فرزندتان پیشنهاد کنید که احساساتش نسبت به همسر سابقتان را بنویسد و با او در میان بگذارد، اما تنها در صورتی که دلش بخواهد این کار را انجام دهد. احساسات فرزندتان را در نظر بگیرید نه احساس خود را. التیام، از طریق یک ارتباط محبت‌آمیز و احساس درک شدن به دست می‌آید. 

 

او را تحت فشار قرار ندهید

اشتباهات والدین در طلاق

 

به والدین توصیه می‌شود بچه‌ها آخر هفته را با همسر سابقتان (والدی که از او دور هستند) بگذرانند، مثل این که با عمو یا خاله خود هستند. اگر به فرزندان هیچ‌چیزی نگویید (وانمود کنید هیچ اتفاقی نیفتاده است) تحت استرس زیادی قرار می‌گیرد چون در دنیای ابهام و سردرگمی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر اگر مشکلات خود را مدام به او بگویید او را به میدان جنگی کشیده‌اید که از نظر عاطفی براش دشوار است، بنابراین با او با شادی و خوشحالی برخورد کنید و از او سوالات جالب بپرسید تا استرسش کم شود. 

 

آسیبی که پیش از این وارد کرده‌اید را جبران کنید 

اشتباهات والدین در طلاق

 

بسیاری از والدینی که از هم جداشده‌اند و این توصیه‌ها را می‌خوانند ممکن است متوجه شوند اشتباهات ناخواسته‌ای را در مورد کودکشان مرتکب شده‌اند. اکنون خیلی دیر است که آشفتگی هیجانی ناشی از جدایی را جبران کنید؟ نه، کودکان بسیار بخشنده هستند. حداقل تا زمان سال‌های آخر نوجوانی‌شان (زمانی که عصبانیت ممکن است عمیق‌تر شود) چنین هستند. اگر اشتباهاتی انجام داده‌اید باید اقدامات زیر را انجام دهید: 

از آن‌ها عذرخواهی کنید. معذرت‌خواهی از کودکان بسیار موفقیت‌آمیز خواهد بود. 

دقیقاً به صورت جزئی توضیح دهید چه اشتباهی انجام داده‌اید و سپس تعهد بدهید که رفتارتان را از این به بعد اصلاح می‌کنید. 

به کودکتان یک علامت مشخص و مطمئن برای تذکر یاد بدهید. مثلاً بگویید هر وقت از همسر سابقتان انتقاد می‌کنید، دست خود را بالا ببرد و این علامت برای شما به معنی تمام کردن این رفتار است. با این کار بدون این که حرف خاصی زده باشد به شما می‌گوید دوباره این کار را تکرار کرده‌اید و باید این کار را متوقف کنید. 

 
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040