۱۰ دي ۱۳۹۳

کودن (بوبی ، غاز احمق)

۱۰ دي ۱۳۹۳ 2880 بازدیدکننده 0 نظر
کودن (بوبی ، غاز احمق) در این مقاله می خوانید

کودن پرنده ای زیبا است که گونه های مختلفی دارد. اما آیا می دانید چرا به این پرنده کودن می گویند؟ بیایید کمی بیشتر با سبک زندگی کودن آشنا شویم. ...

کودن (بوبی ، غاز احمق)

 

کودن نام گونه‌ای بزرگ از پرندگان دریایی است که با گانتها مرتبط است. به این دلیل اسم این حیوان را کودن گذاشته‌اند که سابقاً روی عرشه کشتی‌های داخل دریا می‌نشست و ملوانان می‌توانستند آن‌ها را به راحتی شکار کنند و این حیوانات این عادت خود را ترک نمی‌کردند.  کودن‌ها زندگی خود را صرف شکار ماهی در دریا می‌کنند و در سواحل شرقی آمریکای مرکزی و جنوبی و در سراسر جزایر گرمسیری جنوب اقیانوس آرام تا غرب جزایر گالاپاگوس یافت می‌شوند. کودن بیش‌ترین پرنده‌ی دریایی است که در جزایر گالاپاگوس یافت می‌شود. 

 

گونه‌های مختلف

شش گونه‌ای مختلف از کودن‌ها وجود دارند که در جزایر گرمسیری و نیمه گرمسیری و سواحل قاره‌ای اقیانوس جنوب شرقی لانه‌سازی می‌کنند با این حال فسیل‌ها نشان می‌دهند که گونه‌های متعددی از کودن‌ها وجود داشته‌اند که اکنون منقرض‌شده‌اند و مشخص شده است که از سمت شرق تا اروپا هم زندگی می‌کردند.  

گونه‌های مختلف کودن اندازه‌ها و ظاهر بسیار مشابهی دارند اما هر گونه‌ی این پرنده به نظر ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. گونه‌های مختلف این پرنده، کودن پاآبی ، کودن پاقرمز، کودن قهوه‌ای، کودن پرو، کودن نقاب‌دار ، و کودن نازکا است.  

 

بوبی

کودن پاآبی شناخته شده ترین گونه‌ی کودن‌هاست و بیشتر در جزایر گالاپاگوس و اکوادور یافت می‌شود. کودن آبی دومین گونه‌ی بزرگ کودن است و می‌توان آن‌ها را از پاهای آبی روشنشان تشخیص داد. کودن پاآبی ماده  به طور کلی کمی بزرگ‌تر از کودن پاآبی نر است و پاهای پررنگ‌تری نسبت به جنس نر دارد زیرا پاهای کودن پاآبی نر کمرنگ‌تر است. کودن پاآبی جوان نیز پاهای رنگ روشن دارد که رنگ آن‌ها( به ویژه در ماده‌ها) با بزرگ‌تر شدن این پرنده کمرنگ‌تر می‌شود.  

 

بوبی

کودن پاقرمز کمی کوچک‌تر از کودن پاآبی است اما مشخص شده است که کودن پا قرمز بازه زندگی گسترده‌تری دارد که از جزایر گالاپاگوس تا جزایر کارائیب را در بر می‌گیرد. کودن پاقرمز همان طور که از نامش پیداست پاهای قرمز روشن دارد که در زمان جوانی این حیوان مایل به صورتی است. اگر چه کودن پاقرمز به عنوان پرنده ای فرز و باهوش شناخته‌شده اما هنگام بلند شدن از زمین و نشستن ممکن است ناشیانه عمل کند. کودن پا قرمز می‌تواند برای گرفتن ماهی با سرعتی تا 60 مایل در ساعت از آسمان به سطح آب شیرجه بزند.  

 

بوبی

تعداد کودن قهوه‌ای حدوداً نصف کودن پاآبی است و در دریای کارائیب و خلیج مکزیک یافت می‌شود. کودن قهوه‌ای دارای سری سیاه، شکمی سفید، بال‌هایی کوتاه و دمی بلند است. کودن قهوه‌ای در گروهی بزرگ در جزایر ساحلی زادوولد می‌کنند و مشخص شده است که زمستان را در دریا می‌گذراند و منطقه‌ی وسیع‌تری دارند.  کودن قهوه‌ای هم مانند دیگر گونه‌های کودن در شیرجه زدن بسیار توانمند است. 

کودن پرو بومی پرو و بخش‌هایی از شیلی است و  مانند دیگر گونه‌های کودن ظاهری پیچیده ندارد. کودن پرو دومین پرنده‌ی متداول دریایی است که در پرو یافت می‌شود و نیز دومین پرنده‌ی بزرگ دریایی است که کود مرغی تولید می‌کند. کود مرغی مدفوعی است که پرندگان دریایی، خفاش‌ها، و خوک‌های آبی تولید می‌کنند که دارای مقدار زیادی فسفر و نیتروژن است و بنابراین برای ساخت کود و باروت از آن استفاده می‌شود. 

 

بوبی

کودن نقاب‌دار را از رنگ سیاه دور چشمانش می‌توان شناخت. کودن نقاب‌دار گستره زندگی بسیار وسیعی دارد که از جزایر کارائیب تا استرالیا را در برمی‌گیرد. کودن نقاب‌دار بزرگ‌ترین گونه‌ی کودن در دنیا است و می‌تواند تا تقریباً یک متر ارتفاع رشد کند. بوبی نقاب‌دار عمدتاً از پرنده ماهی و ماهی مرکب تغذیه می‌کند. 

 

کودن

کودن نازکا در جزایر اقیانوس آرام شرقی یافت می‌شوند و یکی از محبوب‌ترین پرندگان برای طبیعت‌گردان در جزایر گالاپاگوس است که به تماشای آن‌ها می‌پردازند. کودن نازکا سری گردتر از دیگر گونه‌های کودن دارد و تصور می‌شود که بیشتر با کودن نقاب‌دار مرتبط باشد. کودن نازکا بدنی سفید و منقاری سفید یا زرد دارد. 

 

ساخت لانه و جفت‌گیری 

کودن

کودن‌ها به ندرت در مناطقی که نمی‌توانند در آنجا لانه‌سازی کنند یافت می‌شوند، البته به جز آن گونه‌های کودن که زمستان را در دریا می‌گذرانند (مانند کودن قهوه‌ای). معمولاً کودن برای چند سال با جفت خود می‌ماند و در تمام طول سال تخم می‌گذارد، اگر چه این مسئله کاملاً بستگی به منطقه‌ای که کودن در آن زندگی می‌کند دارد. کودن‌ها بین 1 تا 3 تخم ( معمولاً 2 تخم) می‌گذارند و جوجه‌های کودن بعد از یک دوره‌ی 4 تا 5 هفته‌ای از تخم بیرون می‌آیند.

 

شکارچیان طبیعی

کودن‌ها به دلیل اندازه‌ی بزرگ و مناطقی که در آن ساکن هستند شکارچیان طبیعی اندکی دارند. شکارچیان اصلی کودن جغدها و پرندگان شکارچی بزرگ هستند که جوجه‌های کودن را می‌دزدند اما کودن بالغ بزرگ‌تر از آن است که دیگر پرندگان بتوانند آن را شکار کنند. انسان‌ها و گاهی اوقات کوسه‌ها، شکارچیان اصلی کودن‌های بالغ بسیار بزرگ هستند. 

 

  1. حقایقی در مورد بوبی

   فرمانرو جانوران
   شاخه طنابداران
   رده پرندگان 
   راسته پلیکانی
   تیره کودنان
   سرده Sula
   نام علمی Sula Nebouxii
   نوع پرنده
   رژیم غذایی گوشت‌خوار
   اندازه 64 تا 91 سانتیمتر
   پهنای بال 130 تا 155 سانتیمتر
   وزن 0.9 تا 1.8 کیلوگرم
   حداکثر سرعت 97 کیلومتر بر ساعت
   طول عمر 12 تا 17 سال
   سبک زندگی دسته‌ای
   وضعیت محافظت کمترین نگرانی (وضعیت بقای خوب)
   رنگ قهوه‌ای، سیاه، سفید، طوسی
   نوع پوست پر
   غذای مورد علاقه پرنده ماهی
   زیستگاه جزایر گرمسیری و نیمه گرمسیری
   متوسط تعداد تخم 2
   غذای اصلی پرنده ماهی، ساردین، موتوماهیان، ماهی مرکب
   شکارچیان انسان‌ها، جغدها و پرندگان شکارچی
   ویژگی بارز بدن بزرگ و پاهای رنگ روشن

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040