۱۲ آبان ۱۳۹۲

پرسش استراتژیک چیست؟

۱۲ آبان ۱۳۹۲ 1877 بازدیدکننده 3 نظر
پرسش استراتژیک چیست؟ در این مقاله می خوانید

برای اینکه بتوانید یک رابطه ی جدید با دیگران در زندگی اجتماعی داشته باشید نیاز به پرسش استراتژیک در مورد آن ها دارید تا اطلاعات جدید بدست آورید... ...

پرسش استراتژیک چیست؟

مقدمه

پرسش‌های استراتژیک فرآیندی است که برای هرگونه تغییر فردی یا اجتماعی استفاده می‌شود. این فرایند بر روی مهارتی تکیه دارد که مربوط به پرسیدن سؤالاتی است که بتوان از روی پاسخ آن‌ها، یک تفاوت را ایجاد کرد. این پرسش‌ها در درجه‌ی اول با ایده هایی که مربوط به تغییرات می شوند سروکار داشته و شامل مهارت‌های شنیداری خاصی است. زمانی که پرسش استراتژیک موثر واقع می شود، مردم را به سمت گسترش دیدگاه‌های جدید در مسائل مختلف هدایت می‌کند.

 

هدف

پرسش استراتژیک چندین هدف کلیدی دارد. این، یک راه ارتباط با مردم است، طوری که اطلاعات جدیدی در مورد یک موضوع ایجاد می کند. همچنین پرسش استراتژیک، افراد را به شرکت در یک موضوع ترغیب کرده و و میان آن‌ها انرژی ای برای تغییر را ایجاد می‌کند. همچنین انسان‌ها را با کنار گذاشتن ایده‌ها و احساسات شخصی، به گسترش ایده‌های جدید تشویق می‌کند. اگر پرسش استراتژیک به خوبی استفاده شود، به ساختن گروه‌های همکاری کمک کرده و به افراد در گسترش مهارت‌های شنیداری خود یاری می‌دهد.

 

پایه

پرسش استراتژیک بر چندین قاعده‌ی کلیدی استوار است. بعضی از آن‌ها شامل این احتمال است که همه‌ی افراد اطلاعات ارزشمندی داشته و برای درک دیدگاه‌ها باید مهارت شنیداری خود را افزایش دهید. هم چنین این قواعد بر پایه‌ی این فرض است که همه‌ی افراد می‌خواهند در زندگی بهتر باشند.

 

نوع سؤالات

پرسش استراتژیک از هفت نوع سؤال پایه‌ای استفاده می‌کند. سؤالات تمرکزی برای کشف حقایق کلیدی طراحی‌شده‌اند. سؤالات مشاهداتی، به چیزی که افراد  درباره‌ی موضوع دیده، گفته و یا می‌شوند تکیه دارد. سؤالات احساسی، با حسی که افراد از موضوع دارند در ارتباط است. سؤالات تصوری، خیالات و آرزوهای افراد را هدف قرار می دهند. سؤالات تغییراتی، برای ایجاد یک طرح استراتژیک برای رسیدن از نقطه 1 به نقطه 2 طراحی‌شده‌اند. سؤالات موجودی شخصی، طوری طراحی‌شده‌اند تا افراد را بر اساس مهارت، علایق و قابلیت‌هایشان جدا کند. سؤالات اقدامات شخصی، سبب می‌شوند تا هر فرد کارهای خاصی را انجام دهد.

 

چیزهایی که باید از آن اجتناب کرد

به پرسش‌های استراتژیک هوشمندانه فکر شده است. آن‌ها تلاش می‌کنند تا مکالمات را بازکرده و افراد را به مشارکت تشویق می‌کنند. این‌ها سؤالاتی هستند که برای بررسی عمیق یک موضوع طراحی‌شده‌اند. به همین دلیل، موارد زیادی است که پرسش‌های استراتژیک شامل آن نمی‌شوند.  پرسش‌های استراتژیک هیچ‌گاه نمی‌پرسند "چرا؟". پرسیدن این سؤال سبب می‌شود تا افراد از یک دیدگاه دفاع کرده یا شرایط را توجیح کنند. نکته‌ی دیگری که پرسش‌های استراتژیک از آن دوری می‌کنند پرسیدن سؤالاتی با پاسخ بله یا خیر است. این‌گونه سؤالات مکالمات و تفکر عمیق درباره‌ی یک موضوع را سست می‌کند.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040