۲۱ دي ۱۳۹۳

کروکودیل

۲۱ دي ۱۳۹۳ 4958 بازدیدکننده 0 نظر
کروکودیل در این مقاله می خوانید

کروکودیل ها یکی از قدیمی‌ترین موجودات ساکن زمین هستند. حضور کروکودیل ها به 200 میلیون سال پیش بازمی‌گردد و این یعنی کروکودیل ها در زمان دایناسورها نیز وجود داشته‌اند.  ...

کروکودیل

معرفی

کروکودیل ها در آب‌های استوایی آفریقا، آسیا، آمریکا و استرالیا زندگی می‌کنند و در دریاچه‌ها و رودخانه‌های آب شیرین در جهان گرد هم می‌آیند. کروکودیل ها از ماهی‌ها، خزندگان و پستانداران تغذیه می‌کنند. اندازه شکار به طور کلی بستگی به جثه خود کروکودیل دارد.

راسته تمساح سانان در دسته‌بندی‌های علمی، بیش از آنکه با دیگر خزندگان مرتبط باشد، به پرندگان و دایناسورها نزدیک است. کروکودیل ها بر خلاف ظاهر ماقبل تاریخی‌شان، از نظر بیولوژیکی (زیست‌شناختی) یکی از پیچیده‌ترین خزندگان محسوب می‌شوند. 

افسانه‌ها می‌گویند در صورتی یک کروکودیل در تعقیب شما باشد تنها شانس شما برای فرار، این است که از کروکودیل زرنگ‌تر باشید! ظاهراً تنها راه فرار از دست کروکودیل، دویدن به صورت اریب است. بر اساس افسانه‌ها، کروکودیل در چرخیدن بسیار کند عمل می‌کنند و این یعنی اگر شما به صورت اریب بدوید، از نظر تئوری کروکودیل قادر به گرفتن شما نخواهد بود.

 

بلعیدن سنگ

ممکن است عجیب به نظر برسد ولی کروکودیل ها هنگامی که در ساحل رودخانه هستند، سنگ می‌بلعند! کروکودیل این کار را تنها برای کمک به گوارش غذای خود انجام نمی‌دهد، بلکه این کار به او در فرو رفتن در آب نیز کمک می‌کند. به نظر می‌رسد بلعیدن سنگ می‌تواند به کروکودیل در شنا کردن به قسمت‌های عمیق تر آب کمک کند. 

 

رشد دندان‌های جدید

کروکودیل

جالب است بدانید که کروکودیل قادر نیست زبان خود را بیرون آورد (احتمالاً به دلیل آن همه سنگی که بلعیده!). هنگامی که کروکودیل دندان قدیمی خود را از دست می‌دهد، به سرعت دندانی دیگر جای آن رشد می‌کند و این ویژگی در تمام عمر همراه کروکودیل خواهد بود.

 

تفاوت بین کروکودیل و تمساح

بارزترین تفاوت در ظاهر کروکودیل و تمساح در قسمت سر آن‌ها قابل مشاهده است.  کروکودیل سری باریک تر و کشیده‌تر و پوزه‌ای V شکل تر (نسبت به تمساح) دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های بین کروکودیل و تمساح مربوط به آرواره‌ها می‌شود. آرواره‌های بالا و پایین کروکودیل دارای پهنای هم اندازه هستند و هنگام بسته بودن دهان، دندان‌های آرواره پایین در امتداد یا در خارج لبه آرواره بالایی قرار می‌گیرند. در تمساح فرورفتگی‌های کوچکی در آرواره بالایی وجود دارد که محل قرارگیری دندان‌ها است. به همین دلیل تمام دندان‌های کروکودیل بر خلاف تمساح، قابل‌مشاهده هستند. 

 

کروکودیل

تصویر: مقایسه ظاهر کروکودیل (پایین) و تمساح (بالا)

 

 

کروکودیل

تصویر: مقایسه ظاهر کروکودیل (پایین) با تمساح (بالا) از کنار

 

قدرت آرواره

آرواره‌های کروکودیل می‌توانند نیرویی بسیار عظیم وارد کنند. در واقع کروکودیل با تفاوت زیاد، قدرتمندترین آرواره‌ها در میان تمام حیوانات را دارد. آرواره‌های یک کروکودیل بزرگ می‌تواند نیرویی معادل 22000 نیوتون وارد کند (آزمایش بر روی کروکودیل نیل و در خشکی انجام شد) این در حالی است که آرواره‌های سگ راتوایلر 1490 نیوتن، کوسه سفید 3000 نیوتن و کفتار 3600 نیوتن وارد می کنند. 

 

حواس بسیار قوی

کروکودیل

حواس بسیار قوی کروکودیل ها، یک مزیت تکاملی بوده و آن‌ها را به شکارچیان بسیار موفق تبدیل کرده است. چشم‌ها، گوش‌ها و بینی کروکودیل ها در بالای سر قرارگرفته و به آن‌ها اجازه می‌دهد در آب فرو رفته و از دید شکار پنهان بمانند. 

 

کروکودیل

کروکودیل ها در شب نیز دید بسیار خوبی دارند و به همین دلیل آن‌ها معمولاً در شب‌ها شکار می‌کنند. کروکودیل ها از دید در شب ضعیف بیشتر شکارهای خود به نفع خود استفاده می‌کنند. 

 

نحوه شکار

نحوه شکار کروکودیل

کروکودیل ها از شکارچیان کمین کننده است (از روش کمین کردن در شکار استفاده می‌کند). آن‌ها صبر می‌کنند تا ماهی یا حیوانی در خشکی به آن‌ها نزدیک شود، سپس ناگهان به طرف آن حمله می‌کنند. 

 

کروکودیل

  1. کروکودیل

   فرمانرو

   جانوران

   شاخه

   طناب داران

   رده

   خزندگان

   راسته

   تمساح سانان

   تیره

   تمساحیان

   سرده

   کروکودیل

   نام علمی

   کروکودیل (Crocodylus)

   نوع

   خزنده

   تغذیه

   گوشت خوار

   اندازه

   1 تا 7 متر

   وزن

   1000 تا 1133 کیلوگرم

   حداکثر سرعت

   18 کیلومتر

   طول عمر

   40 تا 70 سال

   سبک زندگی

   انفرادی

   وضعیت حفاظت

   تهدید شده

   رنگ

   سبز، خاکستری و قهوه‌ای

   جنس پوست

   فلس

   محل زندگی

   آب‌های گرم، آرام و گل آلود

   شکار اصلی

   ماهی، لاک‌پشت، پستانداران

   شکارچی

   انسان

   

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040