۳۱ تير ۱۳۹۳

سوء استعمال مواد در نوجوانان

۳۱ تير ۱۳۹۳ 1944 بازدیدکننده 0 نظر
سوء استعمال مواد در نوجوانان در این مقاله می خوانید

در این مقاله در مورد مصرف مواد در نوجوانان، علایم مصرف و روش‌های پیشگیری از آن صحبت می‌کنیم. ...

سوء استعمال مواد در نوجوانان

مقدمه

بسیاری از نوجوانان ممکن است تنباکو یا مواد مخدر را امتحان کنند. برخی از آن‌ها تنها چند مرتبه این کار را انجام می‌دهند و سپس مصرف آن را متوقف می‌کنند، اما برخی دیگر نمی‌توانند نیاز یا هوس مصرف آن‌ها را کنترل کنند و این به سوء استعمال مواد تبدیل می‌شود.

نوجوانان ممکن است موادی از جمله سیگار، الکل، مواد شیمیایی خانگی (استنشاقی)، داروهای تجویزی و بدون نسخه، و مواد غیر قانونی را امتحان کنند. از شایع‌ترین مواد مخدر در ایران حشیش و تریاک است.

 

چرا نوجوانان به سوء استعمال مواد مخدر روی می‌آورند؟

از جمله دلایل آن ممکن است موارد زیر باشد:

 

 می‌خواهند با دوستان یا گروهی که در آن هستند همراهی کنند و شبیه آن‌ها باشند

 

احساسی که به آن‌ها دست می‌دهد را دوست دارند

 

با این کار احساس بزرگی می‌کنند

 

نوجوانان دوست دارند چیزهای جدید را امتحان کرده و ریسک کنند، بنابراین مواد مصرف می‌کنند، چون برایشان به نظر هیجان‌انگیز می‌آید.

 

عوامل زمینه ساز

در صورتی که اعضای خانواده مشکل سوء مصرف مواد یا الکل داشته باشند، احتمال اینکه نوجوانان دچار مشکلات جدی سوء مصرف مواد شوند بیشتر است. همچنین نوجوانانی که احساس می‌کنند والدینشان برایشان ارزشی قائل نیستند، یا احساس نزدیکی و ارتباط با آن‌ها نمی‌کنند، درخطر بیشتر این مشکل قرار دارند. نوجوانانی که عزت نفس پایین یا مشکلات هیجانی یا روانی مانند افسردگی دارند نیز درخطر بیشتری قرار دارند.

 

سوء مصرف مواد در نوجوانان چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

سوء مصرف مواد ممکن است به مشکلات جدی مانند ضعف در تحصیل، از دست دادن دوستان، مشکلات در خانه و مشکلات قانونی همیشگی منجر شود. سوء مصرف مواد مخدر، یکی از علت‌های اصلی مرگ نوجوانان یا آسیب‌های مربوط به حوادث رانندگی، خودکشی، خشونت و غرق شدگی است. سوء مصرف مواد ممکن است خطر بارداری و عفونت‌های مقاربتی از جمله ایدز به خاطر رابطه جنسی محافظت نشده را افزایش دهد. حتی استفاده اتفاقی و موقت برخی از مواد می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی مانند اوردوز یا آسیب مغزی به همراه بیاورد. امروزه بسیاری از مواد غیر قانونی در آزمایشگاه‌های خانگی تهیه می‌شوند، بنابراین از نظر قدرت ممکن است بسیار متفاوت باشند. این مواد ممکن است حاوی باکتری‌ها، مواد شیمیایی خطرناک و مواد ناایمن دیگر نیز باشند.

 

علائم سوء استعمال مواد چیست؟

باید علائم سوء استعمال مواد یا الکل را بشناسید و بتوانید آن‌ها را در صورت وجود در نوجوان خود تشخیص دهید. برخی از این علائم عبارت‌اند از:

چشمان قرمز و شکایت از داشتن مشکلات سلامتی، مانند خستگی مفرط. اگر نوجوان شما اغلب قطره چشمی بدون نسخه مصرف می‌کند ممکن است سعی داشته باشد قرمزی چشم ایجاد شده توسط حشیش یا ماری جوانا را پنهان کند.

 

علاقه کمتر به مدرسه، افت تحصیلی و غیبت از مدرسه

 

معاشرت با دوستان جدیدی که علاقه چندانی به خانواده شان یا فعالیت‌های مدرسه ندارند.

 

کاغذها و یا پارچه‌های آغشته به مواد شیمیایی که به این معنی است که نوجوان شما مواد استنشاق می‌کند. علائم دیگر این کار لکه یا رنگ روی لباس، دست یا صورت او است.

 

اگر متوجه شدید نوجوانتان الکل، تنباکو یا مواد مصرف می‌کند چه‌کاری باید انجام دهید؟

اگر نوجوانتان مواد، الکل یا تنباکو مصرف می‌کند آن را جدی بگیرید. یکی از مهمترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که با او درباره این مشکل رو راست صحبت کنید و او را وادار کنید با شما روراست باشد. اصلاً از عبارات  نامناسب استفاده نکنید و درباره‌اش قضاوت نکنید. تا جایی که می‌توانید، باید در این زمان از او پشتیبانی کرده و در کنارش بمانید.

 

در بیشتر موارد مواجه شدن با چهره عصبانی و خصمانه شما، او را از خانواده دور می‌کند. اگر نمی‌دانید چه‌کار کنید یا احساس ناآرامی می‌کنید از یک روانشناس یا متخصص کمک بگیرید.

 

نوع درمانی که نوجوان شما نیاز دارد به سطح سوء استعمال مواد بستگی دارد. مثلاً اگر الکل یا مواد را تنها چند مرتبه مصرف کرده است، شاید همین که به‌صراحت با او درباره این مشکل صحبت کنید کافی باشد، اما اگر دچار مشکل سوء استعمال شده نیاز به مراجعه به پزشک، مشاور یا هر دوی این‌ها دارد. اگر به دارو یا الکل معتاد شده ممکن است نیاز به درمان سم زدایی یا درمان جایگزین کردن دارو به‌جای مواد داشته باشد. بهترین تأثیر داروها زمانی است که در ترکیب با مشاوره خانوادگی یا فردی یا هر دو مورد استفاده قرار بگیرد.

بازگشت به استفاده از مواد که به آن عود گفته می‌شود، پس از درمان متداول است. این شکست نوجوان یا برنامه درمانی نیست. بهبودی از اعتیاد دشوار است و به زمان نیاز دارد. گاهی لازم است که نوجوان موقتاً یک‌قدم به عقب بدارد تا بتواند در قدم بعدی موفق شود.

 

برای پیشگیری از مصرف مواد  موارد زیر مؤثر است:

با فرزند خود از کودکی درباره انتظاری که نسبت به رفتار او در مورد الکل، تنباکو و مواد دیگر دارید صحبت کنید. اگر نوجوانتان فکر کند شما اجازه مصرف مواد را به او می‌دهید، احتمالاً الکل یا مواد را امتحان می‌کند.

 

نوجوانتان را با فعالیت‌های مفیدی مانند ورزش، برنامه‌های مذهبی یا گروه‌های دیگر مشغول نگه دارید.

 

از او انتظار داشته باشید قوانین خانه را رعایت کند و برای رفتارهایی که باید تغییر دهد پیامدهای معقولی در نظر بگیرید و همیشه آن پیامدها را اجرا کنید.

 

همیشه با او صحبت کنید. برای کارهایی که درست انجام می‌دهد، حتی اگر کوچک باشد، او را تشویق کنید.

 

دوستان فرزندتان را بشناسید. داشتن دوستانی که از سیگار، الکل و مواد اجتناب می‌کنند می‌تواند بهترین محافظت از فرزندتان در مقابل سوء استعمال مواد باشد

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040