۱۵ آذر ۱۳۹۳

مرغابی

۱۵ آذر ۱۳۹۳ 5957 بازدیدکننده 0 نظر
مرغابی در این مقاله می خوانید

مرغابیها پرنده‌های آبزی با اندازه متوسطی هستند که با دیگر پرنده‌های آبزی مانند قو و غاز ارتباط دارند. با ویژگی های این پرنده ی زیبا آشنا شوید. ...

مرغابی

تفاوت مرغابی‌ها با قو و غاز در تمایلشان برای فرو رفتن در آب جهت گرفتن غذایشان است. 

 

رژیم غذایی

مرغابی‌ها حیواناتی همه‌چیزخوار هستند که از گیاهان آبزی، ماهی‌های کوچک و حشرات، هم در آب و هم بیرون از آب تغذیه می‌کنند که نشان می‌دهد آن‌ها می‌توانند به راحتی با شرایط مختلف سازگار شوند. توانایی مرغابی‌ها در خوردن چنین مقدار غذای متنوعی هم در آب و هم در خشکی باعث شده که یکی از گسترده‌ترین گونه‌های پرنده در جهان باشند زیرا در هر قاره‌ای به جز قطب جنوب یافت می‌شوند.

 

سیستم تصفیه آب منقار

مرغابی

 

دهان مرغابی دارای ردیف‌هایی از صفحات ریز است که به آن‌ها کمک می‌کند بدون از دست دادن غذا، آب را به بیرون از منقارشان تصفیه کنند. سیستم تصفیه‌ی پیشرفته‌ی آب در مرغابی، شبیه به روشی است که نهنگ آبی در اقیانوس تغذیه می‌کند.  

 

صدای مرغابی

برخلاف باور عموم، در واقع تمام مرغابی‌ها، آن صدای خاص (کواک) را در نمی‌آورند! به طور کلی مشخص شده است که در واقع تنها جنس ماده‌ی بسیاری از گونه‌های مرغابی این صدا را ایجاد می‌کنند. با این حال تمام مرغابی‌ها، طیف گسترده‌ای از صداها را ایجاد می‌کنند که برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن‌ها استفاده می‌کنند، مانند سوت زدن و خرخر کردن. 

 

شکارچیان طبیعی

مرغابی‌ها حیوانات بسیار آسیب‌پذیری هستند و بنابراین حیوانات شکاری بسیاری در سراسر جهان دارند. شکارچیان مرغابی‌ها شامل حیوانات کوچک‌تری مانند روباه، گرگ، و حتی ماهی‌های بزرگ، تا حیوانات بزرگ‌تری مانند تمساح و نیز انسان‌ها می‌باشد. 

 

مرغابی

 

استفاده انسانی از مرغابی

مرغابی‌ها برای گوشت و تخمشان در سراسر دنیا پرورش داده می‌شوند. همچنین مرغابی‌ها را به طور وسیعی برای استفاده از پرشان پرورش می‌دهند که عمدتاً در وسایل رختخواب مانند ملافه و بالش استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که بیش‌ترین جمعیت مرغابی‌های اهلی در آسیا به ویژه در چین وجود دارد که دارای بزرگ‌ترین بازار مرغابی در جهان است. گونه‌های متفاوت زیادی از مرغابی در سراسر جهان مصرف می‌شوند و گوشت مرغابی به دلیل طعم و مزه‌ی بسیار لذیذی که دارد مورد علاقه‌ی انسان‌ها است. 

مرغابی‌ها همچنین مرتباً توسط شکارچیان نیز شکار می‌شوند، زیرا به راحتی مورد هدف قرار می‌گیرند. طبیعت آرام مرغابی به این معناست که اغلب زمان زیادی طول می‌کشد که به سروصداهای اطراف واکنش نشان دهد. 

همانند پرنده‌های دیگری مانند مرغ که برای تجارت پرورش داده می‌شوند، مرغابی‌ها نیز اغلب به طور گسترده‌ای پرورش داده‌شده و تحت شرایط بسیار بدی قرار می‌گیرند. مصرف‌کنندگان گوشت و تخم مرغابی، باید تنها محصولاتی را که طبیعی یا محلی هستند خریداری کنند و باید سعی کنند که خرید رختخواب‌هایی که از پر اردک ساخته شده است اجتناب کنند. 

 

سازگاری با محیط زیست

مرغابی‌ها به خوبی با زندگی در آب سازگار شده‌اند و علاوه بر سیستم تصفیه‌ی خاص آب در دهانشان، پاهایی پرده‌داری نیز دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد به راحتی در سطح آب گردش کنند. پاهای پرده‌دار مرغابی راه رفتن در ساحل لغزنده‌ی رودخانه را نیز برای آن‌ها آسان‌تر می‌سازد. 

 

پاهای مرغابی

مرغابی

 

مرغابی‌ها دارای پاهایی پرده‌دار هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد راحت‌تر در آب دست و پا بزنند و شنا کنند. 

هنگامی که مرغابی‌ها شنا می‌کنند، پاهای خود را با حرکتی ضربه‌ای به عقب میرانند تا پرده‌های پا آب را بگیرد و آن را پشت سر خود براند. 

در حرکت بازگشت پرده‌ی پای مرغابی جمع می‌شود که اجازه می‌دهد مرغابی کمتر در برابر آب مقاومت کرده و سریع‌تر حرکت کند. 

مرغابی‌ها ساختار پیچیده‌ای از مویرگ‌ها در پاهای خود دارند که به تنظیم جریان خون کمک کرده و از سرد شدن پاهای آن‌ها جلوگیری می‌کند.

پاهای پرده‌دار مرغابی باعث می‌شود که نتواند در خشکی به طور هموار راه رود و معمولاً به صورت کج و سنگین راه می‌رود.

 

دندان‌های مرغابی

همانند دیگر گونه‌های پرندگان مرغابی‌ها نیز دندان ندارند اما به جای آن از منقار خود برای گرفتن غذا استفاده می‌کنند. 

مرغابی‌ها دارای ردیف‌هایی از موهای نازک در دهان خود می‌باشند که آن‌ها را قادر می‌سازد ذرات مواد غذایی را از آب خارج کنند. 

مرغابی‌ها از منقارهای قوی خود برای گرفتن غذا استفاده می‌کنند و سپس غذا را می‌بلعند و با استفاده از سنگدانشان غذای خود را هضم می‌کنند. 

منقار مرغابی از فک بالا و پایین تشکیل شده است که به دلیل آنکه از استخوان ساخته‌شده‌اند قوی هستند. 

مرغابی از منقار خود هم برای غذا خوردن و هم برای تمیز کردن خود هنگام بیرون راندن خاک از پرهایش استفاده می‌کند. 

 

  1. مرغابی

   نوع پرنده
   طول عمر 4 تا 8 سال
   رژیم غذایی همه چیزخوار
   اندازه 30 تا 50 سانتیمتر
   وزن 0.7 تا 1.4 کیلوگرم

   

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040