۱۱ آذر ۱۳۹۵

خطرناکترین عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

۱۱ آذر ۱۳۹۵ 2556 بازدیدکننده 0 نظر
خطرناکترین عوارض قرص های پیشگیری از بارداری در این مقاله می خوانید

مصرف قرص‌های کنترل بارداری می تواند خطراتی برای شما همراه داشته باشد که بهتر است از آن مطلع باشید. ...

خطرناکترین عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

لختگی خون

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

قرص‌های کنترل بارداری دارای دروسپیرنون هستند، شکل ترکیبی پروژسترون، که می‌تواند مقدار زیاد خطر لخته شدن خون را بالا ببرد. لخته‌های خون می‌توانند در هر رگی ایجاد شوند. البته اغلب خود این لختگی برطرف می‌شود اما اگر جریان خون به شش‌ها، مغز یا قلب را متوقف کند خطرناک است.

 

تومورهای خوش‌خیم کبد

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

قرص‌های خوراکی ضد بارداری خطر ایجاد تومورهای کبدی را افزایش می‌دهند. با وجودی که اغلب این تومورها سرطانی نیستند اما ممکن است نوعی از آن که مرتبط با قرص‌های پیشگیری است باعث  مشکلات جدی برای برخی زنان شود. نوعی از این تومورها می‌تواند باعث خونریزی شکمی شود. هورمون‌های قرص‌های ضد بارداری می‌توانند به مرور زمان این تومورها را بزرگ‌تر کنند و گاهی پزشک برای برداشتن آن‌ها لازم می‌بیند جراحی انجام شود.

 

افسردگی

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

در شروع مصرف، قرص‌های کنترل بارداری شاید برای تنظیم با بدن نیاز به زمان داشته باشد و شما  در این مدت تجربه‌ی تغییرات خلقی را خواهید داشت. با این وجود افسردگی برخی از زنان مرتبط با استفاده از قرص‌های پیشگیری است و تغییرات روحی و ناراحتی دائمی آن‌ها مگر با قطع مصرف قرص برطرف نمی‌شود. برخی زنان که از قرص‌های ترکیبی استفاده می‌کنند، استروژن و پروژسترون، بیشتر از کسانی که از قرص‌های دارای یکی از این هورمون‌ها می‌خورند در خطر ابتلا به افسردگی هستند.

 

بیماری های صفرا

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

خطر بیماری‌های صفرا بر اثر مصرف قرص‌های کنترل بارداری در صورت داشتن اضافه‌وزن، دیابت یا سیگار کشیدن بیشتر خواهد بود. سنگ‌های صفرا می‌توانند باعث درد شدید شوند زیرا توده‌های سختی در صفرا ایجادشده‌اند، عضو کوچکی که مایعات گوارشی را در خود نگه می‌دارد. این سنگ‌ها می تون‌اند باعث مسدود شدن مجرای صفرا شوند و مانع عملکرد درست صفرا گردند. اگر درد شدید در شکم خود در کنار حالت تهوع، استفراغ، تب  یا زردی در پوست داشتید فوراً به دنبال کمک‌های پزشکی بروید.

 

سرطان سینه و دهانه‌ی رحم

عوارض قرص های پیشگیری از بارداری

به طور طبیعی پروژسترون و استروژن می‌توانند روی برخی سرطان‌ها اثرگذار باشند و قرص‌های پیشگیری از بارداری به همین علت تا حدی باید در این زمینه مورد بررسی قرار گیرند. تست های مرتب پاپ اسمیر و سرطان سینه می‌توانند زندگی شما را نجات دهند، بنابراین ملاقات های مرتب با پزشکتان را فراموش نکنید، خصوصاً اگر از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040