۲ دي ۱۳۹۶

چگونه هورمون ها روی پوست اثر می گذارند

۲ دي ۱۳۹۶ 180 بازدیدکننده 0 نظر
چگونه هورمون ها روی پوست اثر می گذارند در این مقاله می خوانید

پوست بدن به هورمون‌ها بسیار وابسته است. هر تغییر در سطح هورمون‌ها می‌تواند روی پوست اثرگذار باشد. ...

چگونه هورمون ها روی پوست اثر می گذارند

دوران نوجوانی

نوجوانی با مرحله‌ی گذار از بلوغ فیزیکی و تکامل روانی شناخته می‌شود. قبل از سال‌های نوجوانی جوش زیاد متداول نیست. بااین‌وجود در طول این دوران مقدار تولید استروژن، پروژسترون و تستوسترون زیاد می‌شود که باعث تحریک غدد چربی به تولید سبوم بیشتری خواهد شد و نتیجه بروز جوش‌های پوستی است.

 

 

دوران بارداری

بسیاری از زنان باردار متوجه زیاد شدن لکه‌های رنگی روی پوست خود می‌شوند و یا لکه‌ها پررنگ‌تر خواهند شد. تیره شدن پوست اغلب یکی از اولین نشانه‌های بارداری بوده و مربوط به بالا رفتن سطح استروژن، پروژسترون و دیگر هورمون‌هایی است که باعث تحریک سلول‌های رنگ‌دانه می‌شوند. این مشکل اغلب بعد از زایمان حل خواهد شد. برای به حداقل رساندن عوارض تا جایی که می‌توانید مقابل نور خورشید قرار نگیرید تا لکه‌ها تیره‌تر نشوند. همچنین از ضد آفتاب‌های با پوشش زیاد در مقابل آفتاب استفاده کنید.

 

 

یائسگی

با کاهش سطح هورمون‌ها در نتیجه‌ی افزایش سن تغییرات ساختاری و عملکردی زیادی در پوست ایجاد خواهد شد، خصوصاً در دوران یائسگی. این‌ها شامل خشکی پوست در نتیجه‌ی کاهش تولید چربی و کم شدن مقدار آب در پوست خواهد بود. با زیاد شدن سن پوست سفتی خود را از دست می‌دهد زیرا مقدار فیبروبلاست ها و کلاژن کاهش می‌یابند. در نهایت با زیاد شدن سن تغییرانی در عملکرد ایمنی پوست ایجاد خواهد شد که می‌توان به دیر خوب شدن زخم‌ها و زیاد شدن خطر سرطان پوست اشاره کرد.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040