۲۹ آذر ۱۳۹۵

در چهل سالگی بدن چه تغییری می کند

۲۹ آذر ۱۳۹۵ 4300 بازدیدکننده 0 نظر
در چهل سالگی بدن چه تغییری می کند در این مقاله می خوانید

با رسیدن به 40 سالگی بدن با برخی تغییرات روحی و فیزیکی روبرو می‌شود که بد نیست درباره‌ی آن‌ها بدانید. ...

در چهل سالگی بدن چه تغییری می کند

کاهش وزن سخت تر است

کاهش وزن

به طور متوسط یک زن بین سنین 40 تا 55 سالگی حدود هفت کیلوگرم افزایش وزن خواهد داشت که علت آن کاهش سوخت و ساز بدن است. سوخت و ساز کم همراه با کاهش حجم ماهیچه خواهد بود. بنابراین اگر در چهل سالگی به همان اندازه‌ی قبل بخورید مطمئناً افزایش وزن خواهید داشت. با ورزش، خوردن پروتئین ارگانیک و مصرف مکمل‌های غذایی می‌توانید با افزایش وزن مبارزه کنید.

 

چرخه‌ی قاعدگی تغییر می‌کند

یائسگی

احتمال یائسگی در 40 سالگی کم است اما شما شاهد تغییر در چرخه‌ی قاعدگی خود خواهید بود. این دوران پیش از یائسگی نام دارد و روش بدن برای آماده شدن جهت ورود به یائسگی است. استروژن و پروژسترون، هورمون‌های تولیدمثل که این چرخه را تنظیم می‌کنند، شروع به نوسان خواهند کرد. علائم فیزیکی شما می‌توانند شامل عادات ماهانه‌ی نامنظم، کم خوابی، سردرد، رویش موی رندوم، گرگرفتگی، تغییر در میل جنسی و ... باشد. اولین چیزی که شاید شاهد آن باشید عادات ماهانه‌ی نامنظم است.

 

احتمال سرطان سینه زیاد می‌شود

سرطان سینه

زمانی که در دهه‌ی سی هستید احتمال تشخیص سرطان سینه در شما 1 در 228 است. در چهل تا چهل و نه سالگی این احتمال  به 1 در 69 افزایش می‌یابد. قبل از دهه‌ی چهل شما باید مرتباً تست های لازم را انجام دهید تا بتوانید با بدن خود آشنا بوده و هر تغییر در بافت سینه را تشخیص دهید. رفتن نزد پزشک به تشخیص بیماری در مراحل اولیه کمک می‌کند. خوردن میوه و سبزیجات خطر ابتلا را کاهش داده و ورزش سلامت کلی بدن را بهبود می‌بخشد.

 

حجم استخوان‌ها کم می‌شود

پوکی استخوان

حجم توده‌ی استخوانی تا حدود 35 سالگی تقریباً ثابت است. پس از آن هر سال حدود یک درصد از حجم استخوان‌های شما کم می‌شود. در چهل سالگی شاید کم‌کم متوجه این تغییر شوید. راهکارهایی برای مبارزه با این مشکل و سالم نگه‌داشتن استخوان‌ها وجود دارد. ورزش‌های قدرتی و تمرینات کاهش وزن می‌توانند به کاهش حجم استخوان‌ها کمک کنند و باعث استخوان‌سازی شوند. مکمل‌های کلسیم نیز به شما کمک خواهند کرد.

 

میل جنسی افزایش می‌یابد

میل جنسی

درحالی‌که برخی می‌گویند این دوران برای زنان به علت افسردگی یا تغییرات قبل از یائسگی با کاهش میل جنسی همراه است اما دیگران بر این باورند که میل جنسی آن‌ها زیادتر از افراد کم سن تر خواهد شد. به علت اینکه بدن زن در این زمان تخمک کمتری تولید می‌کند از نظر جنسی بهتر تحریک می‌شود و دلیل آن کاهش باروری است. تنها به یاد داشته باشید حتی اگر چهل ساله هستید تا زمانی که عادت ماهانه می‌شوید احتمال بارداری برای شما وجود دارد.

 

شاید به لاکتوز مقاوم شوید

حساسیت به لاکتوز

بدن آنزیمی به نام لاکتوز می‌سازد که به گوارش لاکتوز در روده‌ی کوچک کمک می‌کند. با افزایش سن سطح لاکتوز کم می‌شود و لاکتوز مصرفی شما با عدم هضم درست به روده آسیب می زند و باعث ایجاد باد معده و مشکلات گوارشی خواهد شد.

 

شاید بینایی شما تغییر کند

تغییرات بینایی

در حدود 40 سالگی ممکن است بینایی شروع به تغییر کند. رایج‌ترین تغییرات متنوع‌اند اما افراد زیادی در دیدن نزدیک مشکل خواهند داشت، مانند خواندن یا نخ کردن سوزن. برخی برای مطالعه نیاز به نور بیشتری دارند. برخی دیگر زمان رانندگی در شب تار می‌بینند. رنگ‌ها ممکن است به چشم شما متفاوت بیایند. خشکی چشم نیز ممکن است در این دوران ایجاد شود.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040