۳۱ خرداد ۱۳۹۷

کارهای ناخوشایند بدن که مفیدند

۳۱ خرداد ۱۳۹۷ 99 بازدیدکننده 0 نظر
کارهای ناخوشایند بدن که مفیدند در این مقاله می خوانید

دوست دارید از بدنتان بیشتر بدانید؟ این‌ها کارهای ناخوشایندی است که بدن انجام می‌دهد ولی برای زندگی به آن نیاز داریم.   ...

کارهای ناخوشایند بدن که مفیدند

قی چشم

هر روز صبح با کمی قی لزج یا سخت در گوشه‌های چشم خود بیدار می‌شوید. اغلب رنگ آن زرد بوده و کمی سخت است. در ابتدا این ماده چسبنده است اما وقتی خشک می‌شود ممکن است سخت گردد. دلیلی برای نگرانی جهت قی کردن چشم‌ها نیست و کاملاً عادی می‌باشد. قی شامل چیزهایی از مخاط گرفته تا چربی و ذرات ریزی است که هیچ‌یک نباید در ساختار چشم شما وارد شوند.

 

 

تعریق زیاد

عرق کردن راهی است که بدن و پوست از خود مقابل گرمای زیاد محافظت می‌کنند. تعریق گردش خون را بالا برده و راهی عالی برای سم‌زدایی بدن است. تعریق بدن را از سمومی پاک می‌کند که می‌توانند  منافذ پوستی را مسدود کرده و باعث ایجاد جوش‌ها شوند. عرق دارای خاصیت ضد میکروب، ضدویروس و ضد قارچ است. ذرات تعریق وارد باکتری‌ها  شده و آن‌ها را می‌شکنند.

 

 

پوست انداختن و جایگزینی پوست جدید

اگرچه انسان مانند یک مار یک باره از تمامی پوست خود خلاص نمی‌شود اما او هم پوست جدید جایگزین خواهد کرد. شب‌ها زمانی که شما خوابید بدن حدود 40000 سلول پوستی قدیمی را از دست داده و در صبح روز بعد تمامی آن با پوستی جدید جایگزین شده است. انتقال سلول‌ها از زیر به سطح پوست با همراه آوردن مایعات و رطوبت لازم به سطح آن خواهد بود.

 

 

مخاط در زمان بیماری

کار اصلی این ماده محافظت از بدن مقابل محرک‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها یا محرک‌های آلرژی است. مخاط در ابتدا به شکل ماده‌ای ژله مانند در مسیر تنفسی می‌باشد. زمانی که با مثلاً یک ماده‌ی آلرژی‌زا تحریک می‌شوید این ماده‌ی ژله‌ای جذب مایع شده و بزرگ‌تر می‌شود. سپس یک عملکرد دیگر در بدن انجام شده و این مخاط آلوده از مسیر تنفسی خارج می‌شود ( از انتهای گلو که عمل بلع را دارد ) و از آن مقابل عفونت و محرک‌ها محافظت می‌نماید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040